Czy junior testerzy potrzebują coachingu?

Czy junior testerzy potrzebują coachingu?
Każdego dnia trafiają do nas zapytania o możliwość przebranżowienia się w kierunku testera oprogramowania. Stojąc przed tak ważną życiową decyzją, osoby zainteresowane zawodem poszukują informacji o sytuacji rynkowej związanej z zatrudnieniem czy też dalszych możliwościach rozwoju.

Mają również szereg wątpliwości związanych z samą zmianą. Nic dziwnego - przecież to, czym się zajmujemy wyraża nas, nasz charakter, uzdolnienia, w dużym stopniu określa jak jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo, ale przede wszystkim przez siebie samych. 

 

Czy jest w tym wszystkim miejsce na proces coachingowy? 

Coaching, wg definicji International Coaching Federation jest: „..interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania.” Z pośród obszarów działania coachingowego można wyróżnić biznes, zdrowie, relacje interpersonalne czy rozwój kariery. 

 

Jak przebiega proces coachingowy?

Proces złożony jest z 7-10 spotkań trwających około 90 minut. Spotkania odbywają się raz na 2 lub 3 tygodnie, częstotliwość spotkań jest zawsze uzgadniana indywidualnie. Zazwyczaj są to spotkania 1:1, gdzie jednym z najważniejszych założeń coachingu jest fakt, że coach wchodzi w rolę partnera w rozmowie, nie doradza, nie wskazuje rozwiązań, nie szkoli. Coach staje się lustrem dla klienta, który przy pomocy odpowiednich pytań oraz innych narzędzi ma wspomóc klienta w odnalezieniu najlepszej dla niego drogi i rozwiązania. W relacji pozbawionej oceny, sugestii i manipulacji klient ma szansę odkrycia swoich potrzeb i celów.

W przypadku osób poszukujących zmiany zawodowej najodpowiedniejszym rodzajem jest coaching kariery.

 

Dla kogo jest on przeznaczony: 

  • dla osób młodych, stojących przed wyborem kierunku zawodowego,
  • dla osób starszych, których kariera zawodowa z różnych przyczyn musiała się wydłużyć,
  • dla osób, które z przyczyn niezależnych od siebie straciły pracę i muszą dokonać zmian, czy to znalezienia nowej pracy, czy przebranżowienia się,
  • dla osób, które poprzez długoletnie zatrudnienie w jednej firmie utraciły motywację do pracy, popadły również w marazm lub lęk przed zmianą stanowiska bądź miejsca zatrudnienia.

 

Jakie są korzyści:

  • profesjonalne wsparcie w trudnych życiowych decyzjach,
  • zdobycie nowych doświadczeń,
  • możliwość podjęcia odpowiednich decyzji zawodowych we właściwym czasie,
  • odkrycie własnego potencjału i zdolności,
  • większa świadomość tego, jak się zachować i jakie kroki podjąć, gdy nastąpi kolejna zmiana lub pojawią się nowe okoliczności zawodowe.

 

Uczestnicy szkolenia „Zawód Tester”, które przygotowuje pod kątem praktycznym i teoretycznym do zawodu testera oprogramowania, mieli możliwość skorzystania z przykładowej sesji coachingowej. 

 

Oto jak swoje doświadczenie opisuje jedna z uczestniczek:

„Spotkanie coachingowe z Panią Iloną na Skype było dla mnie ciekawym i wartościowym uzupełnieniem kursu Zawód Tester. Jako, że mieszkam poza granicami Polski bardzo wygodna była dla mnie możliwość przeprowadzenia takiej sesji online. Podczas naszego spotkania zostałam zachęcona, by skonkretyzować i zwerbalizować moje plany zawodowe (a także po części życiowe), co pomogło mi przyjrzeć się dokładniej własnym motywacjom, ich źródłom oraz sile. Myślę, że wypowiedzenie na głos wobec osoby, będącej na obiektywnej pozycji, tego co wiele razy ‘przerabiało się’ w myślach lub dyskutowało z bliskimi osobami, ma inną moc. W takiej sytuacji słowa stają się bardziej konkretne i realne. Pani Ilona, posiadając wiedzę na temat rynku testerskiego w Polsce, dała mi wsparcie poprzez rozwianie niektórych moich wątpliwości i poddanie pomysłów na przyszły rozwój. Bardzo podobało mi się to, że najpierw byłam pytana o moje pomysły, a dopiero później Pani Ilona dodawała kilka rzeczy, na które sama nie wpadłam. Cieszę się z naszego spotkania i uważam, że to była bardzo konstruktywna rozmowa. Pomimo, że było to jednorazowe spotkanie, widzę że przyniosło pewne efekty. Obecnie odnoszę się do treści omówionych podczas spotkania z Panią Iloną jako do pewnego punktu referencyjnego w realizacji moich celów. Polecam takie spotkanie każdemu kto znajduje się w sytuacji podejmowania zmian w swoim życiu.”

Beata

 

Jeżeli czujesz, że coaching kariery może być czymś dla Ciebie, czekają Cię zmiany zawodowe lub sam poszukujesz pracy w IT, skontaktuj się się nami >>

 

Autor: Ilona Sadowska

 

 

 

To powinno Cię zainteresować