ISO/IEC 29119 Software Testing - Norma ISO Testowania Oprogramowania

ISO/IEC 29119 Software Testing - Norma ISO Testowania Oprogramowania
Ruszają prace nad normą ISO/IEC 29119 Software Testing czyli pierwszą całościową normą opisującą testowanie oprogramowanie. Długi czas świat testerki czekał na swój czas w kolejce standaryzacji, ale wreszcie widać światełko w tunelu. Do rąk recenzentów z całego świata trafiła pierwsza wersja, drugiej części normy zatytułowanej Proces Testowy (ang. Test Process). Norma ma ciągle status Working Draft ale pierwsze opinie czytelników są pozytywne
ISO/IEC 29119 opisuje zagadnienia procesu testowego w typowy sposób. Nie spodziewajmy się rewolucji, a jedynie standaryzacji obecnej sytuacji. Punktem wyjścia dla procesu testowego jest Polityka IT firmy oraz Polityka Zarządzania w firmie. Trzeba przyznać iż w dość naturalny sposób oddzielono część organizacyjną od części projektowej, choć spodziewać się można słów krytyki za brak startegi testów projektu.

Spodziewać by się można było, tak modnego ostatnio podejścia Agile lub po prostu iteracji w testowaniu. Niestety, norma 29119 tylko w znikomym zakresie dotyka tematu iteracyjności testowania. Wyróżnia za to dość dużo aktywności testerskich.

Norma składa się z czterech części:

- koncepcja i terminologia

- proces testowy

- dokumentacja testowa

- techniki testów.

Oficjalna publikacja planowana jest na rok 2010. Inicjatywa wspierana jest również przez IEEE oraz BSI.

Czekamy na FORUM na komentarze osób, które już dostały na swoje biurko rzeczoną normę.  Podzielcie się wrażeniami >>

 

To powinno Cię zainteresować