Testerskie zobowiązanie współpracy

Testerskie zobowiązanie współpracy
"Testerskie zobowiązania" Jamesa Bacha uważane są za jedną z ważniejszych deklaracji współpracy z programistami.
 

Bach w formie listu do dewelopera pisze, co może i potrafi jako tester.

 

Drogi Programisto,

Moja praca polega na tym, by pomóc ci w twojej pracy. Moja praca polega na wspieraniu cię kiedy tworzysz jakość;
odciążaniu zamiast obciążaniu. W tym duchu dokonuję następującego zobowiązania.

Z poważaniem,
Tester

 

 1. Dostarczam usługi. Jesteś moim bardzo ważnym klientem dla tej usługi. Nie będę usatysfakcjonowany dopóki ty nie poczujesz satysfakcji.
 2. Nie jestem strażnikiem jakości. Nie mam prawa do posiadania wyłączności na jakość. Dostarczenie dobrego produktu jest współdzielonym celem dla nas obu.
 3. Będę testował twój kod tak szybko, jak tylko potrafię, zaraz po dostawie. Wiem, że potrzebujesz moich rezultatów szybko (szczególnie dla poprawek błędów i nowych funkcji).  
 4. Będę dążyć do testowania w taki sposób, aby wspomóc twoją produktywność. Nie będę wąskim gardłem.
 5. Dokonam każdego sensownego działania testowego nawet jeśli będę posiadał jedynie częściową informację o produkcie. 
 6. Nauczę się produktu szybko i użyję tej wiedzy do sprytniejszego testowania.
 7. Będę testował najważniejsze rzeczy na początku i postaram się znaleźć najważniejsze problemy na początku (Będę również raportował defekty, które możesz uznać za nieważne, tylko na wszelki wypadek gdyby okazały się jednak ważne. Ale spędzę nad nimi mniej czasu).
 8. Będę dążył do testowania w interesie każdego, kogo opinia ma znaczenie, włączając w to ciebie, tak byś mógł podejmować lepsze decyzje o produkcie.
 9. Będę pisał jasne, spójne, przemyślane i pełne szacunku raporty z problemów (Mogę dokonać sugestii na temat projektu, ale nigdy nie ośmielę się być projektantem).
 10. Dam ci znać jak testuję i poproszę cię o komentarz. Będę naradzał się z tobą w kwestii małych rzeczy, które możesz  zrobić, by produkt był łatwiejszy do testowania. 
 11. Zachęcam cię do przychodzenia do mnie ze specjalnymi prośbami, jak na przykład wtedy, kiedy potrzebujesz mnie abym coś dla ciebie sprawdził, abym pomógł ci udokumentować coś, czy uruchomić specjalny test.
 12. Nie będę marnował twojego czasu, a jeśli to zrobię, to będę się uczył na tym błędzie.Źródło: http://www.satisfice.com/blog/archives/652

 

To powinno Cię zainteresować