Testwarez. CFP otwarty. Nasze zgłoszenie: "Jak testerzy (.pl) testują oprogramowanie"

Testwarez. CFP otwarty. Nasze zgłoszenie: "Jak testerzy (.pl) testują oprogramowanie"
Już można zgłaszać propozycje prezentacji na tegoroczny Testwarez, który odbędzie się w Poznaniu. Organizatorzy czekają na ciekawe propozycje w zakresie: "Testowanie od A jak Automatyzacja do Z jak Zarządzanie ze specjalnym uwzględnieniem T jak Testowanie systemów telekomunikacyjnych".  

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę http://www.testwarez.pl/openconf/openconf.php

Poniżej natomiast znajdziecie naszą propozycję na prezentację.

 

"JAK TESTERZY (.PL) TESTUJĄ OPROGRAMOWANIE

W ramach skończonych budżetów projektów informatycznych nie ma idealnych metod na ich obsłużenie. Klient zawsze chciałby zapłacić możliwie najniższą cenę za możliwie najlepszą usługę. Realizujący usługę będzie chciał w 100% zaspokoić oczekiwania klienta, ale jednocześnie nie stracić na zleceniu. Stąd też stosowane metody muszą uwzględniać korzyści obu stron. Metoda weryfikacji dostosowywana musi być do aktualnej sytuacji. W większości przypadków sprawdzi się eksploracja.

Istnieje poważny rozdźwięk między tym, co chciałoby się mieć a tym, na co można sobie pozwolić. W testowaniu nie jest inaczej. Chciałoby się mieć przypadki testowe, aby mierzyć jakość produktu i postęp w testowaniu. Chciałoby się mieć powiązanie między wymaganiami (czasami chciałoby się nawet mieć jakieś wymagania) i przypadkami testowymi, by zbudować pełne śledzenie w projekcie. Chciałoby się mieć automatyzację, aby jednak nie wykonywać nużących czynności manualnych, a regresja aby robiła się sama. A czasami chciałoby się mieć po prostu (lepsze) narzędzie do zarządzania defektami. Niestety projekty z wymaganiami, przypadkami i automatyzacją to rzadkość. Łatwiej trafić na projekt, w którym po prostu trzeba testować.

Jeśli nasz klient ma dla nas specyfikację, bazę narzędziową i pokaźny budżet, możemy dostarczyć mu sformalizowany proces testowania najwyższej jakości.

W innym (realnym) przypadku naszą odpowiedzią jest testowanie eksploracyjne.

Klient chce zapłacić za testowanie 10 PLN? Nie ma kłopotu. 10 PLN to 15 minut testów eksploracyjnych. Co tester jest w stanie zrobić w 15 minut? Niewiele, ale znajdzie przynajmniej jeden błąd.

Prawdą jest, że 15 minut nie starczy na skonfigurowanie środowiska, ale to zostawiamy klientowi. Nie da się w tym czasie zapoznać ze specyfikacją, ale powiedzmy sobie uczciwie, że specyfikacja nie pojawia się zbyt często. Kwadrans to za mało na nauczenie się aplikacji. Tu jednak nadrabiamy doświadczeniem i wiedzą.

Podsumowując - jeśli znajdywanie błędów jest weryfikatorem skuteczności testów, to cel zostaje osiągnięty. W końcu 10 PLN za jeden błąd to niewygórowana stawka.

W testerzy.pl testujemy oprogramowania eksploracyjne. W prezentacji opiszę:

- jak kompensujemy brak przypadków testowych ,
- jak zarządzamy jakością produktu,
- jakie stawiamy sobie cele i jak je realizujemy."

 

Powodzenia i do zobaczenia na Konferencji!

 

 

To powinno Cię zainteresować