Darmowe narzędzia wspierające testowanie

Darmowe narzędzia wspierające testowanie
Przegląd narzędzi wspierających testowanie. Automatyzacja w testowaniu. Darmowe narzędzia wspierające testowanie. Jest wiele narzędzi do automatyzacji testów, ale tylko użycie kilku z nich przynosi prawdziwe korzyści. Artykuł opisuje przydatne oprogramowanie testerskie i co najważniejsze darmowe. Zapraszamy do dyskusji o darmowych aplikacjach do prowadzenia testów na forum strony testerzy.pl.

 

Darmowe narzędzia wspierające testowanie

Darmowe narzędzia do zarządzania i wykonywania testów są równie dobre jak ich komercyjne odpowiedniki, no i co najważniejsze są całkowicie za darmo. W wielu przypadkach można dojść do wniosku, że nawet takie aspekty jak serwis lub obsługa aplikacji mogą być równie dobre w aplikacjach open-source jak i w aplikacjach komercyjnych. Przykładowo do Bugzilli można zgłaszać błędy i jest pewne, że zostaną one naprawione. Mnogość forów, FAQ-ów i instrukcji zapewni, że każdy poradzi sobie z ewentualnymi problemami. Poniżej opisane przykłady to tylko część spośród mnogości oprogramowania wspierającego testowanie.

 

Zarządzanie wymaganiami i defektami - Bugzilla

Narzędzie do śledzia błędów w oprogramowaniu z wbudowanym interfejsem sieciowym. Aplikacja napisana jest w Perl, a jej zaplecze stanowi baza danych MySQL. Bugzilla uznawana jest za standardowy system zarządzania błędami, do którego porównuje się wszystkie inne. W tym momencie, Bugzilla jest używana w bardzo wielu firmach do pomocy przy rozwoju ich własnych aplikacji. Bugzilla jest bardzo stabilną aplikacją i oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Między innymi:

 • zintegrowany, oparty na produktach schemat bezpieczeństwa
 • zależności między błędami i możliwość tworzenia z nich grafów
 • zaawansowane funkcje związane z raportowaniem błędów
 • ogromne możliwości konfiguracji
 • bardzo wygodny i naturalny system rozwiązywania błędów
 • interfejs do E-mail, XML-a, konsoli i HTTP
 • możliwa integracja z automatycznymi aplikacjami konfiguracji zarządzania, takimi jak Perforce czy CVS (przez interfejs e-mail Bugzilli oraz skrypty zapisu/odczytu)
 • … i wiele innych.

 

Kto używa Bugzilli? Lista jest niesamowicie długa: Linux Kernel, Gnome, Open Office, Eclipse, Red Hat, NASA, Alcatel – Lucent, AT&T, Motorola, mplayer, NATO, Siemens, Wikipedia, Yahoo itd.

Oprogramowanie jest nie tylko darmowe, ale również bardzo bezpieczne i stabilne. To jak Bugzilla działa w realnym świecie można zobaczyć na przykładzie Mozilli/FireFoxa. Na stronie https://bugzilla.mozilla.org/ postawiona jest baza błędów. Można zostać użytkownikiem i samodzielnie raportować błędy.

Najnowsza wersja oprogramowania jest do pobrania z http://www.bugzilla.org/download/. Dostępna jest również polska wersja językowa przygotowana przez Aviary.

 

Mantis

Kolejne narzędzie do śledzenia i ewidencjonowania błędów oprogramowania. Napisany jest w PHP z interfejsem webowym i bazą MySQL. Nie jest tak popularny jak wspomniana wyżej Bugzilla, ale ma grono zagorzałych zwolenników. Program do pobrania z http://www.mantisbt.org/download.php

 

TestLink

Jest to aplikacja służąca do zarządzania i wykonywania testów. Jest niezależna od systemu operacyjnego gdyż oparta jest na interfejsie webowym. Narzędzie wspiera tworzenie specyfikacji testowej, planowanie, raportowanie oraz zarządzanie wymaganiami.

Lista najważniejszych funkcji:

 • produkt testuje się zgodnie z planem testów
 • definiowane role (np. tester, lider)
 • przypadki testowe ułożone są w menu tree
 • oparcie o kluczowe słowa dla łatwiejszego wyszukiwania błędów
 • raporty i metryki
 • export dokumentów do Word, HTML itd.
 • powiązanie z skrzynką e-mailową
 • testowanie oparte na wymaganiach.

 

Aplikację można pobrać z http://teamst.org

 

Zarządzanie konfiguracją CVS

CVS skrót z angielskiego Concurrent Versions System jest popularnym narzędziem do kontroli wersji. Jego głównym celem jest wpieranie pracy grupowej nad kodem programów. W środowisku testerskim służy głównie do ewidencjonowania i wersjonowania źródeł. Strona, z której można pobrać CVS http://cvs.nongnu.org/.

 

Subversion

Subversion jest zaawansowanym systemem kontroli wersji, który jest starszym bratem CVS. Funkcjonalnie jest z nim zgodny w większości przypadków. Aplikacja jest dostępna w licencji Opensource Apache. Subversion zapisuje nie tylko zawartość pliku oraz informacje czy dany plik istnieje, ale także położenie pliku w katalogach, jego kopie, zmiany nazw. Pozwala również zapamiętywać właściwości danego pliku lub katalogu np. flagi wykonywalności itp. Zmiany w kilku plikach lub katalogach odnoszą skutek tylko wtedy, gdy każda modyfikacja została zakończona pomyślnie. W CVS możliwa była sytuacja, gdy część plików została zaktualizowana, a część nie, np. w przypadku zerwania połączenia sieciowego. Dodatkowo wprowadzono ważne funkcje, takie jak uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników, kompresję przesyłanych danych oraz podstawowy dostęp do repozytorium.

Pozostałe funkcje:

 • własny protokół klient/serwer.
 • protokół umożliwia przesyłanie różnic w plikach od klienta do serwera i odwrotnie.
 • rozmiar przesyłanych danych przy zmianie pliku jest proporcjonalny do rozmiaru zmian, a nie pliku.
 • efektywna obsługa plików binarnych.
 • repozytorium przechowywane w bazie danych lub w systemie plików.

 

Narzędzie do pobrania ze strony http://subversion.tigris.org/.

 

Testowanie obciążeniowe WAST

Skromna aplikacja wyprodukowana przez Microsoft (!) i o dziwo darmowa. WAST to skrót od Web Application Stress Tool i oznacza mniej więcej tyle, że jest to aplikacja do obciążania aplikacji w sieci. Możliwe jest tworzenie własnych skryptów oraz nagrywanie akcji użytkownika. Dostępna jest instrukcja obsługi na stronie http://www.microsoft.com/technet/archive/itsolutions/intranet/downloads/webstres.mspx?mfr=true.

Samo narzędzie do pobrania z http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=e2c0585a-062a-439e-a67d-75a89aa36495&DisplayLang=en.

 

JMeter

Kolejna aplikacja do testowania obciążenie HTTP oraz FTP. Symuluje ona rzeczywiste działania użytkowników w sieci. Podręcznik użytkownika dostępny na stronie http://jakarta.apache.org/jmeter/usermanual/index.html. Istnieje również ciekawy artykuł opisujący po polsku działanie JMeter: http://rainbow.mimuw.edu.pl/SO/Projekt04-05/temat2-g2/index.html

Aplikacja do pobrania z http://jakarta.apache.org/site/downloads/downloads_jmeter.cgi

 

Źródła

Do stworzenia tego artykułu przyczyniły się strony i dokumentacja twórców programów oraz artykuły wspomniane w tekście. Jak zawsze nieocenioną pomocą okazała się Wikipedia.

 

26038

Powiązane szkolenia

05-06
czerwca
2023
Jarosław Hryszko
online
Praktyka testowania
1 750PLN
Testowanie aplikacji internetowych
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
06-07
marca
2023
Arnika Hryszko
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie użyteczności
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
20-21
kwietnia
2023
Rafał Stańczak
online
Dobre praktyki testowania
1 700PLN
Testowanie w metodykach Agile
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
23-24
marca
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie aplikacji mobilnych - Android
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Testowanie REST API dla początkujących w języku python
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
27-28
lutego
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
10-12
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
3 000PLN
Tester gier
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
13
marca
2023
-09
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj

To powinno Cię zainteresować