Certyfikacja ISTQB - dane i fakty

Certyfikacja ISTQB - dane i fakty
Porcja danych i faktów o certyfikacji ISTQB w naszym opracowaniu.
 

1. Na świecie wydano już prawie 400 000 certyfikatów ISTQB. Patrząc na 90-procentowy udział certyfikatu poziomu podstawowego w całości można policzyć, że 360 000 to certyfikaty ISTQB poziomu podstawowego, a pozostałych certyfikatów dla dodatków, poziomu zaawansowanego i eksperckiego przypada jedynie 40 000.

 

 

 

2. Ilu jest realnie testerów posiadających przynajmniej jeden certyfikat ISTQB? Jest ich nie więcej niż 360 000, ponieważ są to osoby, które muszą mieć certyfikat poziomu podstawowego. Z tej puli nie więcej niż 10% zdecydowało się na kolejne certyfikaty. Czyli około 324 000 osób ma tylko certyfikat podstawowy.

 

 

 

3. Ile egzaminów musiało się odbyć, aby uzyskać taki wynik liczby wydanych certyfikatów? Patrząc na dane o zdawalności (wykres poniżej) musiało się odbyć nie mniej niż pół miliona sesji egzaminacyjnych na certyfikat ISTQB.

 

 

 

4. Jaki procent Europejczyków posiada certyfikat ISTQB? Ponad 40% ludzi certyfikowanych pochodzi z Europy. To znaczy, że mamy 144 000 certyfikatów ISTQB poziomu podstawowego w Europie.

 

 

 

A na koniec ciekawostka/zagadka: dlaczego najniższy współczynnik zdawalności jest w Indiach? Ponieważ egzamin w Indiach jest tak tani (około 250 PLN), że wielu osobom bardziej opłaca się podchodzić do niego wielokrotnie niż pójść na szkolenie.

Odpowiedź jest napisana białą czcionką zaraz koło pytania.

 

Źródła

http://www.istqb.org/exams-root.html

 

To powinno Cię zainteresować