Awaria systemów państwowych? Brak informacji

Awaria systemów państwowych? Brak informacji
Działania instytucji państwowych w ukrywaniu informacji o awariach oraz nieinformowaniu o nich na swoich stronach mają już wymiar zorganizowanej akcji.

W sobotę i niedzielę (15 i 16.05) padł przynajmniej jeden, a w doniesieniach niektórych mediów również wiele innych systemów informatycznych. 

Pojawiły się problemy z przekazywaniem zgłoszeń od dyspozytorów do ratowników medycznych. "- Prawdopodobnie doszło do awarii jednego z serwerów policji. Problem polega na tym, że nie wszystkie zgłoszenia docierają do zespołów ratownictwa medycznego" - powiedział w rozmowie z Polsat News Piotr Owczarski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. O tym, że trwają prace nad usunięciem awarii systemu ratownictwa medycznego, poinformowało w niedzielę wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według resortu spraw wewnętrznych, awaria systemu nie odbija się na bezpieczeństwie obywateli. "Dotyczy ona komunikacji między operatorem a służbami, które w tym momencie porozumiewają się telefonicznie, a nie przez system informatyczny" - podało ministerstwo. MSWiA zapewniło, że sam numer alarmowy 112 działa normalnie, a każde zgłoszenie zostaje przyjęte i zaraportowane.

Na stronach MSWiA, a także na profilach społecznościowych nie ma informacji o awarii ani śladu o jej rozwiązaniu. 

Mniej więcej w podobnym czasie Radio RMF FM przekazało informację, że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. "Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku" - podała stacja. W odpowiedzi rzecznik prasowy MZ przekazał PAP, że Centrum e-Zdrowia właśnie przywraca funkcjonalność systemu. Równocześnie zaznaczył, że awaria związana jest z receptami wystawianymi przez stronę gabinet.gov.pl. "Problem dotyczy wystawiania recepty przez stronę gabinet.gov.pl. Przez aplikacje gabinetowe można cały czas je wystawiać. Centrum e-Zdrowia właśnie przywraca funkcjonalność systemu. Wkrótce problem zostanie rozwiązany" - zapewnił. 

Na stronach Ministerstwa Zdrowia trudno znaleźć o tym informację. 

RMF24 podało, że w niedzielę przez kilkadziesiąt minut nie działał Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej. Na Gorącą Linię RMF FM informację o problemach przesłali lekarze, którzy mieli kłopot związany z działaniem innego systemu odpowiedzialnego za wystawianie recept elektronicznych. Nie zadziałały wszystkie systemy wymagające zalogowania do usług administracji publicznej. To oznaczało problemy z dostępem do systemu EWP, który odpowiada m.in. za zlecanie testów na koronawirusa i odczytywanie ich wyników. Problemy mogły dotyczyć także systemu Gabinet, dostępu do Internetowego Konta Pacjenta i innych systemów, takich jak Empatia, ePUAP czy ZUS-owski system PUE. Według Centralnego Ośrodka Informatyki, usterka została już usunięta i wszystkie usługi działają poprawnie.

Na profilu twitterowym i na stronie COI nie ma o tym wzmianki. 

Komentarz:


Nikt nie lubi przyznawać się do porażek i błędów, ale w przypadku systemów informatycznych kupionych i zarządzanych za pieniądze podatników oraz systemów, od których zależy życie oraz zdrowie Polek i Polaków, mamy prawo wymagać rzetelnej informacji o problemach z dostępem do nich. Wygląda na to, że gdyby nie informacje medialne, nikt nawet nie dowiedziałby się z jak zawodnymi systemami mamy do czynienia. Co prawda tym razem nikomu nie stała się krzywda, ale istnieje obawa, że nawet jeśli systemy przyczynią się do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pacjentów, opinia publiczna nie dowie się o tym ze stron ministerstw. 

PS


Chcieliśmy przeszukać inne zasoby z domeny gov.pl pod kątem informacji o wspomnianych awariach, ale w momencie pisania tego artykułu były one niedostępne.

awaria_systemow_panstwa.png

Źródła:
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-16/problemy-z-system-e-recept-jest-odpowiedz-mz/
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-mswia-usunieto-awarie-systemu-ratownictwa-medycznego,nId,5235616#crp_state=1
https://www.coi.gov.pl/aktualnosci
https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL
https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować