Programy partii politycznych na wybory 2019 - PSL, Lewica, Konfederacja

Programy partii politycznych na wybory 2019 - PSL, Lewica, Konfederacja
Prezentujemy program trzech partii, które po PiS i KO, w sondażach mają największe szansę na mandaty.

 Łączymy programy PSL, Lewicy i Konfederacji w jednym artykule, bo w swoim programie nie poświęcają zbyt dużej uwagi informatyzacji. Prawdę mówiąc nie ma tu całościowego programu, a raczej rozrzucone postulaty, które mniej lub bardziej nawiązują do cyfryzacji.

PSL Koalicja Polska

Program >> https://www.psl.pl/psl-koalicja-polska-przedstawia-nowy-program/

Huby technologiczne w mniejszych miejscowościach.

Polskie startupy potrzebują nowego impulsu do rozwoju. Z powodu łatwego dostępu do finansowania i do infrastruktury biznesowej koncentrują swoją działalność w największych miastach, zupełnie nie wykorzystując potencjału drzemiącego w dawnych miastach wojewódzkich. Powstanie Lokalnych Hubów Technologicznych pozwoli startupom na rozwinięcie skrzydeł, zaś średniej wielkości miastom na przyciągnięcie do siebie nowych inicjatyw.

Glosowanie przez Internet

W niemal każdych wyborach blisko połowa uprawnionych do głosowania nie korzysta ze swojego prawa i zostaje w domach. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, to bardzo niekorzystna tendencja. dlatego proponujemy wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet. Kilka państw umożliwia już także formę głosowania - m.in. Estonia i Szwajcaria.

Frekwencja uległaby zwiększeniu, przede wszystkim wśród ludzi młodych. Polonia i osoby niepełnosprawne wreszcie mogliby uczestniczyć w wyborach bez konieczności pokonywania zbędnych barier.

iTornister

Uruchomimy program iTornister na który złoży się tablet z internetem i wszystkimi niezbędnymi podręcznikami dla każdego dziecka.

KOMENTARZ

PSL było raczej partią tradycyjną, nie podejmującą współczesnych tematów. Cieszy, że coś się w tym temacie zmieniło.

PLUSY

+ PSL jest drugą partią, która w programie ma głosowanie przez Internet. Cieszy, że potrzeba tej zmiany jest dostrzegana przez polityków.

MINUSY

- pomysł lokowania hubów technologicznych w dawnych miastach wojewódzkich nie jest bardzo zły, ale startupy próbują się lokować blisko dużych inwestorów i tam gdzie są specjaliści specjaliści. Częściej spotkamy ich dużych ośrodkach niźli w małych miastach,

- ciężko określić koszty iTornister, ale w każdym wypadku będzie to duże obciążenia albo dla rodzin, albo dla budżetu państwa.

Lewica "Polska Jutra"

Program >> https://sld.org.pl/program/dokumenty

Firmy rozliczane przez internet.

Całą działalność rozliczymy przez Internet: od e-faktur po załatwienie sprawy zza swojego biurka lub w dowolnym urzędzie. Wstępna kontrola urzędu skarbowego będzie przeprowadzana online. Dopiero w przypadku wykrycia problemów drugi etap kontroli zostanie przeprowadzony w siedzibie kontrolowanego. Interpretacje podatkowe będą jednolite dla całego kraju.

Innowacyjna edukacja

Nowy sposób nauczania. Szkoła będzie odpowiadać na wyzwania współczesności. Ma uczyć współpracy, a nie rywalizacji. Rozszerzymy naukę programowania.

Lekcje religii zastąpimy lekcjami angielskiego. Będziemy uczyć o zdrowym stylu życia, przeciwdziałaniu dyskryminacji, zmianach klimatycznych, rozpoznawaniu “fake newsów”, cyberbezpieczeństwie.

Cyfrowe klasy

Wyrwiemy polskie szkoły z XIX wieku. W każdym powiecie stworzymy ponad 300 cyfrowych sal lekcyjnych z nowoczesnym wyposażeniem dla szkół podstawowych. Przekażemy samorządom dotację celową na realizację tego postulatu.

KOMENTARZ

Lewica stawia na edukację i cyfryzację usług publicznych.

PLUSY

+ postulaty dla firm z możliwością załatwiania spraw przez internet,

+ więcej programowania w szkołach,

+ edukacja o cyberbezpieczeństwie

MINUSY

- temat usług cyfrowych nie został osadzony w obecnych realiach i nie wiadomo jakie zmiany Lewica chce wprowadzić,

- 300 cyfrowych sal to hasło praktycznie bez większego znaczenia; nie wiadomo jak miałyby wyglądać, do czego służyć i dlaczego tylko 300 sal.

Konfederacji Wolność i Niepodległość

Nie znaleźliśmy informacji o informatyzacji.

KOMENTARZ

Jak na partię, która tak mocno atakuje elektorat najmłodszych wyborców, brak programu dla cyfryzacji jest dużym niedopatrzeniem.

Program są publikowane w oryginale.

Przeczytaj też:

    program PiS >> http://testerzy.pl/baza-wiedzy/programy-partii-politycznych-na-wybory-2019-pis
    program KO >> http://testerzy.pl/baza-wiedzy/programy-partii-politycznych-na-wybory-2019-ko

To powinno Cię zainteresować