Tester automatyzujący

Jak zacząć?

Chciałbyś zacząć automatyzować, ale nie potrafisz kodować, a języki programowania są Ci obce?

Jak pokazują nasze analizy można zacząć automatyzować bez umiejętności pisania kodu źródłowego. Może Cię to zaskoczy, ale zadania testera automatyzującego nie skupiają się jedynie na kodowaniu i nie jest to pierwsza rzecz, której musisz się nauczyć, aby zacząć automatyzować.

Egzaminy

Co więcej, wyniki naszej ankiety pokazują, że kodowanie nie stanowi nawet większości codziennych obowiązków automatyka. To dobra informacja dla wszystkich, których przed rozwojem swojej kariery zawodowej hamuje bariera w postaci długich i niezrozumiałych linijek kodu źródłowego.

Egzaminy

Czym na co dzień zajmuje się tester automatyzujący?

...
Źródło: Wyniki ankiety Zrozumieć automatyzację

Czy tester automatyzujący musi znać języki programowania?

Oczywiście, że tak! To w jakim czasie i w jakim stopniu się ich nauczysz uczyni z Ciebie specjalistę w tej dziedzinie, ALE wcale nie musisz zaczynać nauki od języków programowania!

Zanim zaczniesz naukę, sprawdź jakie są pożądane cechy i umiejętności dobrego testera automatyzującego.

Może część z nich już posiadasz?
 • Cierpliwość
 • Dokładność
 • Analityczny umysł
 • Komunikatywność
 • Chęć do nauki nowych rzeczy
 • Umiejętność pracy w zespole

Ścieżki kariery

Rozpoczynając naukę z pewnością spotykasz wiele dziwnych nazw narzędzi, języków programowania i innych zagadnień, które brzmią obco i zniechęcają do dalszej edukacji. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie musisz uczyć się wszystkiego – a na pewno nie od razu. Jak zatem wybrać technologie, której znajomością chcesz zaimponować na rozmowie rekrutacyjnej?

1.

Wybierz najbardziej popularną technologię,

ale nie w danym momencie, tylko w ogóle. Aktualnie pojawia się wiele nowych frameworków i narzędzi, ale czy są one najczęściej pojawiającymi się w ofertach pracy? Mówi się, że niektóre powoli odchodzą w zapomnienie na rzecz innych, ale z drugiej strony, to właśnie te już ugruntowane najczęściej pojawiają się jako wymagane w ofertach pracy. Zresztą nie wszystkie firmy są przygotowane na natychmiastowe zmiany technologiczne, które wprawdzie mogą pojawiać się w pojedynczych projektach, ale nie w całej organizacji. Spróbuj od czegoś sprawdzonego, a potem bieżąca nauka nowych rzeczy nie będzie sprawiać Ci kłopotu.

Przykłady najpopularniejszych technologii:

 • Selenium
 • Robot Framework
 • Selenoid
 • Appium
 • TestComplete

2.

Znajdź swoją niszę.

Czyli sytuacja odwrotna do powyższej. Wyspecjalizuj się w popularnej, ale dopiero wchodzącej na rynek technologii. Eksperci są zawsze w cenie, zwłaszcza jeśli mówimy o rozwiązaniach niszowych.

Przykłady rozwijających się technologii:

 • Cypress
 • Nightwatch.js
 • WebdriverIO
 • Puppeteer
 • Playwright

3.

Sam zadecyduj co Cię interesuje...

oraz w czym się chcesz specjalizować i pod tym kątem wybierz swój stack technologiczny na start. Możliwości jest naprawdę wiele. Chcesz testować oprogramowanie wbudowane? Dowiedz się jakie narzędzia, języki i frameworki musisz poznać i w tym kierunku kontynuuj naukę. Fascynują Cię rozwiązania webowe lub mobilne? Prawdopodobnie nigdy nie będziesz korzystał z TestComplete.

Przykłady specjalizacji:

 • Testy E2E
 • Testy mobilne
 • Wizualna regresja
 • Automatyzacja procesów RPA
 • Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja

Wybierając narzędzia i technologie, warto uczyć się od razu dobrych praktyk testowania, a szerokim łukiem omijać wszystko to, co nosi miano złych praktyk, np. Protractor (który nie będzie już wspierany przez twórców), Katalon czy Selenium IDE (ponieważ unikamy narzędzi nagrywająco – odtwarzających).

4.

Sprawdzaj oferty pracy.

Jeśli gdzieś istnieje Twoja wymarzona firma, do której chciałbyś dołączyć zapoznaj się dobrze z technologiami w jakich pracuje i przeglądaj oferty na stanowisko, na które chcesz aplikować na start oraz jakie są możliwości późniejszego rozwoju. Koniec końców, być może to właśnie lista wymagań dokładnie nakreśli ścieżkę Twojej kariery zawodowej i nie będzie potrzeby analizowania wszystkich opcji i technologii, jakie istnieją w branży.

Sprawdź oferty pracy

5.

Zdobywaj wiedzę.

Im więcej wiesz tym lepiej, a bez zawsze aktualnej wiedzy nie przetrwasz w branży IT. Przede wszystkim musisz jednak wiedzieć, że nie ma idealnej technologii. Każda ma swoje zalety, ale też wady, dlatego świadomość wyboru odpowiedniego rozwiązania dla danego projektu jest wysoce cenioną przez pracodawców umiejętnością i świadczy o Tobie, jako ekspercie w danej dziedzinie. Nie oznacza to, że musisz posiadać praktycznego doświadczenia w każdej z tych dziedzin i potrafić zrobić wszystko samemu. Wiedza poszerza horyzonty, nawet jeśli tylko teoretyczna.

Baza wiedzy

Artykuły

W tym miejscu zebraliśmy wszystkie artykuły, z serii o automatyzacji testowania.

Wykorzystaj wyszukiwarkę wewnętrzną lub google do znalezienia odpowiedzi na Twoje pytanie. Poniżej udostępniamy kilka artykułów prezentujących podstawową wiedzę, którą każdy aspirujący lub początkujący tester automatyzujący powinien posiąść.

Filmy

Słuchaj ekspertów na żywo! Przed Tobą filmy z wiodących konferencji testerskich, jak Agile&Automation Days, TestingCup i wielu innych. Czerp wiedzę od doświadczonych testerów, i pamiętaj, że oni też kiedyś byli dokładnie w tym samym miejscu, w którym Ty znajdujesz się teraz.

Od junior testera do eksperta, czyli jak się przebranżowić i odnieść sukces. Pytania i odpowiedzi

A&A Afternoons 2020 | Mesut Durukal: Future of Software Testing: Artificial Intelligence Assistance

A&A Days 2018: Karen N Johnson "Making Test Automation Visible: Why & How"

Akcja - automatyzacja! Część 1 - Konfiguracja 1/2

Akcja - automatyzacja! Część 1 - Konfiguracja 2/2 [Maven]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Omówienie 1/3 [JUnit]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Omówienie 2/3 [TestNG]

Akcja - automatyzacja! Część 2 - Porównanie 3/3 [JUnit vs TestNG]

Szkolenia

Na koniec wiedza w czystej postaci i praktycznej formie, czyli oferowana przez nas edukacja. Ofertę szkoleń zbudowaliśmy tak, by dać Wam wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia pracy w zawodzie testera automatyzującego. Zacznij od mini bootcampu z automatyzacji testowania, gdzie bez nauki kodowania poznasz najważniejsze mechanizmy automatyzacji testów, a następnie wybierz swoją ścieżkę dalszej nauki.

18-19
maja
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
1 620PLN
1 800
Cypress.IO - Automatyzacja testów aplikacji webowych w JavaScript
6
Wolnych miejsc
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Dariusz Hryciuk
online
Języki programowania dla testerów
1 600PLN
JAVA dla testerów oprogramowania
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
03-04
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
1
Wolne miejsce
Rezerwuj
22
maja
2023
-18
czerwca
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj
19-21
kwietnia
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Języki programowania dla testerów
1 674PLN
1 860
Python dla testerów oprogramowania
4
Wolne miejsca
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Testowanie REST API dla początkujących w języku python
10
Wolnych miejsc
Rezerwuj
08-10
maja
2023
Sławomir Radzymiński
online
Automatyzacja testowania
4 000PLN
Testy wydajnościowe w k6
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
03-04
lipca
2023
Dariusz Hryciuk
online
Automatyzacja testowania
1 770PLN
Warsztaty testowania usług sieciowych z SoapUI
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj

Poniższy schemat sugeruje możliwe ścieżki doskonalenia umiejętności i kompetencji z zakresu automatyzacji testowania poprzez udział w szkoleniach. Wybierz na start mini bootcamp „Praktyka automatyzacji testowania”, a później język programowania i technologię według własnych preferencji.

...