Darmowe narzędzia wspierające testowanie

Darmowe narzędzia wspierające testowanie
Przegląd darmowych narzędzi wspierających testowanie. Artykuł opisuje przydatne oprogramowanie testerskie, a co najważniejsze - darmowe.

Open source'owe narzędzia do zarządzania i wykonywania testów oferują podstawowe funkcje ich komercyjnych odpowiedników i - co najważniejsze - są całkowicie za darmo. W wielu przypadkach można dojść do wniosku, że nawet takie aspekty, jak utrzymanie lub obsługa oprogramowania mogą być równie dobre w aplikacjach open source, jak i w aplikacjach komercyjnych. Przykładowo: do Bugzilli można zgłaszać błędy i jest to pewne, że zostaną one naprawione. Mnogość forów, FAQ-ów i instrukcji zapewni, że każdy poradzi sobie z ewentualnymi problemami.

Poniżej opisane przykłady to tylko część spośród mnogości oprogramowania wspierającego testowanie.

Zarządzanie wymaganiami i defektami - Bugzilla

Narzędzie do śledzia błędów w oprogramowaniu z wbudowanym interfejsem sieciowym. Aplikacja napisana jest w Perl, a jej zaplecze stanowi baza danych MySQL. Bugzilla uznawana jest za standardowy system zarządzania błędami, do którego porównuje się wszystkie inne. W tym momencie Bugzilla używana jest w bardzo wielu firmach do pomocy przy rozwoju ich własnych aplikacji. Bugzilla jest bardzo stabilną aplikacją i oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Między innymi:

  • zintegrowany, oparty na produktach schemat bezpieczeństwa
  • zależności między błędami i możliwość tworzenia z nich grafów
  • zaawansowane funkcje związane z raportowaniem błędów
  • ogromne możliwości konfiguracji
  • bardzo wygodny i naturalny system rozwiązywania błędów
  • interfejs do e-mail, XML-a, konsoli i HTTP
  • możliwa integracja z automatycznymi aplikacjami konfiguracji zarządzania, takimi jak Perforce czy CVS (przez interfejs e-mail Bugzilli oraz skrypty zapisu/odczytu)
  • ...i wiele innych.

Kto używa Bugzilli? Lista jest niesamowicie długa: Linux Kernel, Gnome, Open Office, Eclipse, Red Hat, NASA, Alcatel – Lucent, AT&T, Motorola, mplayer, NATO, Siemens, Wikipedia, Yahoo itd.

Oprogramowanie jest nie tylko darmowe, ale również bardzo bezpieczne i stabilne. To, jak Bugzilla działa w realnym świecie można zobaczyć na przykładzie Mozilli Firefox. Na stronie https://bugzilla.mozilla.org/ postawiona jest baza błędów. Można zostać użytkownikiem i samodzielnie raportować błędy.

Najnowsza wersja oprogramowania jest do pobrania z http://www.bugzilla.org/download/. Dostępna jest również polska wersja językowa przygotowana przez Aviary.

Mantis

Kolejne narzędzie do śledzenia i ewidencjonowania błędów oprogramowania. Mantis napisany jest w PHP z interfejsem webowym i bazą MySQL. Nie jest tak popularny, jak wspomniana wyżej Bugzilla, ale ma grono zagorzałych zwolenników. Program do pobrania z http://www.mantisbt.org/download.php

TestLink

TestLink to aplikacja służąca do zarządzania i wykonywania testów. Jest niezależna od systemu operacyjnego, gdyż oparta jest na interfejsie webowym. Narzędzie wspiera tworzenie specyfikacji testowej, planowanie, raportowanie oraz zarządzanie wymaganiami.

Lista najważniejszych funkcji:

  • produkt testuje się zgodnie z planem testów
  • definiowane role (np. tester, lider)
  • przypadki testowe ułożone są w menu tree
  • oparcie o kluczowe słowa dla łatwiejszego wyszukiwania błędów
  • raporty i metryki
  • export dokumentów do Word, HTML itd.
  • powiązanie z skrzynką e-mailową
  • testowanie oparte na wymaganiach.

Aplikację można pobrać z https://testlink.org

Zarządzanie konfiguracją CVS

CVS skrót z angielskiego Concurrent Versions System jest popularnym narzędziem do kontroli wersji. Jego głównym celem jest wpieranie pracy grupowej nad kodem programów. W środowisku testerskim służy głównie do ewidencjonowania i wersjonowania źródeł. Strona, z której można pobrać CVS: http://cvs.nongnu.org/.

Subversion

Subversion jest zaawansowanym systemem kontroli wersji, który jest starszym bratem CVS. Funkcjonalnie jest z nim zgodny w większości przypadków. Aplikacja jest dostępna w licencji Open source Apache. Subversion zapisuje nie tylko zawartość pliku oraz informacje, czy dany plik istnieje, ale także położenie pliku w katalogach, jego kopie, zmiany nazw. Pozwala również zapamiętywać właściwości danego pliku lub katalogu, np. flagi wykonywalności itp. Zmiany w kilku plikach lub katalogach odnoszą skutek tylko wtedy, gdy każda modyfikacja została zakończona pomyślnie. W CVS możliwa była sytuacja, gdy część plików została zaktualizowana, a część nie, np. w przypadku zerwania połączenia sieciowego. Dodatkowo wprowadzono ważne funkcje, takie jak uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników, kompresję przesyłanych danych oraz podstawowy dostęp do repozytorium.

Pozostałe funkcje:

  • własny protokół klient/serwer
  • protokół umożliwia przesyłanie różnic w plikach od klienta do serwera i odwrotnie
  • rozmiar przesyłanych danych przy zmianie pliku jest proporcjonalny do rozmiaru zmian, a nie pliku
  • efektywna obsługa plików binarnych
  • repozytorium przechowywane w bazie danych lub w systemie plików

Narzędzie do pobrania ze strony: http://subversion.tigris.org/.

Git

Współczenie CVS i Subversion zostały wyparte przez Gita, którego nie trzeba przedstawiać. Więcej informacji i możliwości pobrania na stronie: https://git-scm.com  

JMeter

Aplikacja do testowania obciążenia HTTP oraz FTP. Symuluje ona rzeczywiste działania użytkowników w sieci. Podręcznik użytkownika dostępny jest na stronie: http://jakarta.apache.org/jmeter/usermanual/index.html

Sama aplikacja do pobrania z: https://jmeter.apache.org/download_jmeter.cgi

 

Artykuł pierwotnie powstał w 2008 roku i po 15 latach został skorygowany. Nie wymagał zbyt wielu modyfikacji, co tylko potwierdza stabilność środowiska open source.  

 

To powinno Cię zainteresować