Co informacja o stanie rynku może dać początkującemu testerowi?

Zadane na początku pytanie odnoszę do samej siebie i osób, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy dane mi było spotkać, a z którymi łączy mnie jedno – w pewnym momencie pomyślały o tym, aby zostać testerem.

Ten wstęp nie jest tu bez znaczenia, gdyż patrząc na testerski i programistyczny boom, droga do zorientowania się, o co w rynku IT chodzi, ma kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji, czy w ogóle warto w ten świat wchodzić.

 

Wielu z nas zada mnóstwo pytań znajomym, którzy już „w tym siedzą” lub popyta na forach. Inni przefiltrują blogi i książki. Powstanie z tego zlepku informacji pewna „baza wiedzy” i z tak powstałym tworem początkująca osoba często musi zmierzyć się sama. Dlaczego? Bo informacje, które otrzymujemy są często sprzeczne. Jedni piszą, że nie musisz umieć nic i po prostu liczy się szczęście. Jeszcze inni, że musisz umieć logicznie myśleć. Kolejne osoby powiedzą, że czerp wiedzę z Internetu, zrób ISTQB na własną rękę, aby zaraz naprzeciw wyszły im te, które z całym przekonaniem wmówią ci, że jednak lepiej, abyś skończył wiele kursów, bo bez tego ani rusz.

Prawda leży (jak zawsze) gdzieś pośrodku i z ostateczną decyzją, w którą pójść stronę i tak zostaniemy sami.

 

Z dzisiejszej perspektywy dodałabym do wszystkich rad związanych z prostym wejściem do IT jedno zdanie – przejrzyj oferty pracy na juniora i zobacz, czy jesteś gotów rzeczywiście się uczyć. Teraz do tej rady dochodzi kolejna – przeanalizuj raporty o testerskich praktykach i trendach w testowaniu.

 

Dwa obszerne dokumenty dotyczące tego tematu to opublikowany przez organizację International Software Testing Qualifications Board ISTQB® Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-181 oraz 2019 State of Testing Survey2 powstały w wyniku współpracy magazynu Tea-Time with Testers3 i twórców narzędzia do zarządzania testami, firmy PractiTest4, to nieoceniona dodatkowa wiedza dla początkującego testera. Przeprowadzone na dużej próbie reprezentantów zawodu ankiety, dodają do zgromadzonych przez nas wiadomości nie zasłyszane gdzieś w eterze opinie, a przedstawioną w sposób liczbowy rzeczywistość. Ich wieloaspektowość stanowi ogromną wartość merytoryczną. Dla siebie wybrać możemy z tych danych wiele – porównać, jak do zawodu weszli inni, ile zarabia się na świecie, jaką drogę rozwoju obierają ci, którzy już pracują. Co jest ważne w momencie rozpoczęcia nauki, jakie umiejętności są teraz pożądane i w jakim kierunku rozwija się testowanie.

 

Choć prezentowane wyniki nie były dla mnie zaskoczeniem, bo i ja zdążyłam już wyrobić sobie zdanie i zbudować pewne zaplecze wiedzy o rynku, a części z nich nie mogłam odnieść do znanej mi rzeczywistości, gdyż z testowaniem w swojej pracy nie mam do czynienia, to i tak w raportach wskazałabym kilka ciekawych faktów dla początkującego testera.

  1. Dokument do pobrania ze strony >> ISTQB® Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-18
  2. Dokument do pobrania ze strony >> 2019 State of Testing Survey
  3. Strona twórców magazynu >>Tea-Time with Testers
  4.  Strona firmy PractiTest >> https://www.practitest.com/

Zacznijmy od  2019 State of Testing Survey i…pieniędzy. Mityczne wręcz zarobki w świecie IT to dla wielu osób zachęta do przebranżowienia. Aby zweryfikować plotki i oczekiwania, wystarczy przyjrzeć się ofertom pracy lub właśnie raportom. Tabela na 5 stronie 2019 State of Testing Survey prezentuje wielkość zarobków testerów w podziale na regiony, z których pochodzą ankietowani i lata ich doświadczenia.

Tabela 1 Roczne zarobki testerów w podziale na regiony i lata doświadczenia. Waluta USD. Źródło:  2019 State of Testing Survey, str. 5

 

W celu lepszego zobrazowania wyników i skupieniu się z naszego geograficznego punktu widzenia na najciekawszym fragmencie tabeli, przeliczyłam podane w tabeli roczne zarobki w dolarach (zakładam, że były to zarobki średnie), na polskie złotówki (po kursie dolara do złotówki wynoszącego 3,85). W swojej tabeli prezentuję zarobki miesięczne, gdyż w takiej formie najczęściej spotkamy polskie oferty pracy i zestawienia płac.

 

 

Miesięczne zarobki testerów, zależne od doświadczenia

 

>1 roku

1-2 lata

2-5 lat

5-10 lat

10+

Europa Zachodnia (38% ankietowanych)

5133.33

9945.83

13795.83

17966.67

23100.00

Ameryka Północna (21,5% ankietowanych)

16362.50

22458.33

25025.00

27912.50

36895.83

Tabela 2 Miesięczne zarobki testerów w podziale na regiony i lata doświadczenia. Waluta PLN, opracowanie własne na podstawie 2019 State of Testing Survey, str. 5

 

Oczywiście, co do danych zawartych w  2019 State of Testing Survey brakuje nam informacji czy to kwoty netto czy brutto, ale informacje i tak są interesujące. Otóż patrząc, że jako Polska, według tego  raportu, należymy do Europy Zachodniej, to w takim razie nadal średnia naszych pensji odstaje od bliższych i dalszych sąsiadów i dopiero posiadając około 10 letnie doświadczenie jesteśmy w stanie osiągnąć ogólnoeuropejski pułap. Przeglądając juniorskie oferty, przyznaję, że ciężko będzie oczekiwać wzrostu i spodziewałabym się raczej spadku, na które to kwoty i tak zawsze znajdą się chętni (czemu trudno się dziwić, bo z opinii słyszy się “po prostu się zahacz”, a wzrost przyjdzie z czasem).

 

Tabela 3 Średnie zarobki miesięczne netto testerów w Polsce, a doświadczenie. Źródło: http://www.testerzy.pl/baza-wiedzy/analiza-zarobkow-testerow-2019-czesc-ii

 

Co najciekawsze jednak, to ogromna różnica pomiędzy USA a Europą! Liczba ankietowanych w ich zestawieniu nie była identyczna, ale stanowiła największą próbę w porównaniu z resztą świata, więc wyniki uznajmy za miarodajne. Ciekawi mnie, ten tak wysoki stan zarobków Amerykanów - czym jest powodowany, jaki jest próg “wejścia w zawód”, które umiejętności tak sowicie się nagradza. Jest to na pewno temat wart zauważenia i dalszej analizy.

 

Kolejnym interesującym elementem było odnalezienie w raporcie tematu, z którym zetknęłam się na mojej obecnej zawodowej ścieżce. Nie mam wykształcenia technicznego, ale od 16 lat pracuję w branży automatyki przemysłowej. Szczęśliwie ja i rynek nowoczesnej automatyki startowaliśmy razem i zawsze ciekawiły mnie nowinki ze świata automation & drives. Przeglądając prezentowane w ankietach zestawienia napotkałam takie, które bliźniaczo wręcz odpowiadało temu, które znam z własnej pracy.

 

Mowa o przewidywanych trendach w testowaniu w przyszłych 3-5 latach. Wyniki prezentowane w 2019 State of Testing Survey to jak się okazuje również najczęściej dyskutowane tematy tegorocznych największych, związanych z przemysłem, targach w Hanowerze. Dla celów porównawczych połączyłam AI i Machine Learning  ujęte 2019 State of Testing Survey w jedno, co daje 7 trendów w testowaniu. Odpowiada to 47,7% poruszanych tematów w czasie hanowerskich targów. Dodatkowo pierwsza dziesiątka omawianych trendów technologicznych podczas tego wydarzenia, to 4 testerskie “hot topiki”. Wspaniale! Świat Industry 4.0 i Internetu Rzeczy to fakt i warto postawić na ten kierunek.

 

Tabela 4 Technologie i tematy ważne w testerskim świecie w ciagu najbliższych 3-5 lat. Źródło:  2019 State of Testing Survey, str. 2

 

Tabela 5 Trendy technologiczne 2019 - procentowy udział dyskutowanych tematów. Źródło: http://przemysl-40.pl/index.php/2019/04/01/hannover-messe-2019/

Organizacja ISTQB w swoim raporcie prezentuje, w stosunku do poprzednika, nieco węższy zakres tematyki, skupiając się na “sednie” zawodu. Sam raport za lata 2017-2018 różni się również od raportu ISTQB za lata 2015-2016. Widać, że układający pytania dostrzegli trendy na rynku i poszerzyli zestawy pytań o umiejętności, charakterystykę zespołów w podziale na te zwinne i tradycyjne, a także pytają respondentów o przyszłość zawodu.

 

To, co zauważalne w tym dokumencie, to pojawiający się temat bezpieczeństwa. Dla wielu początkujących testerów to temat owiany tajemnicą i zarezerwowany dla szczególnej grupy ludzi. Jednak sama w ciągu ostatnich miesięcy zweryfikowałam ten pogląd. Bezpieczeństwo staje się tematem, z którym powinniśmy zaznajomić się wszyscy i wiedzy na jego temat będzie wymagało się od pracownika coraz częściej. Odzwierciedla to wynik odpowiedzi na pytanie o najważniejsze technologie w ciągu najbliższych 5 lat:

 

Tabela 6 Najważniejsze technologie lub tematy w testowaniu oprogramowania w ciągu najbliższych 5 lat.  Źródło: Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-18 str.36

 

Temat bezpieczeństwa to trzeci wynik, jeżeli chodzi o trendy w samym testowaniu oprogramowania w najbliższej przyszłości.  Pamiętać należy więc o tym, iż niekoniecznie od razu musimy posiadać wiedzę godną hakera, ale OWASP w pigułce może być przydatny.

 

Tabela 7 Trendy w testowaniu oprogramowania w najbliższej przyszłości. Źródło: Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-18 str.38

 

Na koniec z zaciekawieniem przyjrzałam się umiejętnością twardym i miękkim, które uczestnicy badania mieli szansę wskazać jako najbardziej znaczące. Czołowe miejsca z zakresu wiedzy technicznej zajmują: wykonywanie testów, raportowanie defektów, projektowanie testów i ich analiza, testy automatyczne oraz planowanie testów.

 

Tabela 8 Zestawienie oczekiwanych umiejętności technicznych testera. Źródło: Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-18 str.26

 

Jeżeli chodzi o umiejętności nie związane stricte z samymi testami (osobno badano te pożądane w zespołach zwinnych i tradycyjnych, jednak hierarchia wartości okazała się być identyczna) to wskazuje się głównie na posiadanie umiejętności miękkich, wiedzę ekspercką, znajomość procesu wytwarzania oprogramowania i znajomość narzędzi.

 

 

Tabela 9 Zestawienie oczekiwanych od testera umiejętności nietechnicznych. Źródło: Worldwide Software Testing Practices REPORT 2017-18 str.30

 

Można pomyśleć, że te wyniki to nic zaskakującego, oczywista oczywistość. Porównajmy zatem wyniki z raportu ISTQB z wymaganiami na stanowisko testera - juniora w jednej z wrocławskich firm. Jak łatwo zauważyć, wymagania są tu niemal identyczne jak te wyróżnione w ankietach.

 

Tabela 10 Wymagania na stanowisko Junior Tester. Źródło: https://nofluffjobs.com

 

O co więc chodzi i gdzie tkwi haczyk? Otóż, odpowiadając na pytanie, co raport o stanie testerskich praktyk może dać początkującemu testerowi - dać mu może przede wszystkim odpowiedź, na to, tak często pojawiające się na forach pytanie:  Jak zostać testerem? Oba raporty odpowiadają na nie, poruszając wiele jego aspektów. Sprawdź i porównaj, czy  posiadasz wiedzę i umiejętności wymagane na tym stanowisku, czy widzisz siebie w tych zestawieniach za kilka lat? Po prostu przetestuj samego siebie.

 

Autorka: Małgorzata Żak

Kierunek: tester oprogramowania - WSH

 

Najbliższe terminy szkoleń

 

11-12 stycznia - Warszawa

ISTQB Zwinny Tester


15-17 stycznia - Wrocław

ISTQB Poziom Podstawowy


20-21 stycznia - Kraków

Testowanie wydajności


22-24 stycznia - Warszawa

ISTQB Poziom Podstawowy

 

Partnerzy

Narzędzia testerskie