Jakość nie ma znaczenia

Jakość nie ma znaczenia
Jakość nie ma praktycznie żadnego znaczenia podczas wyboru oprogramownia dla instytucji publicznych. Do tych smutnych wniosków prowadzi raport Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania z największych przetargów IT ogłoszonych w Polsce w 2013 roku.
 

Zgodnie z publikacją "Analiza rynku zamówień publicznych na narzędzia informatyczne w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r." głównym kryterium wyboru oprogramowania jest cena. Z jednej strony nie ma się co dziwić przy ciągłej presji społecznej na obniżenie kosztów działania administracji i obawach samych zamawiających przed wyborem oferty droższej, ale długofalowo korzystniejszej. Na dany dzień zamawiający zawsze postawi na oprogramowanie tańsze, nawet jeśli ma zaraz po wdrożeniu trafić do kosza. W takim wypadku nie można mu zarzucić wyboru mniej korzystnej ceny.

 

 

 

Warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli jakość wpływa na wybór oferty, to i tak zazwyczaj jest to łączenie jakości z innym kryterium (zazwyczaj jest to cena).

Obecna, patologiczna sytuacja powoduje, że urzędy administracji zalewane są oprogramowaniem tanim, ale jakościowo i technologicznie archaicznym.

 

Cały raport do pobrania ze strony: http://pppit.org.pl/publikacje/raport%202013.pdf

 

 

To powinno Cię zainteresować