Awaria Twój e-PIT

Awaria Twój e-PIT
Od dziś można rozliczać się z fiskusem. Można, ale przez niedziałającą stronę jest to niemożliwe.

15 lutego 2023 rozpoczyna się okres, w którym Polacy mogą złożyć zeznanie PIT za rok 2022. Pozwala na to usługa e-PIT, która już na początku tegorocznej drogi zaliczyła sporą wpadkę. 

Krótko po 1:00 Ministerstwo Finansów na swoim profilu na Twitterze poinformowało o utrudnieniach w działaniu usługi obiecując, że trwają pracę nad przywróceniem dostępu do niej. 

awaria-twoj-epit-1.jpg

Niestety kilka godzin później (stan na godzinę 8:30) strona podatki.gov.pl wciąż nie działa, co dla wielu nie jest jednak zaskoczeniem. Wygląda na to, że zawiodły tu testy wydajności - serwer strony jest przeciążony przez wszystkich tych, którzy tłumnie ruszyli, by sprawdzić jaką podatkową niespodziankę przygotował im Polski Ład. 

awaria-twoj-epit-2.jpg

Twój e-PIT

Dodajmy, że według zapewnień Ministerstwa Finansów, działający od połowy lutego 2019 roku Twój e-PIT jest usługą, która ma być dostępna dla podatników przez całą dobę i zalogować się do niej można z każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu. Żeby z niej skorzystać, musimy najpierw zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Link do niego znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną,czy też aplikację mObywatel. Dla wszystkich tych, którzy wolą tradycyjny dostęp, umożliwiono logowanie danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia),kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r. i kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r.(np. z PIT-11 od pracodawcy),którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia z 2021 r.

Czas na rozliczenie się z fiskusem Polacy mają do 2 maja 2023. Dla zapominalskich jest jednak dobra wiadomość – jeśli nie złożycie zeznania samodzielnie, po tym terminie zostanie ono automatycznie zaakceptowane.


 

Źródła:
https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/twoj-e-pit-jak-sie-zalogowac-i-rozliczyc-podatek-6759306
https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/awaria-twoj-e-pit-kiedy-bedzie-mozna-rozliczyc-podatek-za-2022-rok-6759780

To powinno Cię zainteresować