Cel nauczania
Jesteś początkującym automatykiem lub managerem, budującym efektywny zespół automatyzacji testów? Powinna zainteresować Cię nasza oferta.
Duża liczba narzędzi i frameworków, nieumiejętne prowadzenie projektów automatyzacji w firmach, a przede wszystkim - nauka języków programowania, powodują, że testerzy rezygnują z dalszej edukacji i rozwoju w kierunku automatyzacji, a na rynku pracy powstaje luka, ze względu na brak specjalistów do automatyzacji testów.
Udowadniamy, że automatyzacja to jednak nic trudnego. Aby móc wykonywać zadania w sposób efektywny ważna jest znajomość mechanizmów i logiki automatyzacji. Nie ma konieczności rozpoczynania nauki od języków programowania i uczenia się wszystkich narzędzi na raz, co udowodnimy Ci w trakcie tego szkolenia.
Praktyczny warsztat automatyzacji testowania to nowa forma szkolenia w postaci mini bootcampu, którego fundamentalnym założeniem jest przygotowanie testerów i początkujących automatyków do roli testera automatyzującego. Poprzez praktyczne przykłady pokażemy Ci jak podchodzić do realnych wyzwań, pojawiających się w docelowej pracy zawodowej. Celem szkolenia jest szybkie przejście z etapu testowania manualnego do automatyzacji, bez machinalnego i bezmyślnego powielania testów, ale stosując logikę automatyzacji.
Po szkoleniu będziesz gotowy do wyboru języka programowania i narzędzia, w którym będziesz mógł swobodnie automatyzować.
Oferujemy szkolenie inne niż wszystkie:
- Wprowadzimy Cię w świat automatyzacji i pokażemy, że możesz zacząć pracę w zawodzie, bez dużej wiedzy o kodzie źródłowym.
- W poszczególnych modułach szkolenia pokażemy Ci jak można wspierać automaty bez konieczności kodowania, ale z podstawą znajomości składni.
- Udowodnimy, że czynności przeprowadzane w procesie automatyzacji nie są tak trudne, jak większości osób się wydaje.
- Przygotujemy Cię do roli testera wspierającego automatyzację, z otwarciem drogi do zdobycia kompetencji pełnoprawnego automatyka.
- Pod naszym okiem sam skonfigurujesz środowisko i od pierwszych chwil będziesz gotowy uruchamiać testy automatyczne. Przerobimy morze praktyki i między innymi pokażemy Ci jak zaprojektować dobre testy pod automatyzację, stworzyć nowe dane testowe, poprawić istniejący test czy popsuć automatyzację. Jeśli znajdziesz się w sytuacji „bez wyjścia”, pokażemy jak z niej wybrnąć i kontynuować pracę.
- Nauczymy Cię myśleć, jak tester automatyzujący – jak ocenić, które fragmenty testów warto zautomatyzować, jakie mechanizmy funkcjonują w szeroko rozumianym programowaniu i jak je stosować do pisania testów, jak dobierać narzędzia i metody automatyzacji. Te kluczowe kwestie, które musisz poznać, zanim zaczniesz wgłębiać się w języki programowania.
Co nas wyróżnia?
Przyjęło się sądzić, że im dłuższy kurs, tym lepszy jego efekt końcowy. Nie jest to prawdą. Przełamujemy schemat nauki w duchu wielomiesięcznych bootcampów. Mówimy stanowcze NIE dla pobieżnej nauki wszystkiego na raz, po której wiesz, że nic nie wiesz. Odrzucamy koncept zasypywania kursantów zbyt dużą porcją materiału, ale za małą przestrzenią do pogłębienia poszczególnych zagadnień. Nie oferujemy kursów, w których w efekcie zostajesz z pustym portfelem i ogólnikową wiedzą, bez dalszego pomysłu, jak ją wykorzystać w praktyce.
Stawiamy na:
- Skuteczne i efektywne wejście w automatyzację testowania, nakierowane na dalszą ścieżkę specjalizacji. Kładziemy nacisk na zrozumienie procesu, dzięki czemu możesz zacząć automatyzować, niezależnie od wybranej później technologii.
- Indywidualne podejście, mentoring przez całość szkolenia, a nie tylko w wybranych dniach i godzinach.
- Oferujemy Ci szkolenie, które od początku skupia się na praktyce, pomagając wkroczyć w świat automatyzacji. Bazuje ono na naszej autorskiej koncepcji nauki automatyzacji, która nie zaczyna się od nauki programowania, a jest w 100% praktyczna i nastawiona na osiągnięcie w najkrótszym czasie, możliwie najpełniejszych kompetencji w automatyzacji.
Chcesz być na bieżąco z automatyzacją? Wydzieliliśmy z naszej bazy wiedzy wszystkie pomocne materiały, artykuły i filmy i umieściliśmy je w jednym miejscu. Zobacz jak zostać testerem automatyzującym.
Zakres tematyczny
Moduł I
- Wstęp do automatyzacji
- Co to jest testowanie automatyczne?
- Dla kogo przeznaczone jest testowanie automatyczne?
- Zrozumieć automatyzację
- Cele automatyzacji testów
- Jakie narzędzie do automatyzacji wybrać – przegląd najczęściej używanych
- Jakość automatyzacji
- Czynniki sukcesu na poziomie indywidualnym
- Czynniki sukcesu na poziomie organizacji
- Definiowanie testów do automatyzacji
- Na co zwrócić uwagę ?
- Definiowanie wartościowych „User Stories” w oparciu o techniki testowania
- Definiowanie wartościowych danych
- Definiowanie dokumentacji do skryptów
Moduł II
- Uruchomienie skryptów
- Uruchamianie ręczne
- CMD – uruchamianie skryptów z poziomu terminala
- Poprawianie danych dla skryptów
- Analiza oraz modyfikacja danych
- Analiza logów po uruchomieniu
- Praktyczne podejście do analizy logów
- Narzędzia wspierające analizę
- Analiza rezultatów uruchomienia
- Praktyczne podejście do analizy rezultatów uruchomienia
- Definiowanie kontekstu wystąpienia potencjalnych defektów
- Kroki końcowe – wydajne zakończenie procesu analizy rezultatów
- Raportowanie defektów w skryptach
- Dobre praktyki w praktycznym podejściu do zgłaszanych defektów
- Raportowanie defektów w oprogramowaniu
- Wydajna analiza i przygotowanie wartościowego zgłoszenia incydentu
Moduł III
- Przegląd skryptów testowych
- Praktyczne podejście do analizy kodu skryptów testowych
- Najczęściej popełniane błędy i jak sobie z nimi radzić
- Raportowanie defektów w skryptach podczas ich analizy
- Standardy raportów
- Piszemy wartościowe zgłoszenie
- Poprawa istniejących skryptów
- Poprawa nazewnictwa
- Edycja selektorów według standardów – CSS / XPATH / Inne
- Poprawa i implementacja wartościowych asercjii
- Unikalne dane testowe
- Standaryzacja opisów i komentarzy – JSDoc / Javadoc / Inne
- Weryfikacja i eliminacja zbędnych skryptów
- Budowanie nowych skryptów z już istniejących
- Standardy budowania skryptów
- Praktyczne podejście do budowania dużych ilości skryptów
Moduł IV
- Podstawy języka programowania
- Środowisko programistyczne
- Podstawy językowe
- Budowa skryptów testowych
- SOLID-ne zasady programowania
- Tworzenie unikalnych interfejsów
- Budowanie wartościowych skryptów testowych
Jak się przygotować
Kto może wziąć udział?
Szkolenie dedykowane jest początkującym i średniozaawansowanym testerom manualnym, początkującym testerom automatyzującym lub posiadaczom certyfikatu ISTQB (wymagana znajomość teorii testowania z syllabusa).
Dla osób bez doświadczenia rekomendowany jest wcześniejszy udział w szkoleniu „Zawód Tester”.
Grupą docelową będą też liderzy zespołów, w których interesie jest utrzymanie pracowników na jak najwyższym poziomie kompetencji. Masz zgrany zespół testerów? Przeszkolimy go w formie zamkniętej i przygotujemy do podejmowania nowych wyzwań w zakresie automatyzacji testowania.
Jak się przygotować?
Uczestnicy proszeni są o przygotowanie laptopów zgodnie z instrukcją trenera.
Metody nauczania
Szkolenie realizowane jest w oparciu o szkoleniowe doświadczenie testerzy.pl oraz naszych trenerów, które zostało zdobyte w trakcie realizacji wielu projektów dla różnych technologii.
Składa się z czterech modułów, zawierających wykłady prowadzone na żywo, mentoring oraz pracę samodzielną kursantów. Każdy moduł zakończy się podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć kursantów.
Kurs w całości wyjaśnia zagadnienia związane z automatyzacją testowania, ze szczególnym uwzględnieniem pracy projektowej oraz dobrych praktyk. Zagadnienia rozwijane są stopniowo, aby maksymalnie ułatwić uczestnikom proces nauki i zrozumienie materiału w przystępny sposób.
Główny nacisk kładziemy na praktyczny warsztat i ćwiczenia utrwalające wiedzę, równocześnie pracując na realnym projekcie, przy użyciu popularnych technologii. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą gotowi do wyboru własnej specjalizacji. Trener wspiera w wyborze odpowiednich narzędzi i technologii oraz pokieruje dalszą ścieżką nauki, którą można kontynuować samodzielnie lub biorąc udział w pozostałych szkoleniach narzędziowych i językowych testerzy.pl.
Prowadzący to jedynie praktycy o umiejętnościach mentorskich i coachingowych – teoretyków brak.
Organizacja szkolenia
- Wykłady na żywo odbywają się na początek każdego tygodnia zajęć, w godzinach między 9 a 17 i zostają nagrane oraz przechowywane dla uczestników szkolenia, do późniejszego odtworzenia. Każdy wykład może mieć inny rozkład godzin, o czym uczestnicy będą szczegółowo informowani przed rozpoczęciem kursu, jednak zaczynamy zawsze od godziny 9:00 rano.
- Szczegółowe informacje na temat terminów i dokładnych godzin spotkań uczestnicy otrzymują wraz z pozostałymi informacjami organizacyjnymi, po zapisaniu się na szkolenie.
- W czasie tygodnia, każdy moduł przewiduje pracę indywidualną. Uczestnicy mają możliwość kontaktu z trenerem, który monitoruje i wspiera kursantów indywidualnie. Do 24 godzin od wysłania wiadomości każde zapytanie zostanie obsłużone przez trenera.
- Po każdym module wykład zaczyna się od wspólnej analizy pracy indywidualnej uczestników.
Materiały edukacyjne
Będąc uczestnikiem szkolenia „Praktyka automatyzacji”, otrzymasz komplet starannie opracowanych materiałów szkoleniowych oraz pełen dostęp do materiałów w formie elektronicznych na platformie edu.ittraining.pl:
- Podręcznik
- Materiały video z każdego modułu
- Zestaw ćwiczeń w każdym tygodniu szkolenia
Korzyści
Szeroka pula umiejętności, które zdobędziesz, pozwolą Ci m.in. na:
- Wsparcie czynności wykonywanych w procesie automatyzacji testów
- Samodzielne projektowanie wartościowych testów z wykorzystaniem technik testowania
- Odpowiedni dobór wymagań oraz projektowanie testów w celu późniejszego przekształcenia ich w skrypty automatyczne.
- Przeprowadzenie analizy rezultatów wykonanych testów automatycznych.
- Debugowanie oraz wykrycie defektów występujących w kodzie skryptów testowych.
- Analizę skryptów testów automatycznych. oraz metod pomocniczych i struktury projektu.
- Implementację poprawnych opisów kodu, modyfikowanie metod / funkcji, modyfikowanie / implementację abstrakcji.
- Stworzenie utrzymywalnej architektury framework testowego wraz ze wskazaniem dobrych praktyk kodowania.
- Implementację własnych rozwiązań wspomagających działanie frameworka, a nawet utworzenie własnego unikalnego projektu.
Trenerzy
Ścieżka dalszego rozwoju kompetencji i umiejętności