Uwaga! Oszustwo na testera oprogramowania.

Uwaga! Oszustwo na testera oprogramowania.
Informowaliśmy Was wcześniej, że pod firmy testerskie (w tym pod naszą) podszywają się oszuści, rekrutujący do pracy poprzez Facebooka. Niestety są już pierwsi oszukani. Poznaliśmy prawdopodobny mechanizm oszustwa.

Przekręt jest modyfikacją powszechnie znanej kradzieży tożsamości z przelewem na nieznaczną kwotę. Mechanizm działa bardzo podobnie do opisywanych już wcześniej procedur wyciągania danych osobowych, ale jest uwiarygodniany przez zakres obowiązków, który występuje w testowaniu.

Przez stronę Facebook z zainteresowanymi osobami kontaktuje się rekruter podszywający się pod firmy testerskie. Oferuje pracę, przedstawia umowę i informuje o zadaniach. Aby się uwiarygodnić na początek często zleca małe prace i rzeczywiście wypłaca pieniądze (!). Kolejne zadania wymagają weryfikacji w systemie informatycznym, a ta wiąże się z przelewami na drobne kwoty np. 1 zł.  

Wyjaśnienie. Niektóre instytucje do sprawdzenia swoich klientów używają takich przelewów uznając, że jeśli ktoś ma już konto w banku, to został przez ten bank sprawdzony. Wykorzystują to przestępcy, którzy wymyślają coraz to nowsze sposoby na zachęcenie ludzi do wykonywania przelewów. 

Całość jest dość wiarygodna, ponieważ w testowaniu na produkcji często musimy wykonać drobne przelewy, aby sprawdzić systemy płatności czy też poprawność działania systemu bankowego. W tym przypadku jest to jednak początek przestępstwa - oszuści, mając zweryfikowane na nasze dane osobowe konto albo zaczynają z niego korzystać albo zakładają konta w innych bankach. Docelowo takie konta są używane m.in. do wyłudzeń kredytów, zakupów na raty lub innych przestępstw. 

 

Kiedy otrzymaliśmy pierwsze sygnały, natychmiast zgłosiliśmy sprawę do Facebooka, który niestety nas zignorował oraz na prokuraturę: https://www.facebook.com/testerzy/posts/1889049437821758 

 

Jak rozpoznać oszustwo?

  1. Nasza firma nigdy nie rekrutuje pisząć bezpośrednio poprzez media społecznościowe, a oferowane przez nas stanowiska pracy zawsze znajdziecie na naszej stronie internetowej. 
  2. Umowa posiada błędy w danych firmowych. Można je porównać z danymi na naszej stronie.
  3. Jeżeli ktoś deklaruje, że jest pracownikiem naszej firmy, sprawdźcie to na naszej stronie internetowej albo napiszcie do nas.

 

Jeżeli staliście się ofiarą takiego przestępstwa, to:

  • natychmiast zgłoście się na policję, 
  • jeśli podawaliście swoje dane z dowodu osobistego lub, co gorsza, przesłaliście skan dowodu, to zastrzeżcie dowód,
  • skontaktujcie się ze swoim bankiem oraz z bankiem, do którego wykonaliście przelew z informacją, że padliście ofiarą przestępstwa.

 

Im szybciej zadziałacie, tym mniejsze szkody zdąży poczynić przestępca. Postarajcie się zdobyć pisemne potwierdzenie zgłoszenia, co może ułatwi Wam w przyszłości udowodnienie swojej niewinności.  

 

 

To powinno Cię zainteresować