Testerzy odpowiadają testerom 31 - Jak wybrać szkolenie z testowania?

Testerzy odpowiadają testerom 31 - Jak wybrać szkolenie z testowania?
Wybierając szkolenie przygotowujące do zawodu testerskiego czy też eksperckie zawsze sprawdzaj, kto Cię będzie szkolił.
Pytań odnośnie wyboru szkoleń z testowania trafia do naszej Redakcji bardzo wiele. Często dotyczą wyboru konkretnej firmy "Czy warto uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez X?" lub konkretnego trenera "Czy polecacie udział w szkoleniu Pana Y?”. Ponieważ sami organizujemy szkolenia, to ciężko nam odpowiadać na takie pytania, ale mamy kilka ogólnych rekomendacji, które powinny pomóc w dokonaniu wyboru właściwej firmy.

Wybierając szkolenie z testowania wybieraj firmy zajmujące się testowaniem w danym obszarze. Sprawdzenie wymaga wysiłku, ale warto upewnić się, że firma oferuje usługi, z jakich szkoli. Dzięki temu jest większa szansa trafienia na ekspertów dziedzinowych.

Przykłady:

  • chcesz przeszkolić się z Selenium - firma powinna mieć usługi z automatyzacji testowania,
  • chcesz pogłębić wiedzę z testów wydajności - firma powinna mieć usługi analizowania wydajności systemów informatycznych,
  • chcesz dowiedzieć się więcej o testach aplikacji mobilnych...

Mechanizm jest prosty i da szansę spotkać i czerpać wiedzę od specjalistów w danym obszarze testowania.

Wybierając szkolenie z testowania unikaj firm, które oferują "wszystko". Na stronie firmy szkoleniowej znalazłeś szkolenie ISTQB, a przy okazji szkolą z Execla, zarządzania projektami oraz pozyskiwania funduszy europejskich? Prawdopodobnie trafiłeś na dużego pośrednika szkoleniowego. W takiej firmie pracują tylko ludzie odpowiedzialni za marketing, reklamę i sprzedaż, a trenerzy są zwykłymi najemnymi konsultantami.

Oczywiście możesz trafić na bardzo dobrego trenera, ale możesz też trafić na osobę, która materiały szkoleniowe zobaczy po raz pierwszy na dzień przed szkoleniem.

Może się też okazać, że przepłacisz. Trener ma swoje stawki, na które narzucone zostaną marże pośrednika związane z organizacją szkolenia i pozyskaniem klienta. A te są zazwyczaj lwią częścią ceny jaką przyjdzie Ci zapłacić.

Wybierając szkolenia ISTQB wybieraj przede wszystkim trenerów, a nie firmy. Firm, które oferują szkolenia ISTQB jest wiele i nie da się ich zweryfikować przez "świadczenie usług ISTQB" (jak opisaliśmy to na początku). Można wybierać jedynie firmy zajmujące się testowaniem i dokładnie sprawdzić, jak aktywny jest trener na polu ISTQB.

Jak więc wybrać dobrego trenera ISTQB? Poniżej prosty test, który powinien pomóc dokonać wyboru (im więcej punktów, tym większa szansa na trafienie na dobre szkolenie):

  • Firma oferująca szkolenie świadczy usługi testowania (+3 pkt)
  • Firma ma akredytację dostawcy szkoleń ISTQB (+1 pkt)
  • Trener poprowadził przynajmniej 10 szkoleń danego typu (+2 pkt za każde 10 szkoleń)
  • Trener prowadzi również praktyczne szkolenia z testowania (+1 pkt za każdy prowadzony typ szkolenia)
  • Trener publikuje materiały (m.in. artykuły) na temat ISTQB (+3 pkt za każdą wartościową publikację)
  • Trener ma na swoim koncie wystąpienia i prezentacje na temat ISTQB (+2 pkt za każde wystąpienie)
  • Trener był zaangażowany w tłumaczenie sylabusa ISTQB - można to sprawdzić w polskich wersjach sylabusów (+2 pkt)
  • Trener był zaangażowany w przygotowanie sylabusa - nazwiska autorów są na pierwszych stronach sylabusów ISTQB (+4 pkt)
  • Trener jest aktywnie zaangażowany w działania ISTQB, np. pracuje w grupach roboczych ISTQB (+1 pkt).
  • Trener szkolący z danego zakresu ISTQB posiada również inne certyfikaty ISTQB (+1 pkt za każdy certyfikat).

Jeśli z analizy wyjdzie poniżej 5 punktów, to warto poszukać innego dostawcy szkolenia. Jeśli punktów będzie powyżej dziesięciu, to z dużym prawdopodobieństwem trafisz na bardzo wartościowe szkolenie, a Twoje szanse na zdanie egzaminu będą większe.

W artykule nie poruszyliśmy ważnego aspektu otoczenia szkolenia, do którego zalicza się materiały szkoleniowe podstawowe i dodatkowe, obsługa przed i po szkoleniu, wsparcie trenera po szkoleniu, itd. Skoncentrowaliśmy się ogólnie na firmie świadczącej usługę szkoleniową oraz na trenerze.

W podsumowaniu musimy podkreślić, że wybór firmy szkolącej i trenera ma krytyczne znaczenie dla wartości samego kursu. Szkolenia informatyczne, w tym z testowania oprogramowania, są kosztowne i w związku z tym otrzymanie niskiej jakości usługi będzie zmarnowaniem zarówno środków finansowych, jak i czasu.

Choć wymaga to dodatkowego wysiłku, nie zostawiajmy wyboru firmy szkoleniowej przypadkowi, ani osobom, które nie do końca są w stanie ocenić kompetencje trenerskie. Wiele decyzji odnośnie wyboru dostawcy szkoleń podejmowanych jest w firmach na poziomie HR / kadr. Zazwyczaj wybierane są w takich procesach duże firmy szkoleniowe świadczące szeroką gamę szkoleń, a testowanie jest jednym z nich. Wybór nie powinien bazować tylko na przesłankach cenowych (ceny różnych dostawców są bardzo podobne). Powinien wynikać na pierwszym miejscu z kompetencji i doświadczenia osoby szkolącej.

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 30 - Dla kogo studia podyplomowe z testowania? 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować