"Automatyzacja po GUI to SCAM". Czy naprawdę mamy do czynienia z oszustwem?

"Automatyzacja po GUI to SCAM". Czy naprawdę mamy do czynienia z oszustwem?
Jesteśmy po pierwszej prelekcji Radka Smilgina o automatyzacji jako formy oszustwa projektów IT.

Ponieważ w przyszłym tygodniu temat będzie ponownie prezentowany w rozszerzonej wersji podczas 4developers, to dziś omawiamy go w okrojonym zakresie, aby nie robić Wam zbyt dużego spoilera. Co więcej, w najbliższych tygodniach będziecie mieli możliwość zobaczenia tej prezentacji z odtworzenia. 

Pierwszym pytaniem, które już na początku swojego wystąpienia postawił Radek, było to, czy tytuł jego prezentacji jest przynętą (ang. bait). Odpowiadając sobie na to pytanie, użył analogii ze znanym oszustwem z bezpośrednią sprzedażą garnków podczas prelekcji. Automatyzacja testów po GUI, tak samo jak garnek, nie może być SCAM-em. Autor uznał, że są to po prostu narzędzia do realizacji pewnych celów. Jeśli jednak przedstawiamy automatyzację testów po GUI jako receptę na całe zło i jako rozwiązanie wszelkich problemów projektów informatycznych, to wprowadzamy ludzi w błąd i mamy wtedy do czynienia z oszustwem. 

to-jest-scam.png

Na pytanie, czy mamy do czynienia z baitem, czy też nie, każdy z uczestników mógł odpowiedzieć sobie samodzielnie. 

Cała prezentacja poświęcona była temu, w jaki sposób sprzedawana jest automatyzacja po GUI i jakich informacji na jej temat się nie przekazuje. Dodatkowo przedstawione zostały też inne metody, które mogą okazać się równie dobre, tańsze i szybsze, niż automatyzacja po GUI.

Co kluczowe dla wystąpienia, automatyzacja nie została zanegowana w całości. Podkreślone zostało, że automatyzacja po API i testy jednostkowe mają swoją niezaprzeczalną wartość. Co więcej, znajdziemy przypadki i konteksty projektowe, w których automatyzacja po GUI może być jedyną wartościową formą kontroli jakości, a jako przykład podano pracę z legacy code, w którym ciężko jest zdiagnozować wpływ pojedynczej zmiany w kodzie na stabilność całego oprogramowania. 

Oto co nie zostało zaprezentowane podczas spotkania, a co będzie częścią prezentacji podczas najbliższego 4developers, zaplanowanego na 16.04 w Warszawie:

  • jak automatyzacja testów po GUI próbuje rozwiązywać problem niekontrolowanego regresu w oprogramowania?
  • czy jesteśmy w stanie zbudować przekonujący business case dla automatyzacji?
  • po co nam automatyzacja po GUI? Jaki problem próbujemy rozwiązać? Czy automatyzacja po GUI jest rzeczywiście jedyną metodą rozwiązania tego problemu?

Więcej o wystąpieniu podczas 4developers znajdziecie tutaj.

4developers-2024-radek-smilgin.jpg

To powinno Cię zainteresować