Ile (powinno) kosztować szkolenie dla testera? Część 1. ISTQB Poziom Podstawowy

Ile (powinno) kosztować szkolenie dla testera? Część 1. ISTQB Poziom Podstawowy
Na rynku pojawiły się oferty szkoleń testerskich w nieprzyzwoitych cenach i nieznanej jakości. Warto zastanowić się ile warto/trzeba zapłacić za szkolenie testerskie. Na początek zajmiemy się przygotowaniem do certyfikacji ISTQB.

Nie będziemy analizowali tu szkoleń online czy e-learningów bo te szkolenia potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych. Można je nabyć na wielu platformach szkoleniowych i głównie są dostarczane w języku angielskim. Warto podkreślić, że jeśli Twoim celem jest jedynie zdanie egzaminu, to przeczytanie i zrozumienie samego sylabusa jest w zasadzie wystarczające, aby zdać egzamin.

Jeśli jednak chcesz aby żywy tutor wytłumaczył Ci na przykładach treści podręcznika to pozostaje Ci jedynie szkolenie stacjonarne.

Szkolenie ISTQB jest zazwyczaj jedynie przygotowaniem do egzaminu ISTQB. Jego cena od kilkunastu lat pozostaje bez zmian. Na cenę tego konkretnego szkolenia wpływ mają następujące czynniki:

  • Czy szkolenie jest 2- czy 3-dniowe? Istnieją również wersje rozszerzone nawet do 5 dni.
  • Czy dostawca posługuje się akredytowanymi przez SJSI materiałami? Proces akredytacji jest dość kosztowny, tak samo jako wynajęcie materiałów.
  • Czy trener jest akredytowany przez SJSI? Przeprowadzenie procesu akredytacji jest dość kosztowne.

O dziwo na cenę nie ma wpływu:

  • jakość szkolenia,
  • doświadczenie trenera,
  • lokalizacja.

Dobre szkolenie nie powinno kosztować więcej niż 2500 PLN brutto (około 2000 PLN netto). Do tego należy doliczyć koszt egzaminu, który wynosi około 1000 PLN brutto (około 800 PLN netto).
Całość więc nie powinna wynieść więcej niż 3500 PLN.

Typowe oszustwa w sprzedaży polegają na przykryciu ceny przy pomocy super dofinansowania np. z UE. Okazuje się, że można dostać 20% dofinansowanie nie spełniając praktycznie żadnych kryteriów. Jednak końcowa kwota do zapłacenia sięga 5000 PLN. Inną formą oszustwa jest sprzedaż szkoleń nieakredytowanych i niskiej jakości w cenie standardowych szkoleń oferowanych na rynku.

To powinno Cię zainteresować