Jak uczyć się testowania oprogramowania z Mr Buggym?

Jak uczyć się testowania oprogramowania z Mr Buggym?
Najważniejszą rzeczą w testowaniu jest umiejętność weryfikacji jakości i poszukiwania defektów. Testerzy poszukujący praktyki mogą skorzystać ze skutecznych i efektywnych narzędzi, które pozwolą im uczyć się testowania oraz lepiej zrozumieć swój przyszły zakres odpowiedzialności.

Aplikacji uczących testowania jest wiele. My polecamy MrBuggy'ego, czyli software, który testują najlepsi testerzy podczas zawodów TestingCup. Dzięki materiałom opublikowanym po zawodach nauka testowania jest prosta. Jednocześnie możemy skonfrontować swoje umiejętności z innymi testerami - zobaczyć, jak wiele defektów uda nam się znaleźć w porównaniu do mistrzów.

Proponujemy skorzystać z wersji 6 (z zawodów w 2018 r.), ale wszystkie wersje MrBuggy’ego mają podobne zasady i zasoby. Znajdziesz je na stronie http://mrbuggy.pl/.

W zabawie z MrBuggym można pójść dwoma ścieżkami:

  • edukacyjną,
  • mistrzowską.

 

ŚCIEŻKA EDUKCACYJNA

Jedną z najważniejszych umiejętności jest nauka testowania eksploracyjnego, czyli, w uproszczeniu, bez specyfikacji opisującej to, co testujemy. Największa trudność polega na określeniu co jest, a co nie jest defektem oraz co warto raportować, a co nie. 

0. Odwiedź stronę http://mrbuggy.pl/mrbuggy6/

1. Pobierz aplikację MrBuggy 6 >>

2. Zaloguj się za pomocą poniższych danych:

Identifier: MrBuggy6

Password: MrBuggy2018

3. Testuj tak długo, aż znajdziesz możliwie najwięcej defektów. Poświęć na testowanie tyle czasu, ile potrzebujesz, ale pamiętaj, że w aplikacji jest około 100 defektów. Szacujemy, że po około 40 h testowania możesz już skończyć. Oczywiście na uruchomienie 40 h testów masz nieograniczony czas. 

4. Raportuj defekty:

4.1 Zapisuj zgłoszenia do pliku tekstowego o dowolnym formacie;

4.2 Użyj następującego formatu raportowania:

Title (do 200 znaków) - stwórz zwięzły i czytelny tytuł defektu

Score - przyznaj punkty zgodnie ze Scoring system for reported defect during TestingCup 2018 z początku pliku http://mrbuggy.pl/mrbuggy6/download/MrBuggy6_defects.pdf

Description/steps (do 500 znaków) - opisz defekt i kroki reprodukcji;

4.3 [Opcjonalnie] Przygotuj raport z testów w dowolnym (ale uznanym) formacie. Przygotowanie raportu powinno zająć Ci około 2-4 godzin.

5. Po zakończonych testach zweryfikuj zaraportowane przez siebie defekty z listą znanych defektów: http://mrbuggy.pl/mrbuggy6/download/MrBuggy6_defects.pdf

5.1 Ile ze znanych defektów udało Ci się znaleźć? Przeanalizuj, czego nie udało Ci się znaleźć i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego;

5.2 Ile nowych defektów udało Ci się znaleźć? Czy znalezione przez Ciebie defekty są rzeczywistymi problemami? Pamiętaj, że na testy tej aplikacji i przygotowanie listy najlepsi testerzy TestingCup poświęcili około 1000 godzin. Czy na pewno udało Ci się znaleźć coś nowego? 

5.3 W ilu przypadkach twoja ocena (score) pokrywa się z tym, co jest w pliku, a w ilu przypadkach jest rozbieżna? Przeanalizuj, z czego może wynikać rozbieżność.

6. [Opcjonalnie] Sprawdź swój raport z najlepszymi raportami zawodów >>

6.1 Czy wybrany przez Ciebie szablon był poprawny?

6.2 Jakich informacji nie zawarłeś/zawarłaś?

6.3 Które informacje w Twoim raporcie są nadmiarowe?

               

To zadanie nie jest łatwe i wymaga dużego samozaparcia. Jeśli jednak chcecie zostać testerami, musicie poświęcić swój czas i uwagę na prawdziwe testowanie.

 

ŚCIEŻKA MISTRZOWSKA

Chcesz doświadczyć atmosfery zawodów TestingCup i sprawdzić się z Mistrzami? Oto Twoja ścieżka. 

0. Odwiedź stronę http://mrbuggy.pl/mrbuggy6/

1. Pobierz aplikację MrBuggy 6 >>

2. Zaloguj się za pomocą poniższych danych:

Identifier: MrBuggy6

Password: MrBuggy2018

3. Szukaj defektów i raportuj wyniki. Masz na to 3 h nieprzerwanego testowania.

4. Po zakończonych testach porównaj zaraportowane przez siebie defekty z listą znanych defektów >>

4.1 Ile ze znanych defektów udało Ci się znaleźć? Przeanalizuj, czego nie udało Ci się znaleźć.

4.2 W ilu przypadkach Twoja ocena (score) pokrywa się z tym, co jest w pliku, a w ilu przypadkach jest rozbieżna? Przeanalizuj, z czego może wynikać rozbieżność.        

5. Sprawdź swój raport z najlepszymi raportami zawodów >>

6.1 Czy wybrany przez Ciebie szablon był poprawny?

6.2 Jakich informacji nie zawarłeś/zawarłaś?

6.3 Które informacje w Twoim raporcie są nadmiarowe?               

 

Jeśli masz wątpliwości co do swojej pracy, skorzystaj z pomocy na grupie facebookowej "Tester oprogramowania - jak nim zostać?" (https://www.facebook.com/groups/531570473876610/).

Na tej grupie Radek Smilgin, członek komisji i autor książki "Zawód Tester", podpowiada jak zostać testerem i postara się odpowiedzieć na Wasze pytania i wątpliwości odnośnie tego zadania.

 

 

To powinno Cię zainteresować