Baza wiedzyArtykuły

Premiera testerzy+

Choć uważne oko testera już dostrzegło wcześniej naszą nową platformę z materiałami, to dopiero dziś oficjalnie ogłaszamy naszą nową usługę.

Akredytowane materiały ISTQB® CTFL 4.0

Nowy sylabus CTFL 4.0 pojawił się w maju, co oznacza, że wszystkie podmioty szkolące testerów oprogramowania małymi krokami zaczynają przestawiać się na rekomendowane przez ISTQB® treści. Wyczekiwana zmiana zaszła także w testerzy.pl.

Czy znajdziesz minutkę, żeby porozmawiać o TDD?

Kiedy zaczynam rozmawiać o TDD (Test Driven Development), przeważnie spotykam się z dwoma reakcjami. Albo ktoś jest bardzo podekscytowany, albo reaguje agresywnie. To jest chyba jeden z tych tematów, które dzielą branżę na pół. Chociaż nigdy nie przekonuję nikogo, że to jest lek na całe zło. Nic nawet nie obiecuję, ale czasem czuję się jak sprzedawca odkurzaczy.

Jak nie prowadzić testów na przykładzie iPFRON+

Kiedy instytucja publiczna chwali się prowadzeniem testów, jako tester możesz z jednej strony złożyć ręce do braw, ale z drugiej strony już wiesz, że coś musiało pójść fundamentalnie nie tak.

Rezultat fałszywie pozytywny i rezultat fałszywie negatywny

Po raz kolejny wyjaśniamy te dość niezrozumiałe, ale ważne testersko definicje.

Papierek lakmusowy kryzysu w IT

Szukając symptomów pogłębiającego się spowolnienia w IT, trafiliśmy na kolejny zagraniczny przykład, który może pojawić się i u nas, i dać sygnał całej branży.

Bezrobotni "testerzy oprogramowania manualnego"

Pisaliśmy wielokrotnie, że branża IT nie jest obecnie takim łatwym do zdobycia i przyjemnym do pracy miejscem, jak jeszcze kilka lat temu. Pisaliśmy już o scamerskich reklamach obiecujących górę złota w branży. Na rynek weszła właśnie nowa organizacja, która scamuje i jednocześnie pomija rzeczywistość. Będzie kształcić juniorów w nowym testerskim zawodzie (o tym za chwilę). To Urząd Pracy.

Statyczne techniki testowania

Statyczne techniki testowe nie uruchamiają oprogramowania, które jest testowane. Mogą być ręczne (przeglądy) lub automatyczne (analiza statyczna). Dowiedz się więcej.

Struktura certyfikacji ISTQB®. 2023

Choć pomniejsze aktualizacje sylabusów, pojęć i struktury certyfikacji mogą Wam umykać, to trzeba podkreślić, że ISTQB® ma ciągle zmieniające się portfolio certyfikatów. Jest też na tyle złożone, że wymaga dodatkowego wyjaśnienia.

Testy regresji a retesty

Testowanie regresji i testowanie potwierdzające (retest) często wrzucane jest do jednego worka. Wynika to z logiki uruchomienia tych testów. Na przykładach wyjaśniamy różnice i podobieństwa między tymi dwoma rodzajami testów.