LordUI – automatyzacja testowania GUI

LordUI – automatyzacja testowania GUI
Po gorącym przyjęciu naszego zestawienia narzędzi do testów aplikacji desktopowych uzupełniamy opis polskiego narzędzia do automatyzacji czynności testowych - LordUI. Proste uruchomienie kilku skryptów dało nam pierwsze i pozytywne wrażenia.
 

Nie od dziś wiadomo, że praca testera często potrafi być nudna i monotonna. Po raz kolejny wypełniany ten sam formularz, czy znowu klikane to samo okno może powodować znużenie i demotywację. Można się przed tym uchronić poprzez prostą automatyzację. Stosowanie narzędzi do wykonywania czynności zapewnia nam stałą powtarzalność kroków oraz możliwość potencjalnego wyizolowania monotonnych czynności z codziennej pracy.

LordUI to małe i sympatyczne narzędzie do automatyzacji takich właśnie czynności. Przydatne każdemu, kto chciałby zmienić oblicze swojej pracy, przyspieszyć i ułatwić codzienne czynność takie jak:

  1. ciągła integracja - zautomatyzowanie czynności przy budowie wersji
  2. testowanie oprogramowania - zautomatyzowanie czynności testowych
  3. migracja danych - automatyzacja czynności monotonnych przy przerzucaniu danych

… i wiele innych.

 

LordUI to narzędzie mające duże możliwości związane z akcjami wykonywanymi na interfejsie. Po uruchomieniu narzędzia dostajemy dość czytelne okno, w którym znajdujemy 3 podstawowe elementy: listę procedur, listę możliwych akcji do wykonania oraz właściwości wybranej akcji.

 

 

Aplikacja umożliwia nam przygotowanie procedur wykonujących wybrane czynności. Wszystkimi akcjami można swobodnie zarządzać. Dodawanie akcji do procedury odbywa się poprzez wybranie takowej z listy możliwych akcji do wykonania, jej edycja / konfiguracja odbywa się we właściwościach znajdujących się po prawej stronie aplikacji.

 

 

Każdą procedurę po odpowiednim skonfigurowaniu można uruchomić za pośrednictwem jednego przycisku. W przypadku problemów zostajemy o tym poinformowani, natomiast w przypadku pozytywnego wykonania procedury uzyskujemy zamierzony rezultat.

 

 

Obsługa narzędzia jest bajecznie prosta, nawet dla tych, którzy z podobnych narzędzi nigdy nie korzystali. Wszystkie funkcje są intuicyjne i proste w obsłudze. Aplikacja została pozbawiona niepotrzebnych funkcjonalności, przez co wydaje się lekka i kompaktowa, co jednocześnie nie pozbawia jej możliwości, które są nad wyraz duże. 

Z podstawowych możliwości LordUI należy wspomnieć obsługę okien oraz akcje klawiatury i myszki. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć w pełni funkcjonalne procedury. Jako rozszerzenie możliwości naszych procedur można wykorzystać zmienne, pętle, instrukcje warunkowe oraz wywołanie zewnętrznych procedur. 

 

 

Z ciekawszych funkcji warto wspomnieć o możliwości wykorzystania własnego kodu napisanego w języku Java. Daje to użytkownikom możliwości rozszerzenia funkcjonalności o własne funkcje.

 

 

LordUI jako narzędzie do automatyzacji czynności spisuje się perfekcyjnie dla osób początkujących w automatyzacji, zaawansowanym automatykom będzie ono ograniczało możliwości. Jest proste i intuicyjne, a przy tym z dodatkowymi możliwościami. Można spokojnie wykorzystać je, aby ułatwić sobie pracę i sprawić, by była bardziej wydajna.

 

Podczas korzystania z narzędzia nie stwierdziliśmy większych problemów. Z LordUI korzystało się przyjemnie i bezproblemowo. Jedynym minusem, który można przytoczyć są ograniczenia darmowej wersji, oczywiście przy zakupie licencji PRO żadnych ograniczeń nie ma.

Na pewno nie jest to narzędzie do konstrukcji pełnej automatyzacji w projekcie, ale może służyć do automatyzacji monotonnych i mozolnych codziennych zadań testerskich.

 

Strona www: http://www.lordui.com

 
 

To powinno Cię zainteresować