Testerzy odpowiadają testerom 37: Czy będąc po 40-tce można zostać testerem?

Testerzy odpowiadają testerom 37: Czy będąc po 40-tce można zostać testerem?
Otrzymaliśmy niezmiernie interesujące pytanie odnośnie zmiany ścieżki rozwoju na testera po czterdziestym roku życia. Czy to możliwe i czy warto?

 

Pytanie

"Rozważam zmianę zawodu na testera oprogramowania. Mam blisko 50 lat i pracuję na kierowniczym stanowisku w dziale obsługi klienta. Niestety nie mam wykształcenia technicznego. W swojej codziennej pracy lubię analityczne myślenie i ciągle szukam pomysłów na udoskonalanie produktów. Lubię też wskazywać błędy. 

Czy ludzie pracujący w tym zawodzie nie są znacznie młodsi ode mnie? 

Mój wiek byłby raczej atutem czy minusem? 

Będę zobowiązany za podpowiedź."*

 

*Pytanie zmieniliśmy, aby zanonimizować dane Pytającego.

 

Odpowiedź

Nie znajdzie Pan w Polsce zbyt wielu testerów w Pana wieku lub starszych. Zawód ukształtował się na przełomie XX i XXI wieku i dzisiejsi testerzy rzadko mają więcej niż 40 lat, a jeśli już są w tym wieku, to raczej z testowania przechodzą do zadań bardziej managerskich. Śmiemy twierdzić, że istnieje ryzyko, że jeśli trafi Pan do firmy, może być Pan tam najstarszym testerem. Jeśli posiada Pan umiejętność pracy z młodszymi od siebie ludźmi i wolę rozwijania się, to Pana wiek nie jest ani atutem ani problemem.

Proszę się zapoznać z publikacją http://testerzy.pl/baza-wiedzy/tester-senior-czyli-o-problemach-wieku-dojrzalego.

Jeśli nie ma Pan pewności czy tester to zawód dla Pana, polecamy Panu książkę „Zawód Tester”, by dowiedział się Pan trochę o tym, czym zajmują się testerzy, jakie są plusy i minusy tej pracy. Znajdzie Pan tam też podpowiedzi co do edukacji testerskiej. 

Aspekt braku wykształcenia technicznego jest poruszany w wielu publikacjach. Edukacja techniczna zdecydowanie się przydaje, ale jej brak nie jest przeszkodą nie do pokonania jeśli tylko ma Pan wolę i zdolność do uczenia się technologii.

I na koniec proszę pamiętać, że rynek nie jest teraz łatwy. Liczba juniorów szukających pracy jest coraz większa, a stanowisk aż tak wiele nie przybywa. 

Pesymistycznie ten temat został ujęty w artykule http://testerzy.pl/baza-wiedzy/to-nie-jest-czas-juniorow, ale w komentarzach znajdzie Pan też polemikę z autorem, która pokazuje bardziej optymistyczne aspekty. 

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 31 - Jak wybrać szkolenie z testowania? 
Testerzy odpowiadają testerom 30 - Dla kogo studia podyplomowe z testowania? 
 
 

To powinno Cię zainteresować