Ile warte jest testowanie w projektach administracji publicznej? Mało.

Ile warte jest testowanie w projektach administracji publicznej? Mało.
Zastanówcie się ile powinno kosztować testowanie akceptacyjne w projekcie wartym prawie 7 milionów złotych? My wiemy... kosztuje prawie 7 tysięcy złotych! Przynajmniej dla systemów administracji Państwowej.


W 2011 roku Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podało wyniki dwóch przetargów ogłoszonych w ramach wartego 0,7 mld zł projektu informatyzacji służby zdrowia. Konsorcjum Rodan Systems i PWPW z ofertą za 6,9 mln zł netto wygrały przetarg na wykonanie części systemu - Platformy Wymiany Dokumentów i Systemu Wymiany Dokumentów, nazywane w skrócie PWD.

Niedawno rozstrzygnięto kolejny przetarg, na wsparcie w procesie odbioru tego systemu. Wygrała oferta warta 0.1% kwoty całego zamówienia. Czy to oznacza, że w ogromnych projektach nie ceni się testów akceptacyjnych? Czy można za jedną tysięczną ceny przetestować system, którego wytworzenie zajęło ponad pół roku?

Ciekawostką jest też to, że testy akceptacyjne będą trwały 5 dni.

Jak to wygląda na świecie? Zwyczajem jest, że budżet na testowanie to nie mniej niż 10% budżetu na wytworzenie aplikacji.

 

Niestety w sferze publicznej i za publiczne (a przede wszystkim unijne) pieniądze niechlubnym standardem jest brak dbałości o jakość. Kiedyś może doczekamy się czasów, gdy w naszym kraju powszechna będzie większa dbałość o jakość wytwarzanego oprogramowania, a projekty nie będą realizowane na szybko. Nastąpi to z dniem kiedy urzędnicy zaczną traktować pieniądze podatników z szacunkiem.

 

Źródła:
http://www.csioz.gov.pl/zamowieniwww.csioz.gov.pl/zamowienie.phpe.php?id=175
http://ngi24.pl/article/1111/csioz-oglasza-wyniki-przetargow

To powinno Cię zainteresować