Zmiany w sylabusie ISTQB poziomu zaawansowanego

Zmiany w sylabusie ISTQB poziomu zaawansowanego
Wszystko wskazuje na to, że nowy sylabus poziomu zaawansowanego ISTQB wywróci cały dotychczasowy schemat na drugą stronę. Są z tym związane dobre wiadomości i kilka kontrowersji.

Nowe sylabusy Advanced Level już pojawiły się w wersjach Beta i jeszcze w tym roku mają zostać zaakceptowane. Stąd już krótka droga do wdrożenia. Wszystkie osoby, które przygotowywały się do egzaminu według starego sylabusa i do tej pory jeszcze nie zdały egzaminu powinny się śpieszyć. Szykowane zmiany są na tyle rewolucyjne, że mogą wymagać ponownego uczenia się do egzaminu.

Zmiana 1. Trzy sylabusy zamiast jednego.

alt

Tą zmianę traktujemy jako dobrą. W nowym schemacie nie będzie już "wspólnego" materiału, co dla osób zdających więcej niż jeden certyfikat zaawansowany ISTQB oznaczało uczenie się po raz kolejny tych samych treści. Każdy z rodzajów certyfikatów: Kierownik Testów (TM- Test Manager), Analityk Testowy (TA - Test Analyst) oraz Techniczny Analityk Testowy (TTA - Technical Test Analyst) będzie teraz miał własny opis.

Zmiana 2. Skrócony czas kursów

alt

Do tej pory nie miało znaczenia do jakiego kursu podchodziłeś, szkolenie zawsze trwało 5 dni. Od teraz długość kursów jest zróżnicowana,  w zależności od materiału bazowego.
TM to 5 dni.
TA to 4 dni.
TTA to 3 dni.
Zmiana wydaje się tylko na korzyść. Przynajmniej kursy nie będą już takie długie.


Zmiana 3. Poprawione Cele Nauczania (LO- Learning Objectives)

Większości osób cele nauczania niewiele mówią, ale należy pamiętać, że LO stanowią podstawę do pisania pytań egzaminacyjnych. Ich zmiana oznacza, że zmienią się cele jakie stawia się przed trenerem na szkoleniu, zmieni się materiał szkoleniowy i na końcu zmieni się również egzamin. To ta zmiana może doprowadzić do tego, że osoby, które przygotowywały się według starego sylabusa i nie zdały egzaminu, będą musiały się uczyć poniekąd nowego materiału.


Zmiana 4. Nowe "otwarcie" na certyfikaty eksperckie

Klaruje się już sytuacja certyfikatów eksperckich. Widać, że aby do nich podejść wystarczy mieć pojedynczy certyfikat ISTQB Advanced, a nie jak wielu myślało wszystkie certyfikaty zaawansowane (Full Advanced). Choć poziom ekspercki ciągle nie jest dostępny, to poprawienie materiału zaawansowanego na pewno wpłynie i na przyspieszenie prac w obszarze ekspert.


altCzy będzie trudniej?

Wszystko wskazuje na to, że nowy materiał będzie bardziej klarowny, będzie mniej nieużytecznej i przestarzałej wiedzy, ale i zdanie egzaminu będzie trudniejsze. Wskazują na to zarówno nowe sylabusy, jak i ujawnione przykładowe pytania egzaminacyjne. Wiele osób podkreśla, po porównaniu starych i nowych pytań, że egzamin będzie trudniejszy. Nowy sylabus ma obowiązywać od początku 2013 roku.


Źródło: http://www.istqb.org/downloads.html

To powinno Cię zainteresować