Nowa droga do kariery
Mimo częstych przekazów, że w zasadzie każdy może zostać testerem oprogramowania, niezależnie od tego czym wcześniej się zajmował, wciąż padają o to kolejne pytania.
Panuje również przekonanie, że tylko osoby posiadające umiejętności tzw. “techniczne” są predysponowane do tego zawodu, co jest tylko częścią prawdy. Należałoby raczej powiedzieć, że umiejętności techniczne pomagają w pracy testera. Są projekty, w których bez umiejętności technicznych nie damy sobie rady oraz takie, w których nie są one obligatoryjne. Duże znaczenie ma to, w którym kierunku rozwinie się nasza kariera testerska. Wiele firm automatyzuje procesy testowania - i tam trzeba zmierzyć się z programowaniem co wymaga dużych umiejętności technicznych. A może zostaniesz analitykiem testów, gdzie umiejętności techniczne spadną na dalszy plan?
Kiedy zawita w naszym umyśle myśl o tym, by zostać testerem oprogramowania, powinniśmy wiedzieć jakie są nasze mocne strony bo to na nich będziemy budować nasze umiejętności i doświadczenia. W pracy testera często wykorzystuje się doświadczenia zdobyte w innych dziedzinach, np. pracując w projekcie z branży finansowej, bardzo pomocna może okazać się nasza wiedza z księgowości, którą mogliśmy uzyskać w poprzedniej pracy lub projektach.
Jest wiele dróg, których przebycie umożliwia zostanie testerem oprogramowania, i niekoniecznie muszą być one wyboiste. Jedną z dróg, którą możecie wybrać, aby zdobyć pierwszą pracę jako tester oprogramowania, jest samokształcenie podparte szkoleniem oferowanym przez centra i firmy szkoleniowe.
Oto przykładowa ścieżka, którą przebył jeden z naszych pracowników:
Jak widzimy w pierwszym etapie znaczącym było doświadczenie zdobyte w poprzednich latach, zainteresowania oraz samokształcenie, polegające na chłonięciu wiedzy z literatury, internetu czy od innych testerów.
Książek dostępnych w tej chwili na rynku jest wiele, jednak na samym początku, możemy polecić wam: “Zawód tester” której autorem jest Radosław Smilgin.
http://testerzy.pl/ksiazki-o-testowaniu/zawod-tester-ksiazka-dla-chcacych-zostac-testerami
Opisuje ona w bardzo przystępny sposób najważniejsze aspekty związane z testowaniem oprogramowania, które powinniśmy poznać.
Kolejną pozycją, dużym kompendium wiedzy, które warto posiadać i zaglądać do niego, jest książka Adama Romana “Testowanie i jakość oprogramowania”. http://testerzy.pl/ksiazki-o-testowaniu/adam-roman-testowanie-i-jakosc-recenzja
Kształcąc się w domu “po godzinach”, warto poprzeć teorię zdobytą w książkach czy internecie ćwiczeniami praktycznymi - czyli testować różnego rodzaju aplikacje np. te z których sami korzystacie w domu, czy w pracy, albo ogólnodostępne produkty w wersjach beta.
Polecamy Wam również branie udziału w spotkaniach grup i społeczności testerskich tzw. Meetup’ach, które odbywają się w wielu miastach. Jest to bardzo dobry sposób, aby porozmawiać o testowaniu, poznać opinie innych, otrzymać poradę, czyli po prostu zdobyć wiedzę. Bardzo często na takie spotkania zapraszani doświadczeni prelegenci, którzy prowadzą prelekcje związane z testowaniem oprogramowania. Listę spotkań oraz ich tematy można znaleźć tutaj: https://www.meetup.com.
Podpora naszej wiedzy
Warto zastanowić się nad uczestnictwem w odpowiednim szkoleniu, które będzie podporą tego co osiągnęliśmy przez samokształcenie.
Szeroki wybór jaki dają nam firmy szkoleniowe niejednego, niestety może doprowadzić do zawrotów głowy. Wybrać ISTQB Poziom Podstawowy jako początek naszej drogi czy nie? Zdania na ten temat są podzielone. Dodatkowo ceny szkoleń bardzo często przekraczają możliwości finansowe kandydata na testera. Mając to na uwadze, chcemy Wam pokazać możliwości, z których można skorzystać.
Istnieją dwie warte uwagi opcje, które możecie wykorzystać w przypadku, gdy nie posiadacie wystarczających zasobów finansowych.
Pierwszą z nich, a zarazem najlepszą są projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Na lata 2014 - 2020 zostały przeznaczone środki na rozwój. Będą one rozdysponowane na różnego rodzaju projekty, skierowane na podniesienie kwalifikacji mieszkańców całej Polski.
Informacje na temat projektów dostępnych dla poszczególnych województw możecie znaleźć tutaj: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka.
Najczęściej w poszczególnych ogłoszeniach podana jest ilość osób, które zostaną przyjęte do projektów, jednak nie zrażajcie się tym, ponieważ chętnych na przystąpienie do takich projektów jest stosunkowo mało, a firm które prowadzą nabór do projektów dużo. W przypadku woj. śląskiego tych podmiotów jest kilka. Miejscem, gdzie nasz pracownik przystąpił do projektu była firma: “Centrum Kreowania Liderów S.A” mieszcząca się w Katowicach.
Drugą opcją tym razem ukierunkowaną tylko na osoby bezrobotne jest dofinansowanie z PUP, skierowane do osób w różnym wieku.
Każdy oddział PUP rządzi się własnymi prawami, dlatego szczegółowe informacje o dostępnych środkach i aktualnych możliwościach uzyskacie w wybranej placówce.
Natomiast jest kilka ogólnych opcji dostępnych o których warto wspomnieć:
- Finansowanie szkolenia- istnieje możliwość dofinansowania szkolenia, w zasadzie dowolnego, którego cena mieści się w puli środków określonych przez poszczególny urząd pracy, oprócz kilku warunków które trzeba spełnić np. odpowiedni wiek, istnieje konieczność znalezienia pracodawcy, który określi chęć zatrudnienia nas po zakończeniu szkolenia. Wystarczy do tego zaświadczenie z firmy, w której chcielibyśmy pracować. Minimalny okres zatrudnienia zależny jest od wymagań danego urzędu pracy.
- Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej-wiele firm proponuje pracę testerom oprogramowania na dogodnych dla nich warunkach, a jedną z opcji jest współpraca B2B.
Środki otrzymywane z urzędu pracy można nie tylko przeznaczyć na założenie działalności, sprzęt potrzebny do realizacji celów biznesowych ale również pewną część na dodatkową edukację potrzebną do prowadzenia działalności.
Plusem takiego rozwiązania jest pewna niezależność czy możliwość wnioskowania o brak spłaty otrzymanych środków.
Osoby zaczynające swoją przygodę z testowaniem często wybierają szkolenie ISTQB Poziom Podstawowy(Foundation Level), wraz z późniejszym egzaminem, po zdaniu którego otrzymuje się certyfikat.
Szkolenie takie możecie znaleźć tutaj: http://www.testerzy.pl/teoria-testowania/przygotowanie-do-egzaminu-istqb-iseb-poziom-podstawowy-foundation-level
Radę jaką możemy dać przystępującym do tego szkolenia, to abyście po ukończeniu szkolenia ISTQB Foundation Level nie odkładali egzaminu na daleką przyszłość. Najlepszym rozwiązaniem jest zdawać go zaraz po szkoleniu, kiedy informacje przyswojone na szkoleniu jeszcze nie uleciały.
W dalszym ciągu zaletą certyfikatu ISTQB jest jego wartość dla wielu pracodawców. W bardzo dużej części ogłoszeń o pracę jest o nim wzmianka, a dla wielu pracodawców jest on mile widzianym dodatkiem, który może pozytywnie wpłynąć na decyzję o Waszym zatrudnieniu.
Dla osób mniej tzw. technicznych, które zdecydowały się przebranżowić, wartym polecenia jest szkolenie “Zawód tester”. http://www.testerzy.pl/praktyka-testowania/zawod-tester.
Jest to szkolenie teoretyczno - praktyczne. Oprócz wiedzy, którą zdobędziecie podczas czterodniowego szkolenia, oferowane są do niego trzytygodniowe bezpłatne praktyki, odbywające się zdalnie.
Podczas praktyk poznacie techniki testowania, ucząc się pod okiem profesjonalnych trenerów. Zadania, które otrzymacie będą odzwierciedlały rzeczywiste projekty testerskie, z którymi spotkacie się w codziennej pracy. Klikanie, aby przetestować to nie wszystko, nauczycie się również pracować z dokumentacją, poprawnie raportować defekty czy pisać raporty z testów.
Wymarzona praca
Kiedy już zdobędziemy wiedzę o podstawach testowania, czas przejść dalej w realizacji naszych celów.
Wiele firm prowadzących projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej proponuje pomoc również po zakończeniu wybranego szkolenia. Są to niejednokrotnie dodatkowe małe szkolenia dokształcające np. z języka angielskiego, czy podstaw obsługi komputera wraz z aplikacjami biurowymi. Jednak najważniejszą częścią oferowanej pomocy jest znalezienie dla nas płatnego stażu, który również w ramach projektu jest finansowany ze środków unijnych, co sprawia że pracodawcy chętniej rozpoczną z Wami współpracę.
Jest to krok milowy w naszej wędrówce kończącej się rozpoczęciem kariery jako tester oprogramowania.
Zazwyczaj firmy poszukujące junior testerów stawiają niewielkie wymagania. Staż może być wstępem do otrzymania pracy w renomowanej firmie. Jeśli w danym miejscu odbędziemy jedynie trzymiesięczną naukę praktyczną, nie zrażajmy się tym, gdyż na dzisiejszym rynku pracy, testerzy nawet z małym doświadczeniem są bardzo potrzebni, a znalezienie pracy nie zajmie zbyt wiele czasu.
Tak oto zrobiliśmy ten pierwszy krok do zostania junior testerem. Jednak pamiętajmy, że jest to dopiero początek, a pracy czeka nas wiele - by rozwijać się i współtworzyć testerską społeczność.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk