Czy warto inwestować w juniora?

Czy warto inwestować w juniora?
Rynek pracy ciągle się zmienia, ale jedno, co pozostaje bez zmian, to dylematy pracodawców związane z zatrudnianiem niedoświadczonych kandydatów.

Kim jest junior?

Junior jest osobą, która dopiero rozwija swoje skrzydła w branży; posiadającą jakieś doświadczenie, ale wciąż jednak będącą na początku drogi. Przeglądając oferty pracy dla juniorów możemy zobaczyć, że skierowane są one z reguły do osób, które zakończyły staż lub nabyły odpowiednie kwalifikacje dzięki studiom, czy zdobyły doświadczenie będąc tak zwanymi "samoukami". Takim osobom zwykle nie powierza się bardzo skomplikowanych zadań, ponieważ wciąż wymagają oni większego nadzoru ze strony bardziej doświadczonych pracowników. To, na czym powinni skupiać się najbardziej, to ciągła nauka połączona ze zdobywaniem doświadczenia i rozbudowywaniem samodzielności.

O tym, jak powinno wyglądać CV junior testera pisaliśmy już wcześniej.

Jakie znaczenie mają młodzi w firmie?

Nie od dziś wiadomo, że juniorzy są w stanie przynieść firmie zyski, pod warunkiem, że otrzymają od swojego pracodawcy rzetelne wsparcie. Dlaczego więc zatrudnianie juniorów nadal spychane jest na dalszy plan? Mówi się, że firma, która może pozwolić sobie na zatrudnienie seniora, nie powinna zawracać sobie głowy wydawaniem budżetu na niedoświadczonych pracowników. Dodatkowo, pojawiają się także obawy, że jeśli pracodawca już się na nich zdecyduje, to po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia juniorzy i tak opuszczą pokład, przez co cała wcześniejsza inwestycja w nich pójdzie na marne.

A jakie korzyści może przynieść zatrudnienie juniora?

1. Inwestycja w talent jest łatwiejsza

Każda firma marzy o tym, by znaleźć idealnego, doświadczonego pracownika. Faktem jest jednak, że to niejednokrotnie bardzo trudne zadanie. Jeśli znajdziemy za to utalentowanego juniora i skupimy się na odpowiednim rozwijaniu jego umiejętności, może przynieść nam to zdecydowanie więcej korzyści. Zatrudnienie i kształcenie niedoświadczonego juniora są oczywiście czasochłonne i wymagają dużego nakładu pracy, ale jednocześnie dają możliwość ukierunkowania go na standardy i narzędzia używane w konkretnej firmie. Junior w zespole to także szansa dla pozostałych, bardziej doświadczonych jego członków do wykazania się; dzieląc się swoją wiedzą, kształtują oni swoje umiejętności przywódcze i komunikację, robiąc tym samym krok w stronę lepszego pełnienia ról kierowniczych. Jak widać, korzystają obie strony.

2. Junior na pokładzie to nowa energia dla zespołu

Nawet w bardzo zgranym i dobrze funkcjonującym zespole pojawienie się nowego pracownika to szansa na wniesienie do niego nowych sposobów myślenia oraz świeżego spojrzenia na obecne, często skomplikowane problemy. Junior jest również bardzo zainteresowany światem IT i może okazać się, że jest na bieżąco z nowymi trendami – nawet bardziej niż starsi pracownicy.

3. Przekazanie części pracy juniorowi odciąży seniora

Ciągłe wykonywanie tej samej, żmudnej pracy może nudzić seniora, dlatego czasami lepiej przekazać ją do wykonania juniorowi, który wykorzysta to jako okazję do nabycia cennego doświadczenia. Nadzór pracownika z większą porcją wiedzy jest tu jednak dalej wskazany, bo sugerowanie poprawek, dawanie podpowiedzi, nauka innego spojrzenia na napotkany problem również jest częścią procesu nauki. 

4. Rozwój równie ważny jak benefity

W obecnych czasach dla niektórych pracowników, zwłaszcza młodych, możliwość rozwoju w firmie stawiana jest często na równi z wysokością zarobków czy szeroko pojętym work-life balance. Firma, która inwestuje w rozwój zatrudnianych przez siebie ludzi cieszy się większym zainteresowaniem i lepszą reputacją na rynku pracy, przyciągając uwagę nowych talentów i zachęcając ich, by związali się z firmą na dłużej, pozostając jej bardziej lojalnymi.

5. Junior wkracza do świata IT

Pracodawca, który zatrudnia nowych i mniej doświadczonych pracowników, daje im tym samym możliwość wkroczenia do branży IT i stawiania w niej ich pierwszych kroków. Bez tego żaden junior nie będzie miał możliwości rozwoju (albo będzie on znacznie utrudniony), a trzeba pamiętać, że dzisiejszy niedoświadczony junior za kilka/kilkanaście lat może zostać doświadczonym, cennym na rynku pracy seniorem. W końcu każdy kiedyś zaczynał.

Faktem jest, że rynek jest przesycony juniorami. Ich start niejednokrotnie jest trudny i muszą się oni zmierzyć ze świadomością, że czeka ich jeszcze długa droga, nim staną się doświadczonymi, a przez to i pożądanymi pracownikami. Również od pracodawców zależy, czy droga ta będzie mniej, czy bardziej wyboista.

Zapoznaj się z naszymi innymi artykułami dotyczącymi branży IT oraz juniora na rynku pracy, a także sprawdź inne dostępne w serii Junior Tester Summer Camp.

Źródła:
https://blog.it-leaders.pl/inwestycja-w-juniora-jest-oplacalna/

To powinno Cię zainteresować