ISTQB Poziom Ekspercki

ISTQB Poziom Ekspercki
Poziom ekspercki stworzony przez ISTQB jako kontynuacja poziomu zaawansowanego przed długi czas pomijaliśmy w naszych opisach certyfikacji. Ponieważ ilość zadawanych przez Was pytań odnośnie Eksperta rośnie, oto nasze wprowadzenie do tego poziomu certyfikacji.
 

Aktualnie zdefiniowanych jest 5 certyfikatów eksperckich w ISTQB. Są to:

  • Improving the Testing Process (polskie tłumaczenie już dostępne: Doskonalenie Procesu Testowego)
  • Test Management
  • Usability (wkrótce)
  • Test Automation Engineering (wkrótce)
  • Security Testing (wkrótce).

 

Aby podejść do jednego z egzaminów trzeba mieć certyfikat podstawowy oraz przynajmniej jeden zaawansowany, który jest warunkiem dopuszczającym dla danego certyfikatu eksperckiego. Oprócz tego rekomendowane jest posiadanie 7 lat doświadczenia w testowaniu (deklarowane) oraz ukończenie kursu eksperckiego (nie jest wymagane).

Jaki należy mieć certyfikat zaawansowany, aby zdobyć certyfikat ekspercki pokazuje poniższy schemat.

 

 

Reguły egzaminu wymagają uzyskania 65% poprawnych odpowiedzi na teście wyboru (1h i 20 pytań) oraz napisania eseju z obszaru testowania i udzielenia 4 poprawnych odpowiedzi na 5 pytań.

 

Certyfikat będzie trzeba odświeżać co 5 lat. Można to zrobić poprzez:

  • ponowne podejście do egzaminu
  • uzyskanie 200 punktów CEC (Certification Extension Credits), które zdobywa się poprzez pokazanie dowodów na następujące czynności: wykonywanie testów, udział w kursach, prezentacje na konferencjach, uczenie innych na kursach, pisanie artykułów oraz książek, udział w grupach rozwijających testowanie (w ISTQB, NB, SIGIST).

Więcej informacji na temat tego jak wygląda proces odnawiania certyfikatu można znaleźć w dokumencie: http://www.istqb.org/downloads/finish/18/46.html

Więcej informacji o ekspercie na stronie: http://www.istqb.org/certification-path-root/expert-level/expert-level-in-a-nutshell.html

 

Materiały do pobrania z EDU:

To powinno Cię zainteresować