KraQA #5 - relacja ze spotkania

KraQA #5 - relacja ze spotkania
Zapraszamy do lektury relacji z piątego już spotkania krakowskiej grupy KraQA. "Po wakacyjnej przerwie przyszła pora na powrót do testerskiej rzeczywistości i to w całkiem przyjemny sposób - w życzliwej atmosferze testerskiego środowiska, tradycyjnie na przyjaznym pokładzie Barki Alrina. Jak zwykle przygotowano też dla nas 100 miejsc, które szybko się zapełniły, co jest dla nas bardzo miłym znakiem Waszego zainteresowania KraQA. (...)"
Zapraszamy do lektury relacji z piątego już spotkania krakowskiej grupy KraQA.
 
"Po wakacyjnej przerwie przyszła pora na powrót do testerskiej rzeczywistości i to w całkiem przyjemny sposób – w życzliwej atmosferze testerskiego środowiska, tradycyjnie na przyjaznym pokładzie Barki Alrina. jak zwykle przygotowano też dla nas 100 miejsc, które szybko się zapełniły, co jest dla nas bardzo miłym znakiem Waszego zainteresowania KraQA.
 
Czekały na nas dwie prezentacje obracające się wokół tematyki Big Data testingu, choć jak się okazało obrazujące ten temat z dwóch zupełnie różnych perspektyw i niosące ze sobą bardzo odmienne i pouczające lekcje.
 

Pierwsza z nich – „Testowanie rozwiązań business intelligence w 3DS/Apriso”, którą wygłosił Mateusz Piasta z Dassault Systemes był to prawdziwy testerski czołg. Prowadzący w bardzo lekki i humorystyczny sposób przedstawił nam idee przetwarzania Big Data: ETL, Data Warehouses, OLAP oraz czym są fakty, wymiary, miary i atrybuty oraz jak z tego wszystkiego tworzy się końcowe raporty. Cały ten ogrom danych byłby prawdziwym piekłem (i to innym piekłem niż to o którym wspomniał póżniej Bartek) gdyby nie system RAP DI wypracowany dla obsługi paczek ETL, dzięki któremu skomplikowane query można wykonywać w postaci o wiele prostszych schematów blokowych.

Znalazło się też trochę informacji o raportowaniu tych danych, a wreszcie w drugiej części sporo przykładów z automatyzacji testów raportów i baz danych, którą pod nieobecność chorego Sławka kontynuował Mateusz. Nie omieszkał pokazać nam kilku(nastu) stron kodu od którego chyba nie tylko mnie zjeżyły się włosy na głowie – na szczęście okrasił to wszystko pokazowymi filmami.
 
Jak powiedziałem wcześniej – druga prezentacja przeniosła nas do zupełnie innego świata, tym razem na rynek ubezpieczeń i to w dodatku brytyjski. W swojej prezentacji „Testowanie EDW czyli Projekt Piekło” – Bartłomiej Nikiel z Transactor Global Solutions opowiedział o przygodach jakie mogą czekać testera manualnego, który dopiero wkracza w temat testowania rozwiązań Big Data i wyzwań związanych ze zmieniającym się sposobem zarządzania projektem, zmianami kadrowymi i problematycznymi wymaganiami. oraz pułapki przeliczeń walutowych:) Okazało się, że zgromadzona na sali „publika” miała co nieco do powiedzenia na ten temat i całkiem długo trwała wymiana zdań i myśli na temat tego jak radzić sobie w sytuacjach, gdy klient nie wie czego chce, brakuje project managera, a tester naprawdę chce coś zrobić. Zainteresowanym tematem przetrwania w testerskiej dżungli polecamy prezentację z ostatniego Eurostar."
 
Adrian Gonciarz
 
 
Kolejne KraQA już w październiku - zapraszamy!
 
 
 

 

 
 

To powinno Cię zainteresować