Jeśli jesteście miłośnikami treści wideo, to tutaj znajdziecie nagranie z prezentacji „Automatyzacja po GUI to SCAM” z Tech3Camp:
Odpowiedź na pytanie, czy automatyzacja po GUI może być SCAM-em już padła.
To, czego brakuje w powyższym filmie, a co zostało dopowiedziane podczas konferencji 4developers znajdziecie poniżej.
Jak automatyzacja testów po GUI próbuje rozwiązywać problem niekontrolowanego regresu w oprogramowania?
Jednym z większych problemów projektów informatycznych jest regres oprogramowania. W uproszczeniu: zmiany kodowe powodują problemy z pogarszającą się jakością oprogramowania lub z niepoprawnością działania. Automatyzacja po GUI próbuje odpowiedzieć na problem niekontrolowalnego regresu oprogramowania poprzez... napisanie innego oprogramowania. W tym rozumieniu, aby zadbać o jakość testów automatycznych po GUI, powinniśmy napisać inne narzędzie do ich kontrolowania.
Ale przecież nie wszystkie testy automatyczne są pisane kodowo. Są jeszcze testy capture – replay, no-code lub low-code. One w opinii Radka, są jeszcze większym problemem, ponieważ choć tanie w wytworzeniu, to są nieopłacalnie drogie w utrzymaniu.
Czy jesteśmy w stanie zbudować przekonujący business case dla automatyzacji?
Jesteśmy. Automatyzacja po GUI na pewno może pomóc nam w wybranych kontekstach, ale zanim się na nią zdecydujemy, powinniśmy uczciwie ją policzyć i zobaczyć, czy inwestycja w nie nam się zwróci.
Czy automatyzacja po GUI jest rzeczywiście jedyną metodą rozwiązania tego problemu?
Radek zaprezentował kilka metod mogących zastąpić automatyzację po GUI, a które opisane są tutaj.
I tutaj.
Oraz "bieda automatyzację".
Radek zaprasza do polemiki wszystkie osoby uważające, że automatyzacja po GUI się opłaca. Polemika nie powinna bazować na osobistym przekonaniu o wartości automatyzacji po GUI (dowód anegdotyczny), ale na twardych danych, badaniach lub statystyce.
Do obalenia są wszystkie tezy z prezentacji w tym, że:
- Automatyzacja po GUI jest droższa i mniej skuteczna od inteligentnego testowania manualnego.
- Automatyzacja po GUI może być zastąpiona tańszymi metodami jak np. weryfikacja po GUI (bieda automatyzacja).
SPROSTOWANIE
"Podczas wystąpienia wspomniałem prezentację Natalii Krawczyk "„KLIENT MA ZAWSZE RACJE”, CZYLI JAK POPADŁAM W INCEPCJĘ I NAPISAŁAM AUTOMATY DO AUTOMATÓW". Prezentacja NIE OPOWIADA o testowaniu automatycznym testów automatycznych, a o przyspieszeniu pracy w automatyzacji. Chociaż praktyka testowania testów automatycznych w sposób automatyczny jest mi znana z wielu źródeł to w prezentacji Natalii nie o tym była mowa. To moja ewidentna pomyłka i przepraszam za nią.
Radek Smilgin"