Testerzy odpowiadają testerom 10: Studia i programowanie

Testerzy odpowiadają testerom 10: Studia i programowanie
W naszym cyklu odpowiadamy na kolejne pytania: "Czy ukończenie studiów [na WSB - red.] będzie dawało odpowiednią podstawę do podjęcia pracy i zdobycia doświadczenia? Czy brak doświadczenia w programowaniu nie będzie znacznym utrudnieniem i nie będzie dyskwalifikowało mnie w oczach przyszłych pracodawców? Jakie kroki powinienem podjąć po studiach i na zdobyciu jakiej wiedzy powinienem się skupić?".

List od naszego czytelnika zaczyna się tak: "Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad spróbowaniem swoich sił jako tester oprogramowania." - dobry wybór!

"Wiem teoretycznie na czym polega praca testera, chociaż brakuje mi czysto praktycznych informacji. Na podstawie poruszanych tematów na forum dochodzę do wniosku, że wiedza z zakresu programowania jest jak najbardziej wymagana, chociaż wiele artykułów na temat pracy testera temu zaprzecza." - dowolna wiedza nie przeszkodzi Ci w zawodzie testera. Posiadanie wiedzy programistycznej daje większe możliwości projektowe i rozwojowe, ale nie jest ona wymagana.

"Do tej pory nie miałem zbyt wiele wspólnego z programowaniem. Znam jedynie biegle HTML5+CSS3, "liznąłem" trochę PHP i SQL'a, w technikum pisałem prymitywne programy w TurboPascalu." - masz więc bardzo dobre podstawy w testowaniu aplikacji webowych. To naprawdę dobry początek.

"Swoją "karierę" chciałbym rozpocząć od studiów podyplomowych na kierunku "Tester Oprogramowania" w gdańskim WSB" - nie zaczynaj swojej kariery studiami. Zacznij swoją karierę testowaniem, najlepiej za pieniądze. Studia możesz traktować jako uzupełnienie. Studia nie nauczą Cię testować. Co, jeśli będziesz czekać 9 miesięcy na koniec studiów i Ci się nie spodoba?

"Czy ukończenie studiów będzie Twoim zdaniem dawało odpowiednią podstawę do podjęcia pracy i zdobycia doświadczenia?" - studia prowadzą znani z SJSI testerzy, ale to nie czyni z tych studiów bramą do zdobycia pracy w testowaniu. Jest to na pewno jakaś podstawa, ale czy odpowiednia - nie da się tego ocenić z jednostronicowego opisu.

"Czy brak doświadczenia w programowaniu nie będzie znacznym utrudnieniem i nie będzie dyskwalifikowało mnie w oczach przyszłych pracodawców?" - rynek IT, również ten gdański, jest teraz chłonny. Poszukaj stanowisk juniorskich w testowaniu i zacznij pracę. Szybko przekonasz się, że kodowanie nie przyda Ci się zbyt często. Pracodawcy albo szukają testerów o kompetencjach programistycznych (automatyzacja i testy jednostkowe), albo po prostu testerów. 

"Ewentualnie jakie kroki powinienem podjąć po studiach i na zdobyciu jakiej wiedzy powinienem się skupić?" - i po raz kolejny - nie zaczynaj od studiów. Idź do pracy, aby zdobyć i wiedzę, i doświadczenie. Przede wszystkim testuj. Testuj cokolwiek i raportuj błędy tym, którzy chcą o nich słuchać. Jeśli będziesz miał kłopot, to daj nam znać - znajdziemy Ci projekt, w którym będziesz mógł (za darmo) się wykazać.

Naucz się jednego języka skryptowego: Perl, Ruby, Python, PHP... nie ma znaczenia.

Naucz się używać narzędzi: do raportowania defektów, do przechowywania testów, do wersjonowania. Po jednym z każdego rodzaju.

Naucz się testowania z przypadkami testowymi, eksploracyjnego, w agile...

Nie kupuj książek (przynajmniej nie tych polskich). Czytaj blogi i strony.

 

Powodzenia w karierze! Daj znać, jaką drogę wybrałeś.

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 9 
Testerzy odpowiadają testerom 8 
Testerzy odpowiadają testerom 7 
Testerzy odpowiadają testerom 6 
Testerzy odpowiadają testerom 5 
Testerzy odpowiadają testerom 4 
Testerzy odpowiadają testerom 3 
Testerzy odpowiadają testerom 2 
Testerzy odpowiadają testerom 1 

 

To powinno Cię zainteresować