Playtesty od CD Projekt Red

Playtesty od CD Projekt Red
CD Projekt Red poszukuje chętnych osób do swojego nowego programu testów gier.

Na swojej stronie CD Projekt Red ogłosiło pod koniec stycznia nabór chętnych do przetestowania tworzonych przez nich gier. Program nosi nazwę RED Playtesting i szybko wzbudził wśród odbiorców sporo kontrowersji, okazało się bowiem, że testerzy mają za takie testowanie nie otrzymywać żadnego wynagrodzenia. 

W programie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 r.ż., znają język angielski i są gotowe do tego, aby podpisać umowę o zachowaniu poufności. Playtesty odbywać się będą w siedzibach studia CD Projekt Red w Warszawie, Bostonie i Vancouver.  

Informacja o tym, że cały proces testowania jest dla testerów nieodpłatny i nie wiąże się z zatrudnieniem przez CD Projekt Red spowodowała lekki niesmak. Jak jednak wyjaśnił CDPR, program playtestingu nie jest tożsamy z pracą zawodowego testera gier i nie ma na celu wyszukiwania błędów w grze. Playtesty są bowiem częstą praktyką stosowaną w branży gier komputerowych i są organizowane przez studia na całym świecie. 

Po co w takim razie organizuje się playtesty? Są one przeprowadzane przez UX Researcherów, czyli osoby, które pośredniczą pomiędzy graczami a twórcami gier. W ich trakcie badane są wrażenia i opinie graczy dotyczące na przykład balansu czy mechanik walki, różnych aspektów fabuły, dialogów występujących w grze, budowania świata czy też interfejsu. Ma to służyć ulepszaniu procesu tworzenia gier. 

Jak więc widzimy, playtesting nie jest standardowym procesem profesjonalnego testowania gier, dlatego też osób biorących w nich udział nie można do końca określić mianem "testerów". Co w takim razie daje udział w takim przedsięwzięciu? Jest to przede wszystkim szansa na zaciekawienie uczestników procesem testowania gier, dająca możliwość wstępu do tej tematyki. Jest to też z pewnością ciekawe doświadczenie, które może otwierać drzwi do późniejszego rozwoju w dziedzinie testowania gier. 

Aby wziąć udział w procesie, wystarczy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie CD Projekt Red i zalogować się na konto GOG. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródła:
https://playtest.cdprojektred.com/pl
https://www.purepc.pl/narzekaliscie-na-problemy-w-grze-cyberpunk-2077-cd-projekt-red-zaprasza-wiec-na-playtesty-kolejnych-swoich-produkcji
https://www.purepc.pl/cd-projekt-red-doprecyzowuje-o-co-chodzi-w-programie-red-playtesting-to-nie-beda-klasyczne-testy-qa