Pożegnanie wielkich specjalistów jakości i IT

Pożegnanie wielkich specjalistów jakości i IT
Śmierć od czasów Steve'a Jobsa nie dotykała znanych ludzi IT. W tym roku pożegnaliśmy trzy ważne persony świata oprogramowania i zapewnienia jego jakości.

Jerry Weinberg (1933-2018)

Nieodżałowany badacz produkcji oprogramowania i antropolog programowania. Napisał ponad 40 książek, a jego „Myślenie systemowe” z 1979 roku jest jedną z najważniejszych książek informatycznych, która trafiła do kanonu klasyki literatury technicznej. W świecie testerskim najbardziej znana jest jego książka „Perfect Software: And Other Illusions about Testing”.

Paul Allen (1953-2018)

Amerykański przedsiębiorca oraz filantrop, który razem z Billem Gatesem założył Microsoft w 1975 r. Początkowo przedsiębiorstwo nazywało się „Micro-Soft” i sprzedawało interpreter języka BASIC. Nazwę „Micro-Soft” wymyślił Allen - nawiązywała ona do faktu, że firma produkowała oprogramowanie dla komputerów, które były bardzo małe w porównaniu do rozmiarów ówczesnych urządzeń komputerowych (nie istniało wówczas jeszcze określenie PC). Allenowi udało się nawiązać kontakt z koncernem IBM. Zaproponował im sprzedaż systemu operacyjnego QDOS za 50 tys. dolarów. Podpisany kontrakt obejmował rozwój systemu oraz wsparcie dla jego użytkowników. IBM wybrał ten system jako główny dla nowo stworzonej przez siebie klasy komputerów PC, wprowadzonych do sprzedaży w 1981 r. Ogromny rozwój tej architektury maszyn liczących doprowadził w latach 80. i 90. XX wieku do sukcesu Microsoftu. Allena zmusiła do rezygnacji z pracy w Microsofcie wykryta u niego choroba nowotworowa.

Boris Beizer (1941-2018)

Amerykański inżynier oprogramowania z tytułem doktora i autor wielu książek z obszaru testowania i zapewnienia jakości. Napisał wiele książek i artykułów poświęconych architekturze systemów i testowaniu oprogramowania. Jego “Software Testing Techniques” oraz “Software System Testing and Quality Assurance” są jednymi z najczęściej cytowanych. Zarządzał testami m.in. w FAA's Weather Message Switching Center. Był także mówcą wielu konferencji.

Jego wkład w świat testowania był niebanalny: https://www.facebook.com/testerzy/photos/z-historii-testowania-w-1990-roku-boris-beizer-udost%C4%99pni%C5%82-taksonomi%C4%99-klasyfikacj/1044982668895110/  

To powinno Cię zainteresować