ISTQB® Kierownik Testów. Zdawalność egzaminu vs. szkolenie

ISTQB® Kierownik Testów. Zdawalność egzaminu vs. szkolenie
Prześledziliśmy statystyki zdawalności egzaminu ISTQB® Poziom Zaawansowany – Kierownik Testów z ostatnich dwóch lat i wysnuliśmy dość ciekawe wnioski.

Choć nie da się ukryć, że obserwujemy znacznie większe zainteresowanie egzaminami ISTQB® na poziomie podstawowym, nie możemy i nie chcemy zapominać o tych bardziej zaawansowanych certyfikacjach testerskich. Pod lupę wzięliśmy egzamin na certyfikowanego Kierownika Testów. Co zauważyliśmy?

Jako testerzy.pl jesteśmy zarówno firmą szkoleniową, jak i centrum egzaminacyjnym. Oznacza to, że oprócz organizacji szkoleń (z których większość należących do ISTQB® uzyskała akredytację SJSI), dostarczamy również egzaminy – w formie stacjonarnej i online. Nasze uprawnienia potwierdza akredytacja nadana nam w 2011 roku przez GASQ.

Na potrzeby tego artykułu prześledziliśmy statystyki zdawalności egzaminu ISTQB® na przestrzeni dwóch ostatnich lat, bazując jedynie na udostępnionych nam przez osoby egzaminowane danych. Uwzględniamy w nich również, że część osób podeszła do egzaminu zdobywając wiedzę poza testerzy.pl, a część przygotowywała się do niego poprzez uczestnictwo w naszych szkoleniach. 

W ostatnich dwóch latach egzamin certyfikujący na poziomie zaawansowanym ISTQB® Kierownik Testów zdało ¾ ze wszystkich osób podchodzących:

zdawalnosc-egzaminu-istqb-poziom-zaawansowany-kierownik-testow.pngZ naszych statystyk wynika, że prawie połowa ze wszystkich uczestników egzaminów (49%) wcześniej przygotowywała się do egzaminu poprzez udział w naszym szkoleniu:

gdzie-przygotowywaly-sie-osoby-podchodzace-do-egzaminu.pngI tu rodzi się więc pytanie: czy szkolenia w testerzy.pl pomagają zdać egzamin?

Okazuje się… Że tak. Wyniki mówią same za siebie: 87,5% z osób podchodzących do egzaminu, które ukończyły wcześniej nasze szkolenie, uzyskało certyfikat Kierownika Testów:

zdawalnosc-u-osob-po-szkoleniu-w-testerzy-pl.png

Dla porównania, zdawalność wśród uczestników bez przygotowania przez nasze szkolenie wynosi 64%.

zdawalnosc-egzaminu-u-osob-bez-szkolenia-w-testerzy-pl.png

Jak wybrać dobre szkolenie?

Co prawda nie wiemy, czy uczestnicy podchodzący do egzaminu bez wcześniejszego udziału w naszym szkoleniu korzystali z kursów oferowanych przez innych dostawców, czy może zdobywali wiedzę na własną rękę. Możemy jednak wysnuć wniosek, że uczestnictwo w szkoleniu znacznie zwiększa szansę na uzyskanie certyfikatu. Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs przygotowujący do egzaminu?

  1. Struktura i treść kursu. Zakres tematyczny szkolenia musi być zgodny z wymaganiami egzaminacyjnymi ISTQB® Poziom Zaawansowany – Kierownik Testów, a jego struktura skonstruowana w sposób, który ułatwia przyswojenie wiedzy i zrozumienie kluczowych zagadnień.
  2. Doświadczony trener. Wysoka jakość szkoleń jest rezultatem doświadczonych prowadzących, którzy mają głęboką wiedzę merytoryczną i potrafią przekazać ją w sposób zrozumiały i przystępny dla uczestników.
  3. Materiały szkoleniowe. Wysokiej jakości materiały, podręczniki i prezentacje ułatwiają proces nauki i przygotowania do egzaminu. Zrozumiałe i dobrze przemyślane materiały mogą pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć zagadnienia i szybciej przyswoić wiedzę. 
  4. Praktyczne ćwiczenia i case studies. Ważne, aby szkolenie zawierało w sobie praktyczne ćwiczenia, które pozwalają uczestnikom na stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. To może być istotne dla lepszego zrozumienia i zapamiętania materiału oraz przygotowania się do rozwiązywania rzeczywistych problemów. 
  5. Akredytacja. Niewątpliwie potwierdzeniem jakości realizowanego szkolenia jest uzyskanie akredytacji SJSI. Wybór takiego kursu jest gwarancją, że spełnia ono wszystkie powyższe wymogi. 

Analizując wyniki zdawalności egzaminu ISTQB® Poziom Zaawansowany – Kierownik Testów pośród uczestników naszych szkoleń otrzymujemy jasny sygnał: przygotowując się z nami, macie znacznie większe szanse zdania egzaminu. Potwierdzają to opinie po kilku zakończonych już edycjach. Oto kilka przykładowych odpowiedzi na pytanie „Co Ci się w szkoleniu najbardziej podobało?” zadane w ankietach po szkoleniu:

opinie-istqb-kierownik-testow-1.jpgopinie-istqb-kierownik-testow-2.pngopinie-istqb-kierownik-testow-3.jpgopinie-istqb-kierownik-testow-4.pngWszystkich, którzy chcą zdobyć certyfikat Kierownika Testów i chcą skorzystać z okazji do solidnego przygotowania zapraszamy na nasze najbliższe szkolenia ISTQB® Poziom Zaawansowany – Kierownik Testów.

Dostępne terminy znajdziecie w naszym kalendarzu.

To powinno Cię zainteresować