Testerzy odpowiadają testerom 24 - Co warto automatyzować?

Testerzy odpowiadają testerom 24 - Co warto automatyzować?
Odpowiadamy na pytania od czytelnika odnośnie zakresu automatyzacji i tego, co warto automatyzować.
 

[Czytelnik] Chciałem się zapytać co sądzicie o automatyzacji testów tak ogólnie? Bo jakoś nie jestem przekonany do funkcjonalnych testów automatycznych. Nie działa to dobrze u mnie w firmie i nie daje efektu.

[testerzy.pl] Do automatyzacji podchodzimy sceptycznie. Nie powiemy, że nie działa w każdych warunkach, ale nie widzieliśmy jeszcze dobrej i taniej automatyzacji na poziomie interfejsu użytkownika. Widzieliśmy za to wiele rozczarowań i zmarnowanych pieniędzy. Widzieliśmy świetną automatyzację na poziomie kodu, w serwisach (SOA) i na GUI, ale w oparciu o losowe kliknięcia (do testowania szybkości przetwarzania informacji od użytkownika). Nie wyobrażamy sobie testowania wydajności i niezawodności bez narzędzi.  

 

[Czytelnik] Często w ofertach pracy jest wymagana znajomość języków pod automaty. Czy tak naprawdę w firmach są stosowane testy automatyczne, czy to tylko "mydlenie oczu"?

[testerzy.pl] Wiele firm próbuje i eksperymentuje z procesem automatyzacji. Wiele z nich podchodzi do tego profesjonalnie zakładając, że narzędzia są jedynie wsparciem do testów manualnych. Część firm na pewno ma automatyzację, ale nie wiemy czy automatyzację, która przynosi realne korzyści, czy tylko taką, która jest generatorem kosztów i problemów.

 

[Czytelnik] Siedzę w testach niecałe 2 lata i może mam małe doświadczenie?

[testerzy.pl]  Nigdy nie jesteś ani za stary, ani za młody na naukę. Jeśli tylko interesuje Cię automatyzacja, to działaj! Automatyzacja to umiejętność pisania narzędzi, więc musisz nauczyć się kodować, a jeśli już umiesz, to musisz stać się lepszym koderem. Najlepiej automatyzować przez praktykę, więc pisz skrypty, napotykaj na problemy i rozwiązuj je.

 

[Czytelnik] Ewentualnie jakie testy powinno się naprawdę automatyzować poza testami obciążeniowymi, bezpieczeństwem i jednostkowymi?

[testerzy.pl] Zgodzimy się, że trzeba automatyzować wydajność (w tym obciążenie) i testy jednostkowe (nawet do 100% pokrycia), ale nie zgodzimy się na automatyzację bezpieczeństwa. Tutaj raczej mówimy o wsparciu narzędziowym (z naszej praktyki wiemy, że jakieś 10-20 % testów da się zautomatyzować).

Serwisy (SOA) i API są wdzięcznym obszarem do automatyzacji i tutaj można uzyskać pokrycie nawet do 80%. Wszystkie testy komunikacji to doskonałe pole do testowania w oparciu o skrypty.

 
 
 
 
SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 23 - Studia z testowania oprogramowania 
Testerzy odpowiadają testerom 22 - Przypadki testowe w procesie testowania 
Testerzy odpowiadają testerom 21 - Testowanie a język angielski 
Testerzy odpowiadają testerom 20 - Egzamin ISTQB 

 

 

To powinno Cię zainteresować