ISTQB Usability Testing. Nowy sylabus.

ISTQB Usability Testing. Nowy sylabus.
Mamy już kolejny, nowy sylabus ISTQB. Tym razem jest to specjalista od użyteczności.

ISTQB ostatnio bombarduje nas nowymi certyfikatami. Użyteczność to numer 12, a już jest numer 13 - specjalista od wydajności. Skoncentrujmy się jednak na tym pierwszym.

Użyteczność to ważny aspekt łatwości posługiwania się oprogramowaniem przez końcowego użytkownika. Nowy sylabus, szkolenie i egzamin wprowadzają czytelników i uczestników w świat przyjaznych interfejsów. Głównym celem sylabusa jest pokazanie, czym jest usability oraz jak je testować. Dużą część publikacji zajmuje kwestia ryzyka oraz problem naruszania dostępności. Powołuje się przy tym na powszechnie używane standardy. Sylabus pokazuje również cały proces dbania o użyteczny interfejs od planowania, poprzez projektowanie, aż do jego oceny. 

 

Struktura nowego certyfikatu prezentuje się następująco.

 

Przydatne linki:

 

KOMENTARZ

Kiedyś zaktualizowanie lub wydanie nowego sylabusa ISTQB było swoistym świętem. Dziś sylabusów jest już tak dużo, że chyba nikt do końca ich nie ogarnia i nie rozumie ich struktury i powiązań. Nasza opinia o kolejnym certyfikacie musi brzmieć: absolutnie przeciętna publikacja. Oto kilka podstawowych problemów:

  1. Publikacja jest warta przeczytania, ale musiałaby pojawić się presja rynkowa ze strony pracodawców, aby warto było uczestniczyć w szkoleniu lub egzaminie.

  2. To nie jest podręcznik dla osób wykonujących już pracę specjalistów od użyteczności, ponieważ jest to wiedza jaką zdobywa się w pierwszym tygodniu pracy. Nie jest to również podręcznika dla młodych osób, bo nie nauczą się one, jak naprawdę wygląda dbanie o użyteczność.

  3. Sylabus reprezentuje stan wiedzy o użyteczności z okolic 2010 r., ale czerpie garściami z publikacji z ubiegłego wieku. W dużej mierze bazuje na wiedzy i publikacjach Jakoba Nielsena.

  4. Wiedzy jest bardzo niewiele. Jest to niecałe 40 stron (80% sylabusa).

  5. Nie wiadomo w jaki sposób publikacja jest powiązana z sylabusem ISTQB Analityk Testów, który w dużej mierze pokrywa się z zawartością sylabusa ISTQB Usability Testing. Tutaj mamy teoretyczne podstawy, a ta sama wiedza jest powielana na poziomie zaawansowanym.

  6. Publikacja ma rekordową jak na ISTQB liczbę przykładów, ale jest to ciągle kropla w morzu tego jak powinno się tworzyć podręczniki dla specjalistów ds. użyteczności.

To kolejny po Automotive Software Tester niskiej jakości produkt ISTQB. W branży usability temat testowania jest bardzo dobrze opisany i niezrozumiała jest jego próba standaryzacji na polu testerskim. Warto podkreślić, że to co było użyteczne wczoraj, jutro często postrzegane będzie jako defekt. Ten obszar jakości wiąże się z olbrzymią dynamiką zmian i opisanie go w przestarzałym na starcie sylabusie jest skazane na porażkę.

 
 

To powinno Cię zainteresować