KraQA #4 - podsumowanie

KraQA #4 - podsumowanie
"Spotkanie bomba, a kto nie był – ten trąba!", piszą o czwartym spotkaniu KraQA założyciele grupy, Darek, Tomek i Adrian. Zapraszamy do lektury ich relacji z wydarzenia.
 
 
"Dłuższa przerwa i złamanie niepisanej tradycji „ostatniego poniedziałku miesiąca” najwyraźniej wyszła nam wszystkim na dobre: obfitość prezentacji (aż 3!), pełna sala (co najmniej setka osób) i świetny, bezstresowy klimat – to bardzo mocny dowód na to, że KraQA nabiera rozpędu i zaczyna żyć własnym życiem. A konkurencja dla naszego barkowego spotkania jak najbardziej zacięta, bo i pogoda piękna i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej… :)
 
Pierwszym z naszych prezenterów był Przemek Kadela, który przedstawił scenariusze testowe dla aplikacji mobilnych. Było to ogólne spojrzenie na to czym są i jak z punktu widzenia testera wygląda specyfika pracy z aplikacjami i urządzeniami mobilnymi. Osoby pracujące na co dzień w środowiskach systemów stacjonarnych na pewno odnalazły tu wiele ciekawych kontrapunktów, ale także podobieństw; sztuka przetrwania na urządzeniach mobilnych to niełatwy kawałek chleba i Przemek doskonale zaintonował preludium do tryptyku naszych prezentacji. Co ciekawe – prowadzący nie omieszkał podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z pracy ze studentami. Cieszy nas niezmiernie, że testowanie staje się elementem obecnym także na uczelniach. Jak wiemy wdrażanie we wczesnej fazie to wielki plus (no pun intended:)
 
W drugiej tercji spotkania (...) Wojtek Franke przedstawił nam środowisko testów automatycznych dla aplikacji mobilnych dla iOS (ze wzmianką o odpowiedniku Androidowym) z użyciem frameworka Calabash. Tutaj poleciało trochę więcej testerskiego „mięsa” (do czego chłopaki z Base CRM zaczynają nas już przyzwyczajać) i miłośnicy kodu mogli zaspokoić swój wilczy apetyt. Pojawił się znany już z poprzedniego spotkania koncept page-object’ów i nie zabrakło ciekawej ilustracji demo (bez „efektu demo”:) Ta prezentacja wzbudziła też spore ożywienie wśród pytających.
 
„Last but not least” – prezenterski duet Marii Machlowskiej i Elżbiety Sądel uzupełnił temat automatyzacji testów na aplikacje mobilne o akcent Appium. Dziewczyny z Brainly przedstawiły nam swój koncept testów odbywających się na finalnym buildzie aplikacji bez zaglądania wgłąb kodu w oparciu o open source’owe Appium. Żywiołowa natura prezenterek, spontaniczność i zaskakujący momentami przebieg prezentacji wzbudziły sympatię słuchaczy i bez wątpienia skłoniły przynajmniej garstkę do spróbowania swoich sił z tym frameworkiem. Spotkanie prezenterzy vs. prezenterki zakończyło się szczęśliwym remisem 2:2! :)
 
Kto mógł i chciał – został na barce. Kto musiał ją rychło opuścić (tak jak piszący te słowa) – czynił to z nieopisanym żalem. KraQA robi sobie wakacyjną przerwę i wraca z nową siłą we wrześniu (może już na początku miesiąca), a Was zachęcamy do kontaktu w sprawie własnych prezentacji na: kraqa.pl@gmail.com, liczymy na Waszą aktywność, bo tylko dzięki temu te spotkania mają prawo bytu. Śledźcie stronę, Facebook i MeetUp – tam informacje o kolejnym spotkaniu.
 
Życząc udanego sezonu urlopowego i bezpiecznych wakacji – do zobaczenia już niebawem!"
 
 
 
 
 

To powinno Cię zainteresować