Certyfikat po szczepionce przypominającej nieobsłużony w systemie

Certyfikat po szczepionce przypominającej nieobsłużony w systemie
Testowanie systemu obsługującego wystawianie certyfikatów na COVID musiało pominąć przypadek jednoszczepionkowej wersji od Johnson&Johnson. Zaszczepienie drugą dawką, w tym przypadku przypominającą, unieważnia certyfikat. To nie jest jedynie problem w Polsce, ale również w UE.

Przypadek specyficzny, ale możliwy do przewidzenia, jeśli zakładaliśmy szczepienie kolejną dawką. Jak to wygląda w praktyce? Po zaszczepieniu szczepionką Johnson&Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer, albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas 14-dniowy okres wyczekiwania na "uprawomocnienie się" szczepienia.

Ministerstwo informuje: "Od dziś wstrzymujemy wystawianie Unijnych Certyfikatów COVID dla osób zaszczepionych dawką przypominającą, które wcześnie przyjęły jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. […] Na poziomie UE nie funkcjonuje obecnie żadne rozwiązanie techniczne, które pozwala rozpoznawać dawkę drugą szczepienia po zaszczepieniu J&J, jako dawkę przypominającą. Działając w interesie osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką J&J, wstrzymujemy wystawianie UCC dla tej grupy osób, po dawce przypominającej. Osoby te będą posługiwać się ważnymi certyfikatami po pierwszym szczepieniu”

Rozwiązaniem doraźnym będzie: "W ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta osób zaszczepionych dawką przypominającą po szczepieniu J&J jako szczepionką podstawową, dostępne będą dwa certyfikaty: po pierwszej dawce i po dwóch dawkach. Dzięki temu osoba taka będzie mogła posługiwać się jednym bądź drugim certyfikatem."
 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wstrzymujemy-wydawanie-certyfikatow-po-dawce-przypominajacej-dla-osob-zaszczepionych-johnsonjohnson

To powinno Cię zainteresować