Modele dostarczania testowania - Outsourcing testowania

6546
wyświetleń
Modele dostarczania testowania - Outsourcing testowania
Outsourcing testowania jest metodą dostarczania informacji o jakości do projektów informatycznych. Podstawą działania tego modelu jest założenie, że nie każda firma czy organizacja musi mieć umiejętności, wiedzę i doświadczenie w testowaniu. Może ją więc pozyskać od firm specjalizujących się w tym obszarze.


W Polsce firm świadczących usługi testowania jest wiele, choć rynek ciągle jest rozwojowy. Większość firm, które znajdziemy po wpisaniu do wyszukiwarki google słów kluczowych "usługi testowania" ma jedynie witrynę internetową i znikome doświadczenie.
 

Zalety modelu z perspektywy zamawiającego

  • informacja o jakości wytwarzanego oprogramowania - firmy outsourcingowe są w stanie w szybkim czasie dostarczyć informacje o oprogramowaniu, które dana firma wytwarza. Nie ma więc konieczności budowania wewnętrznego działu testów.
  • informacja o jakości zamawianego oprogramowania - wiele organizacji nie zajmuje się budowaniem oprogramowania, ale na potrzeby swojego funkcjonowania pozyskuje je od zewnętrznych firm. Odpowiedzialność za sprawdzenie pozyskiwanego oprogramowania spoczywa więc na firmie outsourcingowej.

 

Metody rozliczania

Istnieją dwie możliwości rozliczania prac w tym modelu:

  1. Praca w zakresie budżetu przekazanego przez zamawiającego na usługę testowania,
  2. Praca w oparciu o koszty testowania wyliczone przez firmę outsourcingową.

Ponieważ trudno oszacować koszt testów dla systemu, którego dopiero się zobaczyło wykonuje się tak zwane "badanie próbki". Jest to próba wyliczenia kosztów w oparciu o próbne testy wykonywane przez firmę i o szacunek pracy do wykonania. 
 

Kto może być firmą outsourcingową?

Każdy może założyć firmę testerską, ale trzeba liczyć się z dużymi kosztami promocji swojej oferty. Testowanie oprogramowania ma niski szacunek wśród firm i wiele organizacji nie jest gotowa do ponoszenia nakładów na testy. Należy więc korzystać ze znajomości w branży lub też dynamicznie promować swoją ofertę.

Najczęściej poszukiwane są firmy wykonujące testy funkcjonalne, jednak przydają się również kompetencje w innych obszarach testowania jak wydajność czy bezpieczeństwo.


testerzy.pl świadczą usługi testowania dla firm oraz organizacji pragnących zweryfikować jakość oprogramowania.

 

Inne modele dostarczania testowania: praca najemna, insourcing testowania

 

6546
wyświetleń
Redakcja a

Autor

To powinno Cię zainteresować

Dołącz do dyskusji