Jak zostać testerem

Jak zacząć?

Tester oprogramowania traktowany jest jako zawód z niskim progiem wejścia (dość łatwo jest zacząć). Jest to prawda i na starcie wymaga się jedynie podstawowych kompetencji miękkich i zdolności technicznych. Osiąga się nimi status tzw. operatora testów, który weryfikuje jakość oprogramowania przy pomocy testów zdefiniowanych przez bardziej doświadczonych testerów. W uproszczeniu praca polega na tym aby:

  • Uruchomić oprogramowanie i doprowadzić do stanu w jakim uruchamiamy test.
  • Sprawdzić czy oprogramowanie zachowuje się zgodnie z opisem z testów.
  • Zaraportować, że test zakończył się powodzeniem lub zaraportować niepowodzenie testu i przygotować opis problemu, jaki nastąpił.

Rozwój w zawodzie wymaga jednak znacznie więcej umiejętności. W zależności od wybranej ścieżki specjalizacji w testowaniu, tester musi być osobą z doskonałym zrozumieniem potrzeb klienta, ogólną wiedzą o tym, gdzie systemy mogą działać niepoprawnie, wiedzą z obszaru użyteczności czy bezpieczeństwa itd. Tematów rozwojowych w testowaniu jest bardzo wiele i wymagają one dokształcania się przez naukę własną lub na kursach. Poniższe wprowadzenie to kilka podstawowych metod zdobywania wiedzy o testowaniu i roli testera przy pomocy różnych dostępnych narzędzi i treści.

Artykuły

Na portalu testerzy.pl poświęcamy uwagę tylko aspektom testowania i jakości, więc w naszej bazie wiedzy oraz publikacji możesz znaleźć odpowiedź na praktycznie każde pytanie z obszaru pracy testera. Wykorzystaj wyszukiwarkę wewnętrzną lub google do wynalezienia odpowiedzi na Twoje pytanie. Poniżej udostępniamy kilka z artykułów prezentujących podstawową wiedzę, którą każdy aspirujący lub początkujący tester powinien posiąść.

Książki

Radek Smilgin ponad 15 lat temu podjął wysiłek stworzenia polskiej bazy wiedzy o testowaniu, kiedy w Polsce jeszcze niewiele osób o tym mówiło. Brakowało mu podstawowych informacji w języku polskim, więc sam ucząc się testowania ze źródeł angielskojęzycznych, jednocześnie dzielił się zdobytą wiedzą przez swój blog. Tak powstali testerzy.pl.

Wiele lat temu swoją wiedzę zebrał w książki dla początkujących: „Zawód tester” i „Praktyka testowania”. Są to publikacje dedykowane osobom, które chcą dowiedzieć się czym jest testowanie i w tym obszarze się rozwijać. Podobnych pozycji książkowych powstało później znacznie więcej, a zakres wiedzy zawartej w nich jest podobny. Różnią się one zazwyczaj językiem i albo są one napisane w sposób możliwie najbardziej przystępny, albo zmierzają w drugą stronę, przypominając podręczniki akademickie.

...

Podróż przez świat testowania

K. Pawu0142owska, N. Pawlak

Filmy

Staramy się docierać z informacjami o początkach w testowaniu różnymi kanałami, z tego względu filmy w sieci także opowiedzą o tym, jak rozpocząć pracę. Część z nich nagraliśmy specjalnie po to, aby przybliżyć Wam aspekt testowania oraz tego, jak stawiać w nim pierwsze kroki. Część pochodzi z naszych konferencji. Polecamy nasz kanał na youtube, gdzie oprócz wiedzy podstawowej znajdziecie również wiedzę zaawansowaną.

Radek Smilgin: Jak zostać testerem oprogramowania?

Zobacz co tester potrafi zrobić w 60 minut.

Adam Roman: Mądry tester po szkodzie

Szkolenia

Na koniec wiedza w czystej postaci i praktycznej formie, czyli oferowana przez nas edukacja. Ofertę szkoleń zbudowaliśmy tak, by dać Wam wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie testera. Macie możliwość wyboru tego, czy chcecie zacząć od praktykowania testowania, czy też może od certyfikacji. Możecie też spróbować i praktyki, i teorii w szkoleniu, które bazuje na książce „Zawód tester” (pod tym samym tytułem).

12-14
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
Chorzów
Teoria testowania
1 850PLN
ISTQB® Poziom Podstawowy
10
Wolnych miejsc
Rezerwuj
24
kwietnia
2023
-22
lipca
2023
online
Praktyka testowania
1 999PLN
Praktyka testowania dla początkujących testerów
4
Wolne miejsca
Rezerwuj
08-11
maja
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
2 550PLN
Zawód Tester
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
24-26
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
3 000PLN
Tester gier
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami