Jak zostać testerem

Projekt Junior Tester 2024

Myślisz o rozpoczęciu kariery jako tester oprogramowania? Choć jeszcze do niedawna zawód ten postrzegany był jako posiadający niski próg wejścia w świat IT, obecnie wymagania stawiane juniorom są znacznie wyższe. Nie oznacza to jednak, że rozpoczęcie kariery jako tester jest niemożliwe. Poniższe wprowadzenie to kilka podstawowych metod zdobywania wiedzy o testowaniu i roli testera przy pomocy różnych dostępnych narzędzi i treści.

Kim jest tester oprogramowania?
To osoba, która dba o to, by oprogramowanie działało poprawnie i spełniało oczekiwania użytkowników. Praca ta jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga tworzyć oprogramowanie, z którego korzystamy na co dzień, czy to podczas przeglądania Internetu, zamawiania zakupów online, czy grania w ulubione gry. W uproszczeniu, polega na wyszukiwaniu i raportowaniu błędów oprogramowania przy użyciu różnych technik testowania bądź tworzenia testów automatycznych.

Obecnie pracodawcy wymagają całego szeregu umiejętności nawet od początkujących testerów. W zależności od wybranej ścieżki specjalizacji, tester musi być osobą z doskonałym zrozumieniem potrzeb klienta oraz ogólną wiedzą o tym, gdzie systemy mogą działać niepoprawnie. Dobrze jest też znać zagadnienia z obszarów użyteczności czy bezpieczeństwa. Tematów rozwojowych w testowaniu jest bardzo wiele i wymagają one dokształcania się przez naukę własną lub na kursach. Jeśli lubisz logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów i dbanie o szczegóły, to zawód testera oprogramowania może być właśnie dla Ciebie!

Junior tester automatyzujący?

A może chciałbyś zacząć automatyzować, nawet jeśli (jeszcze) nie potrafisz kodować
Czytaj więcej
test predyspozycji

Czy masz predyspozycje, by zostać testerem oprogramowania?

Sprawdź swoją umiejętność testowania, zajmie Ci to tylko 15 minut!
Całkowicie za darmo!

Sprawdź się

Artykuły

Na portalu testerzy.pl poświęcamy uwagę tylko aspektom testowania i jakości, więc w naszej bazie wiedzy oraz publikacji możesz znaleźć odpowiedź na praktycznie każde pytanie z obszaru pracy testera. Wykorzystaj wyszukiwarkę wewnętrzną lub google do wynalezienia odpowiedzi na Twoje pytanie. Poniżej udostępniamy kilka z artykułów prezentujących podstawową wiedzę, którą każdy aspirujący lub początkujący tester powinien posiąść.

Książki

Radek Smilgin ponad 15 lat temu podjął wysiłek stworzenia polskiej bazy wiedzy o testowaniu, kiedy w Polsce jeszcze niewiele osób o tym mówiło. Brakowało mu podstawowych informacji w języku polskim, więc sam ucząc się testowania ze źródeł angielskojęzycznych, jednocześnie dzielił się zdobytą wiedzą przez swój blog. Tak powstali testerzy.pl.

Wiele lat temu swoją wiedzę zebrał w książki dla początkujących: „Zawód tester” i „Praktyka testowania”. Są to publikacje dedykowane osobom, które chcą dowiedzieć się czym jest testowanie i w tym obszarze się rozwijać. Podobnych pozycji książkowych powstało później znacznie więcej, a zakres wiedzy zawartej w nich jest podobny. Różnią się one zazwyczaj językiem i albo są one napisane w sposób możliwie najbardziej przystępny, albo zmierzają w drugą stronę, przypominając podręczniki akademickie.

...

Podróż przez świat testowania

K. Pawłowska, N. Pawlak

Filmy

Staramy się docierać z informacjami o początkach w testowaniu różnymi kanałami, z tego względu filmy w sieci także opowiedzą o tym, jak rozpocząć pracę. Część z nich nagraliśmy specjalnie po to, aby przybliżyć Wam aspekt testowania oraz tego, jak stawiać w nim pierwsze kroki. Część pochodzi z naszych konferencji. Polecamy nasz kanał na youtube, gdzie oprócz wiedzy podstawowej znajdziecie również wiedzę zaawansowaną.

Radek Smilgin: Jak zostać testerem oprogramowania?

Zobacz co tester potrafi zrobić w 60 minut.

Adam Roman: Mądry tester po szkodzie

WEBINAR - Praktyczna certyfikacja dla testerów oprogramowania MITC!

Szkolenia

Na koniec wiedza w czystej postaci i praktycznej formie, czyli oferowana przez nas edukacja. Ofertę szkoleń zbudowaliśmy tak, by dać Wam wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie testera. Macie możliwość wyboru tego, czy chcecie zacząć od praktykowania testowania, czy też może od certyfikacji. Możecie też spróbować i praktyki, i teorii w szkoleniu, które bazuje na książce „Zawód tester” (pod tym samym tytułem).

25-26
listopada
2024
Rafał Stańczak
online
Dobre praktyki testowania
1 800PLN
Dobry Przypadek Testowy - Laboratorium
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
29-30
października
2024
Jarosław Hryszko
online
Dobre praktyki testowania
1 690PLN
1 800
Dobry Tester - Laboratorium
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
14
października
2024
-11
stycznia
2025
online
Praktyka testowania
1 799PLN
1 999
Praktyka testowania dla początkujących testerów
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj
09-12
grudnia
2024
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
2 700PLN
Zawód Tester
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
28-30
października
2024
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Teoria testowania
1 799PLN
1 999
ISTQB® Poziom Podstawowy 4.0
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj

Tester Automatyzujący

Jak zacząć?

Chciałbyś zacząć automatyzować, ale nie potrafisz kodować, a języki programowania są Ci obce?

Jak pokazują nasze analizy można zacząć automatyzować bez umiejętności pisania kodu źródłowego. Może Cię to zaskoczy, ale zadania testera automatyzującego nie skupiają się jedynie na kodowaniu i nie jest to pierwsza rzecz, której musisz się nauczyć, aby zacząć automatyzować.

Egzaminy

Co więcej, wyniki naszej ankiety pokazują, że kodowanie nie stanowi nawet większości codziennych obowiązków automatyka. To dobra informacja dla wszystkich, których przed rozwojem swojej kariery zawodowej hamuje bariera w postaci długich i niezrozumiałych linijek kodu źródłowego.

Egzaminy

Czym na co dzień zajmuje się tester automatyzujący?

...
Źródło: Wyniki ankiety Zrozumieć automatyzację

Czy tester automatyzujący musi znać języki programowania?

Oczywiście, że tak! To w jakim czasie i w jakim stopniu się ich nauczysz uczyni z Ciebie specjalistę w tej dziedzinie, ALE wcale nie musisz zaczynać nauki od języków programowania!

Zanim zaczniesz naukę, sprawdź jakie są pożądane cechy i umiejętności dobrego testera automatyzującego.

Może część z nich już posiadasz?
  • Cierpliwość
  • Dokładność
  • Analityczny umysł
  • Komunikatywność
  • Chęć do nauki nowych rzeczy
  • Umiejętność pracy w zespole

Ścieżki kariery

Rozpoczynając naukę z pewnością spotykasz wiele dziwnych nazw narzędzi, języków programowania i innych zagadnień, które brzmią obco i zniechęcają do dalszej edukacji. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie musisz uczyć się wszystkiego – a na pewno nie od razu. Jak zatem wybrać technologie, której znajomością chcesz zaimponować na rozmowie rekrutacyjnej?

1.

Wybierz najbardziej popularną technologię,

ale nie w danym momencie, tylko w ogóle. Aktualnie pojawia się wiele nowych frameworków i narzędzi, ale czy są one najczęściej pojawiającymi się w ofertach pracy? Mówi się, że niektóre powoli odchodzą w zapomnienie na rzecz innych, ale z drugiej strony, to właśnie te już ugruntowane najczęściej pojawiają się jako wymagane w ofertach pracy. Zresztą nie wszystkie firmy są przygotowane na natychmiastowe zmiany technologiczne, które wprawdzie mogą pojawiać się w pojedynczych projektach, ale nie w całej organizacji. Spróbuj od czegoś sprawdzonego, a potem bieżąca nauka nowych rzeczy nie będzie sprawiać Ci kłopotu.

Przykłady najpopularniejszych technologii:

  • Selenium
  • Robot Framework
  • Selenoid
  • Appium
  • TestComplete

2.

Znajdź swoją niszę.

Czyli sytuacja odwrotna do powyższej. Wyspecjalizuj się w popularnej, ale dopiero wchodzącej na rynek technologii. Eksperci są zawsze w cenie, zwłaszcza jeśli mówimy o rozwiązaniach niszowych.

Przykłady rozwijających się technologii:

  • Cypress
  • Nightwatch.js
  • WebdriverIO
  • Puppeteer
  • Playwright

3.

Sam zadecyduj co Cię interesuje...

oraz w czym się chcesz specjalizować i pod tym kątem wybierz swój stack technologiczny na start. Możliwości jest naprawdę wiele. Chcesz testować oprogramowanie wbudowane? Dowiedz się jakie narzędzia, języki i frameworki musisz poznać i w tym kierunku kontynuuj naukę. Fascynują Cię rozwiązania webowe lub mobilne? Prawdopodobnie nigdy nie będziesz korzystał z TestComplete.

Przykłady specjalizacji:

  • Testy E2E
  • Testy mobilne
  • Wizualna regresja
  • Automatyzacja procesów RPA
  • Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja

Wybierając narzędzia i technologie, warto uczyć się od razu dobrych praktyk testowania, a szerokim łukiem omijać wszystko to, co nosi miano złych praktyk, np. Protractor (który nie będzie już wspierany przez twórców), Katalon czy Selenium IDE (ponieważ unikamy narzędzi nagrywająco – odtwarzających).

4.

Sprawdzaj oferty pracy.

Jeśli gdzieś istnieje Twoja wymarzona firma, do której chciałbyś dołączyć zapoznaj się dobrze z technologiami w jakich pracuje i przeglądaj oferty na stanowisko, na które chcesz aplikować na start oraz jakie są możliwości późniejszego rozwoju. Koniec końców, być może to właśnie lista wymagań dokładnie nakreśli ścieżkę Twojej kariery zawodowej i nie będzie potrzeby analizowania wszystkich opcji i technologii, jakie istnieją w branży.

Sprawdź oferty pracy

5.

Zdobywaj wiedzę.

Im więcej wiesz tym lepiej, a bez zawsze aktualnej wiedzy nie przetrwasz w branży IT. Przede wszystkim musisz jednak wiedzieć, że nie ma idealnej technologii. Każda ma swoje zalety, ale też wady, dlatego świadomość wyboru odpowiedniego rozwiązania dla danego projektu jest wysoce cenioną przez pracodawców umiejętnością i świadczy o Tobie, jako ekspercie w danej dziedzinie. Nie oznacza to, że musisz posiadać praktycznego doświadczenia w każdej z tych dziedzin i potrafić zrobić wszystko samemu. Wiedza poszerza horyzonty, nawet jeśli tylko teoretyczna.

Baza wiedzy

Artykuły

W tym miejscu zebraliśmy wszystkie artykuły, z serii o automatyzacji testowania.

Wykorzystaj wyszukiwarkę wewnętrzną lub google do znalezienia odpowiedzi na Twoje pytanie. Poniżej udostępniamy kilka artykułów prezentujących podstawową wiedzę, którą każdy aspirujący lub początkujący tester automatyzujący powinien posiąść.

Filmy

Słuchaj ekspertów na żywo! Przed Tobą filmy z wiodących konferencji testerskich, jak Agile&Automation Days, TestingCup i wielu innych. Czerp wiedzę od doświadczonych testerów, i pamiętaj, że oni też kiedyś byli dokładnie w tym samym miejscu, w którym Ty znajdujesz się teraz.

Od junior testera do eksperta, czyli jak się przebranżowić i odnieść sukces. Pytania i odpowiedzi

A&A Afternoons 2020 | Mesut Durukal: Future of Software Testing: Artificial Intelligence Assistance

A&A Days 2018: Karen N Johnson "Making Test Automation Visible: Why & How"

Akcja - automatyzacja! Część 1 - Konfiguracja 1/2

Akcja - automatyzacja! Część 1 - Konfiguracja 2/2 [Maven]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Omówienie 1/3 [JUnit]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Omówienie 2/3 [TestNG]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Porównanie 3/3 [JUnit vs TestNG]

Szkolenia

Na koniec wiedza w czystej postaci i praktycznej formie, czyli oferowana przez nas edukacja. Ofertę szkoleń zbudowaliśmy tak, by dać Wam wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie testera automatyzującego. Zacznij od mini bootcampu z automatyzacji testowania, gdzie bez nauki kodowania poznasz najważniejsze mechanizmy automatyzacji testów, a następnie wybierz swoją ścieżkę dalszej nauki.

25-26
listopada
2024
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Cypress.IO - Automatyzacja testów aplikacji webowych w JavaScript
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
02-03
grudnia
2024
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
10
Wolnych miejsc
Rezerwuj
25
października
2024
-21
listopada
2024
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
6
Wolnych miejsc
Rezerwuj
16-18
grudnia
2024
Szymon Wrona
online
Języki programowania dla testerów
1 860PLN
Python dla testerów oprogramowania
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
13-14
stycznia
2025
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
1 770PLN
Selenium WebDriver dla początkujących
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
27-29
listopada
2024
Sławomir Radzymiński
online
Automatyzacja testowania
4 000PLN
Testy wydajnościowe w k6
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj

Poniższy schemat sugeruje możliwe ścieżki doskonalenia umiejętności i kompetencji z zakresu automatyzacji testowania poprzez udział w szkoleniach. Wybierz na start mini bootcamp „Praktyka automatyzacji testowania”, a później język programowania i technologię według własnych preferencji.

...

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami