Darmowe narzędzia wspierające testowanie

 

Przegląd narzędzi wspierających testowanie. Automatyzacja w testowaniu. Darmowe narzędzia wspierające testowanie.

Jest wiele narzędzi do automatyzacji testów, ale tylko użycie kilku z nich przynosi prawdziwe korzyści. Artykuł opisuje przydatne oprogramowanie testerskie i co najważniejsze darmowe. Zapraszamy do dyskusji o darmowych aplikacjach do prowadzenia testów na forum strony testerzy.pl.

 

Darmowe narzędzia wspierające testowanie

Darmowe narzędzia do zarządzania i wykonywania testów są równie dobre jak ich komercyjne odpowiedniki, no i co najważniejsze są całkowicie za darmo. W wielu przypadkach można dojść do wniosku, że nawet takie aspekty jak serwis lub obsługa aplikacji mogą być równie dobre w aplikacjach open-source jak i w aplikacjach komercyjnych. Przykładowo do Bugzilli można zgłaszać błędy i jest pewne, że zostaną one naprawione. Mnogość forów, FAQ-ów i instrukcji zapewni, że każdy poradzi sobie z ewentualnymi problemami. Poniżej opisane przykłady to tylko część spośród mnogości oprogramowania wspierającego testowanie.

 

Zarządzanie wymaganiami i defektami - Bugzilla

Narzędzie do śledzia błędów w oprogramowaniu z wbudowanym interfejsem sieciowym. Aplikacja napisana jest w Perl, a jej zaplecze stanowi baza danych MySQL. Bugzilla uznawana jest za standardowy system zarządzania błędami, do którego porównuje się wszystkie inne. W tym momencie, Bugzilla jest używana w bardzo wielu firmach do pomocy przy rozwoju ich własnych aplikacji. Bugzilla jest bardzo stabilną aplikacją i oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Między innymi:

 • zintegrowany, oparty na produktach schemat bezpieczeństwa
 • zależności między błędami i możliwość tworzenia z nich grafów
 • zaawansowane funkcje związane z raportowaniem błędów
 • ogromne możliwości konfiguracji
 • bardzo wygodny i naturalny system rozwiązywania błędów
 • interfejs do E-mail, XML-a, konsoli i HTTP
 • możliwa integracja z automatycznymi aplikacjami konfiguracji zarządzania, takimi jak Perforce czy CVS (przez interfejs e-mail Bugzilli oraz skrypty zapisu/odczytu)
 • … i wiele innych.

 

Kto używa Bugzilli? Lista jest niesamowicie długa: Linux Kernel, Gnome, Open Office, Eclipse, Red Hat, NASA, Alcatel – Lucent, AT&T, Motorola, mplayer, NATO, Siemens, Wikipedia, Yahoo itd.

Oprogramowanie jest nie tylko darmowe, ale również bardzo bezpieczne i stabilne. To jak Bugzilla działa w realnym świecie można zobaczyć na przykładzie Mozilli/FireFoxa. Na stronie https://bugzilla.mozilla.org/ postawiona jest baza błędów. Można zostać użytkownikiem i samodzielnie raportować błędy.

Najnowsza wersja oprogramowania jest do pobrania z http://www.bugzilla.org/download/. Dostępna jest również polska wersja językowa przygotowana przez Aviary.

 

Mantis

Kolejne narzędzie do śledzenia i ewidencjonowania błędów oprogramowania. Napisany jest w PHP z interfejsem webowym i bazą MySQL. Nie jest tak popularny jak wspomniana wyżej Bugzilla, ale ma grono zagorzałych zwolenników. Program do pobrania z http://www.mantisbt.org/download.php

 

TestLink

Jest to aplikacja służąca do zarządzania i wykonywania testów. Jest niezależna od systemu operacyjnego gdyż oparta jest na interfejsie webowym. Narzędzie wspiera tworzenie specyfikacji testowej, planowanie, raportowanie oraz zarządzanie wymaganiami.

Lista najważniejszych funkcji:

 • produkt testuje się zgodnie z planem testów
 • definiowane role (np. tester, lider)
 • przypadki testowe ułożone są w menu tree
 • oparcie o kluczowe słowa dla łatwiejszego wyszukiwania błędów
 • raporty i metryki
 • export dokumentów do Word, HTML itd.
 • powiązanie z skrzynką e-mailową
 • testowanie oparte na wymaganiach.

 

Aplikację można pobrać z http://teamst.org

 

Zarządzanie konfiguracją CVS

CVS skrót z angielskiego Concurrent Versions System jest popularnym narzędziem do kontroli wersji. Jego głównym celem jest wpieranie pracy grupowej nad kodem programów. W środowisku testerskim służy głównie do ewidencjonowania i wersjonowania źródeł. Strona, z której można pobrać CVS http://cvs.nongnu.org/.

 

Subversion

Subversion jest zaawansowanym systemem kontroli wersji, który jest starszym bratem CVS. Funkcjonalnie jest z nim zgodny w większości przypadków. Aplikacja jest dostępna w licencji Opensource Apache. Subversion zapisuje nie tylko zawartość pliku oraz informacje czy dany plik istnieje, ale także położenie pliku w katalogach, jego kopie, zmiany nazw. Pozwala również zapamiętywać właściwości danego pliku lub katalogu np. flagi wykonywalności itp. Zmiany w kilku plikach lub katalogach odnoszą skutek tylko wtedy, gdy każda modyfikacja została zakończona pomyślnie. W CVS możliwa była sytuacja, gdy część plików została zaktualizowana, a część nie, np. w przypadku zerwania połączenia sieciowego. Dodatkowo wprowadzono ważne funkcje, takie jak uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników, kompresję przesyłanych danych oraz podstawowy dostęp do repozytorium.

Pozostałe funkcje:

 • własny protokół klient/serwer.
 • protokół umożliwia przesyłanie różnic w plikach od klienta do serwera i odwrotnie.
 • rozmiar przesyłanych danych przy zmianie pliku jest proporcjonalny do rozmiaru zmian, a nie pliku.
 • efektywna obsługa plików binarnych.
 • repozytorium przechowywane w bazie danych lub w systemie plików.

 

Narzędzie do pobrania ze strony http://subversion.tigris.org/.

 

Testowanie obciążeniowe WAST

Skromna aplikacja wyprodukowana przez Microsoft (!) i o dziwo darmowa. WAST to skrót od Web Application Stress Tool i oznacza mniej więcej tyle, że jest to aplikacja do obciążania aplikacji w sieci. Możliwe jest tworzenie własnych skryptów oraz nagrywanie akcji użytkownika. Dostępna jest instrukcja obsługi na stronie http://www.microsoft.com/technet/archive/itsolutions/intranet/downloads/webstres.mspx?mfr=true.

Samo narzędzie do pobrania z http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=e2c0585a-062a-439e-a67d-75a89aa36495&DisplayLang=en.

 

JMeter

Kolejna aplikacja do testowania obciążenie HTTP oraz FTP. Symuluje ona rzeczywiste działania użytkowników w sieci. Podręcznik użytkownika dostępny na stronie http://jakarta.apache.org/jmeter/usermanual/index.html. Istnieje również ciekawy artykuł opisujący po polsku działanie JMeter: http://rainbow.mimuw.edu.pl/SO/Projekt04-05/temat2-g2/index.html

Aplikacja do pobrania z http://jakarta.apache.org/site/downloads/downloads_jmeter.cgi

 

Źródła

Do stworzenia tego artykułu przyczyniły się strony i dokumentacja twórców programów oraz artykuły wspomniane w tekście. Jak zawsze nieocenioną pomocą okazała się Wikipedia.

Wyłączne prawa autorskie do tego dokumentu posiadają „testerzy.pl”. Rozpowszechnianie dla celów komercyjnych jak iniekomercyjnych jest dozwolone tylko pod warunkiem podania źródła.

 

Najbliższe terminy szkoleń

 

22-24 sierpnia - Warszawa

Dobry Kierownik Testów - Laboratorium


27-30 sierpnia - Kraków

Zawód Tester


29-31 sierpnia - Gdańsk

ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

 

Partnerzy

Narzędzia testerskie