Fiskus bierze pod lupę portfele informatyków

Fiskus bierze pod lupę portfele informatyków
Zaczyna pojawiać się coraz więcej doniesień o tym, że fiskus obiera kurs na branżę IT. Informatycy w Polsce dowiadują się, że płacą za małe podatki, skarbówka przeprowadza wzmożone kontrole, a konsekwencje mogą być dotkliwe.

Fiskus postanowił wziąć pod lupę branżę informatyczną. Kontrole przeprowadzane przez Urząd Skarbowy dotyczą zarówno osób pracujących na etatach, jak i tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność. Pracownicy otrzymują pisma, w urząd domaga się wyjaśnienia, dlaczego korzystają oni z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Dla wielu pracodawców i pracowników stwarza to poważne trudności. 

Jedną z kluczowych kwestii, które bada fiskus, jest to, czy informatycy faktycznie poświęcają cały swój czas pracy na innowacyjne lub autorskie projekty, od których można odliczyć część kosztów pensji. Wykazanie, że pracownik 100 procent czasu poświęca na pracę autorską, jest zadaniem trudnym do udowodnienia.

Problemy wynikające z kontroli Urzędu Skarbowego dotyczą głównie pracodawców. Wiele firm musi teraz zmierzyć się z jego decyzjami, które nakazują zapłatę zaległego podatku za nieprawidłowości w umowach o pracę. Dla przedsiębiorców to trudny orzech do zgryzienia, bo obniżenie pensji netto pracownikom miałoby katastrofalne skutki i mogłoby prowadzić ich do masowych odejść. Niektóre firmy decydują się na odwołanie od decyzji fiskusa, bo tylko dzięki temu będą one mogły przetrwać, ale ostatecznie może to prowadzić do trudnej batalii w sądzie, która może potrwać i wymagać dużego nakładu pracy i środków.

Nie tylko informatycy na etatach odczuwają skutki kontroli. Pod lupą fiskusa znaleźli się także ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Teraz wybór między ryczałtem ze stawką 12 proc. a niższą 8,5 proc. stwarza kolejny dylemat. Dla przypomnienia: wyższa stawka dotyczy osób, które zajmują się oprogramowaniem, a niższa przeznaczona była dla innych prac w branży IT.

A co z testerami oprogramowania? Warto zwrócić uwagę na to, że nawet oni, pomimo że nie pracują nad kodem, początkowo byli objęci niższą stawką. Urząd skarbowy to jednak zakwestionował, nakazując tym samym płacenie 12 proc. podatku.

Wygląda na to, że dla informatyków nadchodzi czas refleksji nad ich sytuacją podatkową. Konieczność dokładniejszego rozliczania czasu pracy i kosztów może wydawać się skomplikowana, ale będzie raczej nieunikniona. Nie wiemy, jakie jeszcze zmiany mogą czekać branżę IT, ale jedno jest pewne - temat podatków wśród informatyków jest gorący i może nie pozostać bez wpływu na ich portfele

Źródła:
https://www.money.pl/podatki/fiskus-uderzyl-w-branze-it-informatycy-dowiaduja-sie-ze-placa-za-male-podatki-6950930013276992a.html

To powinno Cię zainteresować