DebatQA on Tour #1

Zapraszamy na pierwszy event DebatQA on Tour w Bydgoszczy! To wydarzenie dla wszystkich, którym bliska jest jakościowa praca przy projektach IT: inzynierach QA, developerach, project managerach I inny.

 

Tematy
Jak rozwinęła się rola QA od waterfalla, przez Agile, aż po DevOps. Co się zmieniło? Co robimy inaczej? Czy zapewniamy jakość lepiej…? Czy testerzy są dalej potrzebni?

Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Spotkanie będzie miało forme swobodnej dyskusji z motywami przewodnimi. Nie zabraknie też przekąsek i czegoś do picia. Przyjdź i podziel się swoim doświadczeniem, opowiedz o podejściu i oczekiwaniach. Wnioski będą wartościowe dla wszystkich!

 

Szczegóły organizacyjne
17 maja 2018 spotykamy się o 18.00 w Cafe Kino w Bydgoszczy, przy ulicy Długiej 32. Dołączajcie do wydarzenia, żebyśmy byli pewni, że miejsce pomieści wszystkich zainteresowanych. Spotkanie przewidziane jest na trzy godziny.

LINK >>

 

O DebatQA

To miejsce dla dzielenia się wiedzą, integracji pomiędzy różnymi obszarami projektów IT i dyskusji o dalszym ulepszaniu codziennej pracy.

 

Ursusa problemy z systemami informatycznymi

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie żądanie zawieszenia obrotu akcjami Ursus SA. Zawieszenie nastąpiło na skutek nieprzekazania przez spółkę do publicznej wiadomości, w terminie określonym przepisami prawa, "raportów rocznych za rok obrotowy 2017". Dlaczego? Z powodu błędów systemu.

Czytaj więcej: Ursusa problemy z systemami informatycznymi

KraQA #30 - podsumowanie

Na nasze jubileuszowe spotkanie KraQA z okrągłą liczbą 30 (a przy okazji rozpoczynające 5-ty rok istnienia) zaproszono gości z odległej Łodzi (a dokładniej – Zgierza): Przemka Niedziałkowskiego i Pawła Stopczyka, którzy na co dzień pracują jako automatyzujący testerzy w mBanku.


Paweł i Przemek na co dzień pracują z automatyzacją testów UI. Jak każdy zaczynali od sprawdzonego Selenium, jednak okazało się, że w przypadku specyfiki aplikacji, z którą pracują jest to rozwiązanie niestabilne. Poszukiwania nowego narzędzia zaprowadziły ich do mało znanego rozwiązania nazwanego Canopy (https://lefthandedgoat.github.io/canopy/), które nie dość że niezbyt szeroko rozpowszechnione, to implementowane z użyciem języka F# (tak, naprawdę taki istnieje). F# to funkcyjny język częściowo zorientowany na aplikacje w środowisku .NET, jednakże w połączeniu z Canopy pozwala na tworzenie „lekkostrawnego” frameworku testowego, w którym mają szansę odnaleźć się nawet testerzy z mniejszym doświadczeniem w pisaniu kodu. Czas wejścia nowych, mniej automatyzujących testerów do projektu to około dwa dni. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość kompilacji i wyeksportowania swoich testów do pliku *.exe, który można przekazać biznesowi jako część testów akceptacyjnych.


W pierwszej części prezentacji Przemek przybliżył nam ideę stojącą za konwersją z Selenium do Canopy. Niestabilność testów, wysoki próg wejścia do pisania kodu i ciężki framework w Javie to problemy utrudniające życie, a które z powodzeniem rozwiązało Canopy + F#. Pokazano również ciekawy sposób definiowania priorytetów testów (smoke/top 100/top 1000), które znacząco poprawiły zaufanie do testów i pozwoliły wyłapać ważne defekty wcześnie. Przemek pokazał też monitoring testów na ekranach, czyli budowanie wspólnej odpowiedzialności za jakość w trakcie developmentu.
Druga część to trochę praktyki, czyli demo. Tym razem pałeczkę przejął Paweł i zaprezentował uruchomienie testów w trybie „normalnym”, debugowym (czyli wolniej oraz z podświetlaniem elementów „klikanych”) a na koniec kilka przykładów kodu. Wyglądało to przejrzyście, solidnie i interesująco.


Oryginał na http://kraqa.pl/index.php/meeting-story/kraqa-30/

Nowy hymn testerów oprogramowania

Kolaboracja klasyków polskiego hiphopu - Pokahontaz i Kaliber 44. Utwór "404" ma wiele nawiązań do testowania i informatyki. Czy będzie nowym hymnem testerów? Dodatkowo niesamowity teledysk i "zmiksowane" miasto Katowice.
 

Fraza z "Czy to błąd, czy to błąd..." może pochodzić od Łony i Webbera >>

Relacja z ChmurQA #1

To było pierwsze spotkanie w nowej formule warsztatów organizowane przez KraQA. 29 sierpnia 2017 roku ponad 70 osób spotkało się, aby wspólnie testować dla naszego kochanego miasta i wszystkich jego mieszkańców. Zajęliśmy się aplikacją mobilną Kraków.pl, która jest bardzo popularnym i przydatnym narzędziem nie tylko dla turystów odwiedzających miasto Kraka, ale również dla nas, Krakowian.

Pełna relacja i zdjęcia na http://kraqa.pl/index.php/chmurqa-1/

Zostań prelegentem TestFest 2018

Rozpoczęły się już przygotowania organizacyjne kolejnej edycji konferencji test:fest 2018. Konferencja nie ma szans odbyć się bez osób, które są chętne dzielić się swoją wiedza, doświadczeniem lub wątpliwościami. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić wszystkich do zgłoszeń jako prelegenci.

Zgłoszenia należy dokonać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dla Prelegentów >>

Organizatorzy oferują pomoc w przygotowaniu się do wystąpienia. Wybranym prelegentom umożliwiają uczestnictwo w szkoleniu z prezentacji. Na początek otrzymasz krótki poradnik jak przygotować się do samego wystąpienia. Następnie zostaniesz zaproszony na spotkanie z trenerem, który przedstawi Ci podstawowe zasady przygotowania do wystąpień oraz zweryfikuje Twój pomysł na prezentację. Następnie będziesz mogła/mógł w grupie organizatorów i innych prelegentów przećwiczyć swoją prezentację.


 

Więcej na stronie organizatorów >>