Jak człowiek spoza IT może wejść do IT

Jak człowiek spoza IT może wejść do IT
Branża IT jest na topie. Informatycy stają się celebrytami, a pensje w programowaniu czy w start-upach są już legendarne. Sławne stało się już powiedzenie "trzeba się było nauczyć kodować i zarabiać trzy średnie krajowe". Nic więc dziwnego, że nasza branża przyciąga coraz więcej osób, które o studiowaniu kierunków informatycznych nie myślaly wcześniej. Dla wielu z nich pierwszym krokiem w świat IT staje się testowanie i zapewnienie jakości.

Testowanie jest obszarem nie zawężonym do jednej technologii czy rozwiązania. Testowanie jest tak szerokim i pojemnym pojęciem, że znajdzie się w nim miejsce dla wielu osób. Przykładowo:

- skończyłeś / skończyłaś księgowość? Potrzeba wiedzy domenowej z zakresu rachunkowości w testowaniu systemu księgowania.

- studiowałaś / studiowałeś prawo? Aspekty prawne są ważne w odniesieniu prawie do każdego typu oprogramowania

- uczyłeś / uczyłaś się języków? Poznanie systemu i doświadczenie w użyciu systemu można zdobywać pracując na infolinii, a potem przejść do zespołu testowego.

15 lat temu nikt w Polce nie kształcił testerów, ilość wartościowych kursów można było policzyć na palcach jednej ręki. A jednak testerzy istnieli. Kończyli studia, trafiali do korporacji i w zagranicznych firmach nagle poznawali nieznany im wcześniej zawód. Wyjeżdzali na zagraniczne kontrakty, poznawali prawdziwe projekty i wracali z testowaniem w głowie. Byly to zarówno osoby techniczne jak i nietechniczne. Dziś Ci, którzy w zawodzie zostali stanowią jego elitę.

Nie należy wierzyć, że tylko "politechnicy" mogą być testerami i programistami. Nie ma znaczenia jakie masz wykształcenie. Jeśli tylko naprawdę chcesz nauczyć się testowania to możesz to zrobić i znaleźć miejsce dla siebie w tym zawodzie. Wykształcenie techniczne może Ci w tym pomóc, ale jego brak nie powinien Ci zaszkodzić.

Znany blog Software Testing Help wskazuje kilka ważnych aspektów przejścia do świata IT.

1. Odpowiedz na pytanie: dlaczego chcesz przejść do IT? Swoją motywację będziesz musiał prędzej czy później wyjaśnić. Ktoś na rozmowie kwalifikacyjnej zada Ci to pytanie. Odpowiedz na nie prędzej sobie.

2. Sprawdź w sieci jakie stanowiska pracy są aktualnie oferowane. Jakie cechy miękkie i twarde sa wymagane, a jakie technologie są pożądane. Znajdź materiały źródłowe i studiuj je. Skorzystaj z zasobów dostępnych online lub (opcja dla leniwych) idź na kurs.

3. Spróbuj sam. Skorzystaj z oferty praktyk, a jak takowych nie ma spróbuj potestować online z innymi, lub sam. Korzystaj z darmowej wiedzy w Internecie i na darmowych spotkaniach. Spotkaj testera i z nim porozmawiaj.

Przejście do IT to nie jest proces zaplanowany na kilka dni. To długofalowy plan na kilka miesięcy, a może lat. Może uda Ci się znaleźć drogę na skróty, a może droga będzie kamienista. Na końcu czeka Cię najlepszy zawód na świecie - jeśli oczywiście wybierzesz testowanie : )
 

 

Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy organizujemy "prawie jak" AMA (Ask Me Anything). Skorzystaj z poniższych komentarzy i pytaj testerów jak dostać sie do zawodu. Liczymy na to, że znajdzie się wielu testerów, którzy odpowiedzą osobom spoza IT jak dostać się do naszego zawodu.

 

Inspirowane: softwaretestinghelp.com/non-it-to-software-testing-switch-how-to-get-into-qa/

 

To powinno Cię zainteresować