Jak zostać testerem z plusem? Testuj w aplikacji Jira

Jak zostać testerem z plusem? Testuj w aplikacji Jira
Każdy może być testerem, ale nie każdy potrafi robić to dobrze. Dowiedz się jak usprawnić swoją pracę i zostać testerem z plusem przy pomocy QAlity Plus.

QAlity Plus - Test management for Jira to aplikacja do systemu Jira (Atlassian) zaprojektowana z myślą o testerach i ich codziennych potrzebach. Z jej pomocą oszczędzisz czas, zwiększysz skuteczność swojej pracy i usprawnisz przepływ informacji w zespole.

Poznaj cechy dobrego testera i dowiedz się, jak QAlity Plus wspiera ich rozwój.

Tester z plusem jest dobrze poinformowany

Nikt nie chce zawracać innym głowy swoimi zadaniami. Jednak w trakcie pracy testera niejednokrotnie pojawią się pytania, od których będzie zależało dalsze postępowanie. Czy dany bug był już zgłaszany przez kogoś z zespołu? Kiedy ostatnim razem? Ile razy test został już wykonany? Jaki jest wynik najnowszego testu?

Szukanie każdej z tych informacji samodzielnie byłoby marnotrawstwem swojego czasu. Z kolei wypytywanie innych testerów byłoby marnotrawstwem cudzego czasu. Tester z plusem nie lubi marnotrawstwa, dlatego potrzebne informacje ma zgromadzone pod ręką, w systemie, z którego korzysta.

W QAlity Plus wszystkie kluczowe dane związane z przypadkami testowymi (test cases) możesz podejrzeć w trakcie ich wykonywania. 

1.jpgW zakładce Execution History znajdziesz:

  • liczbę dotychczasowych wykonań,
  • status poprzedniego wykonania,
  • datę ostatniego niezaliczonego testu,
  • bugi podpięte pod niezaliczone kroki testowe (test steps) w poprzednich wykonaniach.

Szybki i łatwy dostęp do powyższych informacji usprawnia pracę i minimalizuje konieczność dopytywania członków zespołu o szczegóły dotyczące przypadków testowych. W efekcie tester z plusem jest zawsze dobrze poinformowany, dzięki czemu sprawnie wykonuje swoje zadania, nie angażując innych, kiedy nie jest to konieczne.

Tester z plusem dzieli się efektami swojej pracy 

Wspólnym celem testerów, developerów i wszystkich innych członków zespołu jest ułatwianie pracy, a nie komplikowanie jej. Aby to osiągnąć, konieczna jest dbałość o sprawny przepływ informacji i szybki dostęp do najnowszych efektów pracy. Komunikacja musi działać w obie strony, aby spełniać swoją funkcję. Tester z plusem nie tylko korzysta z danych zgromadzonych w systemie, ale także je zapewnia.

W QAlity Plus testerzy nie mają potrzeby spisywać wyników testów w osobnych plikach i programach. Testy i dotyczące ich kluczowe informacje znajdują się tuż pod zadaniami w Jirze i nie wymagają dodatkowej wymiany wiadomości lub komentarzy między członkami zespołu. Posiadanie jednej spójnej bazy danych minimalizuje ryzyko pomyłek i niedoinformowania.

2.jpgPod zadaniem widoczny jest również scenariusz testu, co pozwala lepiej zorientować się w sytuacji w dowolnym momencie pracy.

3.jpgTester z plusem udostępnia współpracownikom wszystkie potrzebne dane. Gromadzi je w jednym miejscu, tak aby każdy mógł łatwo i szybko do nich dotrzeć, i dba o ich aktualność, usprawniając pracę całego zespołu.

Tester z plusem błyskawicznie zgłasza bugi

Zgłaszanie bugów to żmudne zadanie. Aby spełniać swoją rolę, każdy bug musi być odpowiednio opisany i zawierać szereg niezbędnych informacji. Spisywanie tych informacji zużywa czas i energię, które mogłyby zostać wykorzystane efektywniej.

W QAlity Plus dane o bugach uzupełniają się same. Każdy nowo zgłoszony bug posiada automatycznie wygenerowany opis zawierający nazwę wykonanego przypadku testowego, datę wykonania, link do wykonania i kroki niezbędne do powtórzenia błędu. Taki zestaw informacji ułatwia prześledzenie losów testu i powodów, dla których nie został zaliczony.

Tester z plusem błyskawicznie zgłasza bugi zawierające komplet potrzebnych danych i nie musi zajmować się wpisywaniem ich ręcznie.

Tester z plusem nie traci czasu na drobnostki

Praca testera dzieli się na wiele pomniejszych czynności, które wspólnie zabierają dużą ilość czasu i energii. Wiele z tych czynności można wykonać szybciej z pomocą odpowiedniego narzędzia.

QAlity Plus zostało zaprojektowane z myślą o testerach, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas. Oferuje szereg funkcji mających na celu wyręczać użytkownika w prostych, ale koniecznych zadaniach, albo zminimalizować czas włożony w ich wykonanie.

Dodawanie przypadków testowych do test cykli z wykorzystaniem JQL

Ręczne dodawanie przypadków testowych do cyklu testowego jest w porządku, dopóki mamy do czynienia z kilkoma przypadkami. Jednak co w sytuacji, w której jest ich kilkanaście lub kilkadziesiąt? Przepalanie godzin na klikanie każdego z nich z osobna to mało wydajne rozwiązanie.

QAlity Plus umożliwia hurtowe dodawanie przypadków testowych do cyklu testowego. Dzieje się to za pomocą filtra JQL, który pozwala wyszukiwać przypadki testowe spełniające określone kryteria. 

Spośród przefiltrowanych przypadków testowych można wybrać wszystkie lub część, i hurtowo dodać je do cyklu testowego, znacznie przyspieszając cały proces.

Przypisywanie przypadków testowych do wielu użytkowników

Podobna sytuacja ma miejsce w momencie przypisywania przypadków testowych do użytkowników. Można zaoszczędzić wiele czasu, robiąc to hurtowo. QAlity Plus zapewnia taką funkcję.

6.jpg

Tester z plusem wyciąga wnioski z wyników testów

Testy nie miałyby sensu, gdybyśmy nie podejmowali żadnych kroków związanych z ich wynikami. Wyciąganie wniosków na podstawie rezultatów, a w konsekwencji wdrażanie zmian do trybu i sposobu pracy, to działania konieczne na drodze rozwoju. Bez odpowiednich narzędzi umożliwiających szybką analizę danych byłoby to jednak bardzo pracochłonne.

W QAlity Plus wyciąganie wniosków jest proste. Za pomocą dwóch raportów - Test Execution Report oraz Traceability Report, możesz monitorować kondycję testowanego systemu, sprawdzać pokrycie systemu testami, a także analizować powiązania między poszczególnymi testami a tym, jak często znajdują błędy.

Test Execution Report

7.jpg 
Wyświetla wszystkie testy wykonane w wybranym zakresie dat, wraz z test cyklem, do którego należą, datą wykonania, osobą przypisaną i wynikiem. Wykonania można filtrować według projektu, użytkownika i statusu.

Traceability Report

8.jpgPozwala ocenić pokrycie testowe projektu, a także prześledzić powiązania pomiędzy testami, ich wykonaniami oraz wykrytymi bugami w wybranym okresie czasu. Analiza takiego zestawu danych umożliwia diagnozowanie dominujących problemów mających wpływ na jakość systemu.

Oprócz informacji o samym systemie, raporty w QAlity Plus zapewniają również dane na temat wydajności pracy zespołu. Przykładowo, w Test Execution Report możemy prześledzić wyniki wykonań testów przez poszczególnych pracowników i sprawdzić, kto wykonuje je najskuteczniej (znajduje najwięcej bugów i najczęściej nie zalicza testów). Taka informacja jest przydatna z punktu widzenia efektywności pracy testerów, którzy mogą uczyć się od siebie nawzajem dobrych praktyk.

9.jpgTester z plusem nie testuje dla samego testowania, ale po to, by realnie wpływać na jakość produktu oraz na poziom pracy zespołu. Dzięki danym zawartym w raportach można szybko i skutecznie wykryć nieprawidłowości i je wyeliminować.

Zwykły tester może łatwo stać się testerem z plusem

Dla zespołów, które do tej pory korzystały jedynie z arkuszy kalkulacyjnych, przenoszenie danych do nowego narzędzia może wydawać się skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Aby ułatwić ten proces wszystkim potencjalnym użytkownikom, QAlity Plus oferuje prostą i wygodną w użyciu funkcję importu.

Przypadki testowe mogą zostać zaimportowane w formacie CSV, do wybranego projektu. Aby wszystko wyświetlało się w systemie tak, jak sobie tego życzymy, przed importem konieczne jest mapowanie pól.

10.jpgPo zakończeniu mapowania dane są gotowe do importu. W tych kilku prostych krokach można przenieść swoją pracę z arkuszy do QAlity Plus. System wspiera również migrację danych z innych aplikacji dla Jiry (Zephyr Squad, Zephyr Scale, Xray) a zespół oferuje pomoc w przeprowadzeniu takiej operacji.

Tester z plusem jest oszczędny

Dobre narzędzie jest jak prawa ręka testera - umożliwia sprawną, efektywną i skuteczną pracę. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, jakość wcale nie musi iść w parze z zawrotną ceną. W cieniu popularnych, kosztownych rozwiązań można znaleźć mniej znane aplikacje, które spełnią podstawowe oczekiwania każdego testera, nie nadszarpując przy tym budżetu firmy.

QAlity Plus wspiera małe zespoły, udostępniając swoje funkcje za darmo dla grup do 10 użytkowników. Za instancję w chmurze do 50 użytkowników trzeba zapłacić $75 miesięcznie, natomiast cena za 100 użytkowników wynosi $150 miesięcznie. Dla porównania, bardziej popularne narzędzie do testowania w Jirze, Zephyr Squad, kosztuje 3 razy więcej.

Droższe aplikacje są niejednokrotnie wyposażone w większą ilość zaawansowanych funkcji. Istotne jest jednak, aby skrupulatnie przeanalizować potrzeby swojego zespołu i porównać je z ofertą różnych sprzedawców. Nie zawsze to, co droższe, okaże się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.

W przypadku QAlity Plus, płacisz jedynie za to, co jest Ci faktycznie potrzebne. Aplikacja jest wyposażona we wszystkie podstawowe funkcje konieczne do sprawnego i komfortowego testowania. W przeciwieństwie do droższych rozwiązań, w których dopłacasz za dodatkowe rozbudowane opcje, QAlity Plus oferuje prostotę i intuicyjność w korzystnej cenie.

Tester z plusem jest oszczędny i z rozwagą podchodzi do wyboru narzędzia, które będzie mu służyć najlepiej.

Tester z plusem nie jest zdany tylko na siebie

Zakup licencji na dostęp do aplikacji to jedno, ale co dalej? Co zrobić, jeśli napotkamy błędy, które utrudniają nam pracę? Albo jeśli okaże się, że w aplikacji brakuje jakiejś funkcji, która jest nam potrzebna?

QAlity Plus oferuje wsparcie techniczne z odpowiedzią w dni robocze w ciągu 24 godzin od zgłoszenia problemu. Zespół jest też otwarty na pomysły i sugestie dotyczące nowych funkcjonalności lub zmian, które mogą ulepszyć działanie aplikacji i zapewnić klientom to, czego potrzebują. Ponadto, QAlity Plus posiada odznakę Cloud Fortified, która jest gwarancją bezpieczeństwa uzyskaną na podstawie wymogów Atlassiana.

Tester z plusem ma pewność, że bezpieczeństwo jego danych stanowi priorytet, a także że w razie problemów uzyska należyte wsparcie najszybciej, jak to możliwe.

Zostań testerem z plusem!

Z pomocą odpowiedniego narzędzia praca testera może stać się szybsza, prostsza i bardziej efektywna. Dobre praktyki, takie jak utrzymywanie spójnej, dostępnej dla całego zespołu bazy danych, albo wykonywanie hurtowo niektórych powtarzalnych czynności w celu oszczędzenia czasu, są wartościowe niezależnie od tego, jakiej aplikacji do testowania się używa. Jednak warto zainwestować w takie rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie postawionych sobie celów w sposób łatwy, wygodny i opłacalny.

Cechy wymienione powyżej to tylko uproszczony obraz tego, w jaki sposób QAlity Plus może wpłynąć na pracę testera. Odwiedź stronę QAlity Plus - Test management for Jira na Atlassian Marketplace i zostań testerem z plusem!
 

To powinno Cię zainteresować