Microsoft udostępnił (i szybko wycofał) wewnętrzne narzędzie testowe dla Windows 11

Microsoft udostępnił (i szybko wycofał) wewnętrzne narzędzie testowe dla Windows 11
Microsoft wczoraj wprowadził, a następnie bardzo szybko wycofał wewnętrzne narzędzie umożliwiające testowanie eksperymentalnych funkcji Windows 11.

Aplikacja StagingTool została zaproponowana uczestnikom programu Windows Insider w ramach akcji Microsoft Bug Bash. W trakcie zadań użytkownicy mieli możliwość przetestowania konkretnych funkcji lub możliwości systemu, a następnie zgłoszenia potencjalnych błędów, które później byłyby rozwiązywane przez inżynierów Microsoftu. Program ten często zapowiada główne wydanie nowej wersji systemu Windows.

W rzeczywistości, w środę 2.08.2023 gigant rozpoczął kolejną rundę zadań Microsoft Bug Bash. Jednakże jeden z uczestników programu Windows Insider Canary natknął się na dwa najnowsze zadania Microsoft Bug Bash, które zawierały linki do StagingTool oraz instrukcje dotyczące pobrania aplikacji i włączenia wybranych funkcji do testowania.

Niestety, zupełnie niespodziewanie linki do StagingTool zostały wycofane wkrótce po tym, jak użytkownik odkrył ich obecność. Plik do pobrania został też usunięty ze strony internetowej Microsoftu. W Internecie krążą już kopie wykonywalne StagingTool, co oczywiście było do przewidzenia, ale na ile można im ufać - nie wiadomo.

Czym jest StagingTool? Jest to aplikacja, która pozwala na listowanie funkcji Windows, włączanie/wyłączanie funkcji testowych oraz zbieranie telemetrii systemowej. Dzięki niemu użytkownicy Windows Insider mogą według własnego uznania aktywować różne, nadal rozwijane przez Microsoft funkcje i eksperymentować z nimi.

Aplikacja oferuje wiele z tych samych funkcji, co inne aplikacje firm trzecich, takie jak ViVeTool, które zostały stworzone "dla zaawansowanych użytkowników" chcących badać najnowsze funkcje systemu Windows bez konieczności czekania na oficjalne wydanie - lub własne narzędzie od Microsoftu. 

Jak na razie Microsoft nie ustosunkował się do pytań dotyczących wycieku narzędzia.

Źródła:
https://www.theregister.com/2023/08/03/microsoft_stagingtool/

To powinno Cię zainteresować