Jak wyjaśnić czym jest testowanie? Każdemu.

Jak wyjaśnić czym jest testowanie? Każdemu.
Po wielu latach pracy w testowaniu odpowiedź na pytanie czym jest testowanie wydaje nam się oczywista i prosta. Co jeśli chcemy komuś wyjaśnić co robimy?

 

W większości przypadków ludzie nie są zainteresowani tym co robimy i nudzą się w 5 sekundzie naszej opowieści. Możemy ich wtedy zbyć uniwersalną odpowiedzią. W zależności od pytającego odpowiedź można sformułować następująco: pracuję przy komputerze (wyjaśnienie dla członków rodziny), płacą mi za krytykowanie innych (dla nietechnicznych znajomych), analizuję systemy informatyczne w celu określenia poziomu jakości oraz weryfikacji pojawiania się krytycznych awarii (dla żony lub dziewczyny wskazując też na to, że nasza praca jest ważna i trudna).

Czasami jednak ludzie naprawdę chcą wiedzieć co robimy i dopytują się prosząc o możliwie najprostsze wyjaśnienie.

Jeśli tylko chcemy wyjaśnić czym się zajmujemy, oto kilka rzeczy, o których trzeba wspomnieć. Nie można się jednak  zagłębiać w szczegóły bo szybko stracimy ich uwagę:

  • Powiedz czym jest testowanie? Użyj własnej definicji uzupełnionej o analogie i metafory. Odwołaj się do rzeczy, które mogą być znane pytającemu.
  • Powiedz dlaczego testowanie jest trudne. Nieskończoność testowania wynika ze złożoności oprogramowania, a większość ludzi i tak uważa, że oprogramowanie pochodzi z połączenia magii i niepojętej nauki. Skoro i tak 99,99% społeczeństwa nie rozumie czym jest i jak działa kod, to Twój rozmówca uwierzy we wszystko. 
  • Powiedz o definiowaniu końca testowania, o jakości akceptowalnej przez końcowego odbiorcę.

 

Jak wyjaśnić testowanie każdemu świetnie opisuje prezentacja Jamesa Bacha: www.satisfice.com/presentations/etta.pdf

 

To powinno Cię zainteresować