Tester oprogramowania traktowany jest jako zawód z niskim progiem wejścia (dość łatwo jest zacząć). Jest to prawda i na starcie wymaga się jedynie podstawowych kompetencji miękkich i zdolności technicznych. Osiąga się nimi status tzw. operatora testów, który weryfikuje jakość oprogramowania przy pomocy testów zdefiniowanych przez bardziej doświadczonych testerów. W uproszczeniu praca polega na tym aby:
Rozwój w zawodzie wymaga jednak znacznie więcej umiejętności. W zależności od wybranej ścieżki specjalizacji w testowaniu, tester musi być osobą z doskonałym zrozumieniem potrzeb klienta, ogólną wiedzą o tym, gdzie systemy mogą działać niepoprawnie, wiedzą z obszaru użyteczności czy bezpieczeństwa itd. Tematów rozwojowych w testowaniu jest bardzo wiele i wymagają one dokształcania się przez naukę własną lub na kursach. Poniższe wprowadzenie to kilka podstawowych metod zdobywania wiedzy o testowaniu i roli testera przy pomocy różnych dostępnych narzędzi i treści.
Radek Smilgin ponad 15 lat temu podjął wysiłek stworzenia polskiej bazy wiedzy o testowaniu, kiedy w Polsce jeszcze niewiele osób o tym mówiło. Brakowało mu podstawowych informacji w języku polskim, więc sam ucząc się testowania ze źródeł angielskojęzycznych, jednocześnie dzielił się zdobytą wiedzą przez swój blog. Tak powstali testerzy.pl.
Wiele lat temu swoją wiedzę zebrał w książki dla początkujących: „Zawód tester” i „Praktyka testowania”. Są to publikacje dedykowane osobom, które chcą dowiedzieć się czym jest testowanie i w tym obszarze się rozwijać. Podobnych pozycji książkowych powstało później znacznie więcej, a zakres wiedzy zawartej w nich jest podobny. Różnią się one zazwyczaj językiem i albo są one napisane w sposób możliwie najbardziej przystępny, albo zmierzają w drugą stronę, przypominając podręczniki akademickie.
Na koniec wiedza w czystej postaci i praktycznej formie, czyli oferowana przez nas edukacja. Ofertę szkoleń zbudowaliśmy tak, by dać Wam wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie testera. Macie możliwość wyboru tego, czy chcecie zacząć od praktykowania testowania, czy też może od certyfikacji. Możecie też spróbować i praktyki, i teorii w szkoleniu, które bazuje na książce „Zawód tester” (pod tym samym tytułem).