Nowa inicjatywa QA - StoneQA

Nowa inicjatywa QA - StoneQA
Z roku na rok testowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, dlatego też powstają nowe inicjatywy mające na celu promowanie dbałości o jakość oprogramowania oraz ukierunkowanie na poprawę samego procesu testowania.
 

Jedną z takich inicjatyw jest nowa grupa StoneQA, którą utworzyli Michał Dudziak oraz Daniel Tendaj. Grupa ta zajmuje się promowaniem dobrych praktyk testerskich wśród osób pracujących w firmie StepStone Services, zatrudniającej ponad 30 osób na stanowiskach Test Analyst oraz Quality Assurance Engineer.

Do aktualnych osiągnięć grupy należy miedzy innymi prowadzenie spotkań o nazwie Community of Practice. Tematy poruszane ostatnio to między innymi:

  1. „Testowanie serwisów REST z wykorzystaniem narzędzia POSTMAN”
  2. „ISTQB Agile Tester – przygotowanie i wnioski z egzaminu”

 

Kolejnym przedsięwzięciem, do którego przymierza się StoneQA, jest organizacja turnieju na zasadach podobnych do „Testing Cup”. Pierwszą grupą docelową będą testerzy pracujący wewnątrz firmy. Ich zadaniem będzie zmierzenie się z aplikacją zawierającą zaszyte defekty, a następnie zgłoszenie i opisanie jak największej ich ilości. Testerzy.pl sprawują patronat nad wydarzeniem.

Jednak, jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, już powstają kolejne pomysły na rozszerzenie obszaru działania tak, aby dotrzeć do większej ilości osób zorientowanych na jakość. Członkowie StoneQA chcą iść jeszcze dalej i promować idee jeszcze mało znane i popularne w środowisku, między innymi Context Driven Testing, jak również pokazywać benefity wiążące się ze zdobywaniem wiedzy z obszarów testów bezpieczeństwa oraz nauki programowania w językach obiektowych oraz skryptowych.

 

Autor: Michał Dudziak

 

To powinno Cię zainteresować