Baza wiedzyArtykuły

Jak poprawnie tworzyć dokumentację

118
Pisanie dokumentacji często traktowane jest przez programistów, jak ciężka kara i dopust boży. Z nieco większym zrozumieniem odnoszą się do tego kierownicy projektów, zwłaszcza ci, którzy kiedyś w połowie projektu stracili pracownika będącego "guru od systemu/programu/modułu" i musieli w trybie nagłym wdrażać do pracy nową osobę, przegryzając się przez tysiące linii nieudokumentowanego i często pozbawionego komentarzy kodu.

ISTQB® Kierownik Testów. Słabe i mocne strony.

393
Kierownik Testów w odsłonie ISTQB® to nasze najbardziej popularne i najlepiej oceniane szkolenie dla osób zajmujących się zarządzaniem testowaniem. I to pomimo tego, że materiał stanowiący podstawę nie jest doskonały.

Testowanie jest kosztem

7249
Dla większości projektów testowanie jest kosztem, a nie zyskiem. Przy prostej analizie zwrotu z inwestycji testowanie zwiększa jednak prawdopodobieństwo powodzenia inwestycji w wytworzeniu oprogramowania.

Zgłaszanie i raportowanie błędów

639
Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zgłaszania błędów, nazywanych czasami defektami, awariami czy incydentami.

Jak porządnie opisać znaleziony defekt?

687
Defekty znalezione w oprogramowaniu można dokumentować na różne sposoby, używając różnych narzędzi. Istnieje jednak kilka uniwersalnych cech, niezależnych od techniki prowadzenia dokumentacji, które decydują o jakości opisu defektu.

Techniki testowania w projektach zwinnych

758
Jakie techniki testowania należy stosować dla systemów, o różnej krytyczności i dla funkcji, o różnych poziomach ryzyka? Z odpowiedzią przychodzi nowy sylabus ISTQB Agile Technical Tester (ATT).

Rządowe przeciwdziałanie skutkom pandemii przez informatyzację

645
Podsumowujemy działania rządu i samorządów, w obszarze informatyzacji, które mają znamiona działań profilaktycznych lub zaradczych.

Odseparowanie danych od testów

753
Projektowanie architektury kodu i projektowanie systemów, z osobną warstwą dla danych, jest powszechną, dobrą praktyką z wieloma zaletami. Osobna warstwa danych w testowaniu również się sprawdza.

Cele automatyzacji testowania. Teoria

827
Czym jest i co obejmuje testowanie automatyczne? Jakie są jego wady i zalety?

Co jest nie tak z pacjent.gov.pl?

989
Nasza czytelniczka opisała swoje doświadczenia ze składaniem e-deklaracji. To kolejny przykład, jak w czasie pandemii, rządowe systemy zamiast wspierać #zostańwdomu, zmuszają nas do załatwiania kolejnej sprawy w urzędowym okienku. Okazuje się, że czekając w kolejce stracimy mniej nerwów, niż korzystając ze strony internetowej.