Najgorętsze hasła dla maniaków technologii i Internetu 2

Najgorętsze hasła dla maniaków technologii i Internetu 2
Prezentujemy techniczne przeboje (nie tylko) lata. Dziś pierwsza trójka.

W zeszłych tygodniach opublikowaliśmy informacje o technologii, która już dziś jest obecna i rozgrzewa nasze umysły. Były to:

6) Roboty

5) Drone

4) Drukowanie 3D (3D printing)

Dziś czas na pierwszą trójkę naszego subiektywnego rankingu.

 

3) Duże dane (big data)

Po erze hurtowni danych, Business Intelligence nadeszła era Big Data. Temat jest nieopisanie niekształtny w związku ze swoją naturą i ciągłą zmiennością. Wikipedia przytacza tutaj definicję Gartnera traktującą duże dane jako „zbiory informacji o dużej objętości, dużej zmienności i/lub dużej różnorodności, które wymagają nowych form przetwarzania w celu wspomagania podejmowania decyzji, odkrywania nowych zjawisk oraz optymalizacji procesów”.

Są to terabajty danych gromadzonych na każdy temat i poszukiwanie w nich wiedzy, która posiadaczowi danych przyniesie korzyści. Dzięki tym danym rządy mogą nas coraz bardziej kontrolować, korporacje wiedzą o nas coraz więcej i lepiej mogą nam sprzedawać produkty. Co ważne w dużych danych to to, że w większości są one ciągle nieprzetworzone. Na olbrzymich farmach Amazon, Google rządy USA czy Chin i wiele innych podmiotów gromadzą dane, które pewnego dnia zostaną wykorzystane.

Ukuto już pojęcie duże testowanie (Big Testing), czyli testowanie dużych danych.

http://www.ministryoftesting.com/2013/06/testing-big-data-in-an-agile-environment/

 

 

2) Internet rzeczy (Internet of things - IoT)

Z tym hasłem mogliście się jeszcze nie spotkać choć pochodzi z 1999 roku. Pojęcie samego Internetu jest relatywnie proste i zazwyczaj pierwsze skojarzenie to sieć komputerów komunikujących się ze sobą. Internet rzeczy zwany niekiedy Internetem przedmiotów zakłada, że przedmioty te mogą gromadzić, przetwarzać oraz wymieniać dane.

Na początku Internet zasilany był informacjami od ludzi, ale informacje te nie są czy też nie były doskonałe. Pewnego dnia do Internetu zaczęto podłączać przedmioty, które przesyłały niekoniecznie w 100% poprawne dane, ale dane, które ze względu na ich ogromną ilość można przesiać i zostawić jedynie to, co jest realnie wartościowe.

 

 

Twój podłączony do Internetu zegar z GPS-em sam z siebie nie jest źródłem wartościowej informacji o jego otoczeniu, ale jest źródłem informacji o Tobie. Twój telewizor internetowy powie więcej o Twoich preferencjach względem telewizji niż Ty sam. Czy powiesz swoim znajomym, że spędzasz wiele godzin przed telewizją? Raczej nie. Czy powiesz im jakie programy oglądasz? Jeśli chodzi o te, których się wstydzisz, po raz kolejny nie. Telewizor jednak nie będzie niestety niemym świadkiem Twoich preferencji. Jeśli będzie nieuważny, Twoje korzystanie z telewizji będzie zasilało omawiane powyżej duże dane.

Powyższy zapis jest dużym uproszczeniem Internetu rzeczy. Na początku była to koncepcja stworzona dla celów marketingowych. Dziś IoT jest już tak wielkie i ma tyle definicji, że każdy sam definiuje sobie obszar, który chce zrozumieć.

 

 

 

 

1) Google Glass (okulary)

Na pierwszym miejscu umieściliśmy okulary Google głównie ze względu na kontrowersje, które wywołuje. Google Glass, czyli rozszerzona rzeczywistość dostępna w każdym miejscu i wyświetlana bezpośrednio na Twoim oku.

 

Zastosowania są oczywiście nieograniczone, tak samo jak zagrożenia dla naszej prywatności.

Już pojawiają się pierwsze nagrania z GG. Od zwykłych codziennych zdarzeń, przez bójki, aż po pierwsze filmy pornograficzne. Największe niebezpieczeństwo okularów kojarzone jest z rozpoznawaniem twarzy. Rządy pierwszych państw szukają możliwości blokowania takiej funkcji. Z drugiej strony kamera w Google Glass jest tylko kolejną kamerką w otaczającym nas świecie. Wszędzie otaczają nas kamery przemysłowe, CCTV i sprzęt nagrywający w telefonach. Największe ryzyko to łatwość i wszechobecność tej technologii.

Jak z każdym nowym wynalazkiem jego zastosowanie zależeć będzie od rozsądku ludzi.

 

Jak podoba Wam się Nasz subiektywny przegląd nowości i koncepcji technologicznych? Warto kontynuować? Wypowiedz się poprzez "+1", "like" lub jakkolwiek wolisz.

Najgorętsze hasła dla maniaków technologii i Internetu 1 

 

 

To powinno Cię zainteresować