Tester oprogramowania został miliarderem

Tester oprogramowania został miliarderem
Masaru Tange, prezes i dyrektor generalny Shift z siedzibą w Tokio, dołączył do grona miliarderów po tym, jak akcje jego firmy zajmującej się testowaniem oprogramowania w ciągu ostatniego roku podskoczyły o 88%.

Wartość rynkowa firmy wzrosła do 3,4 miliarda dolarów w piątek. Tange, 46-latek, którego udziały w Shift wynoszą nieco ponad jedną trzecią, ma szacunkową wartość netto w wysokości 1,1 miliarda dolarów.

Shift przyjęło strategię zwiększania liczby zatrudnionych inżynierów przez przejmowanie mniejszych firm, a następnym krokiem było redukowanie podwykonawców (subkontraktorów). W ten sposób firma zwiększała zarówno sprzedaż, jak i zyski. Od momentu założenia w 2005 roku, Shift przejął co najmniej 23 przedsiębiorstwa, począwszy od firm tworzących gry, a skończywszy na firmach sprzedających używane komputery. Shift podał, że w maju zatrudniał 3719 stałych inżynierów, co oznacza wzrost o 41,5% w porównaniu do końca 2020 roku. Dostawca usług testowania oprogramowania obsługuje 433 klientów z branż takich jak gry i finanse, co oznacza wzrost o 29,3% od 2020 roku.

Tange rozpoczął działalność jako firma konsultingowa zajmująca się usprawnianiem biznesu 16 lat temu, a trzy lata później zainteresował się testowaniem oprogramowania. Jednak na początku nie szło im najlepiej, ponieważ testowanie oprogramowania w tamtym czasie było przeprowadzane przez samych programistów, a nie przez zewnętrznych profesjonalistów. "Outsourcing testowania oprogramowania był sprzeczny z zakorzenionymi praktykami branżowymi, więc niewiele firm było skłonnych wysłuchać naszych pomysłów" – opisuje Tange na stronie internetowej firmy. "Ale my wierzyliśmy w siebie i w wartość tego, co chcieliśmy osiągnąć. Przenieśliśmy tego ducha do teraźniejszości".

Shift wprowadził swoje akcje na giełdę w Tokio pod koniec 2014 roku, a od tego czasu akcje poszybowały o ponad 1400%.

Firmy outsourcingowe takie jak Shift wciąż stanowią jedynie około 1% całego rynku testowania oprogramowania, który został wyceniony na około 5,5 biliona jenów, więc wciąż istnieje "ogromny potencjał" wzrostu.

Źródła:
https://www.forbes.com/sites/zinnialee/2021/08/13/japanese-software-testing-engineer-becomes-billionaire-after-acquisition-spree/
https://en.shiftinc.jp

To powinno Cię zainteresować