Powód? W styczniu 2023 Oracle radykalnie zmodyfikował model licencjonowania Java, zwiększając opłaty z 2,5 do 15 dolarów miesięcznie za użytkownika. Co więcej, licencje muszą teraz pokrywać wszystkich pracowników firmy, nie tylko programistów. Według analityków Gartnera średniej wielkości przedsiębiorstwo zatrudniające 45 000 osób musi liczyć się z rocznymi kosztami rzędu 2,8 miliona dolarów.
Wiele organizacji aktywnie rozważa przejście na alternatywne środowiska Java, takie jak Bellsoft Liberica SDK czy IBM Semeru Runtimes. Co to oznacza dla nas testerów? Każde z tych rozwiązań może nieść ze sobą subtelne różnice w działaniu, które warto uwzględnić w naszej strategii testowej.
Europa przoduje w trendzie migracji. We Francji 92%, a w Niemczech aż 95% firm rozważa odejście od Oracle Java. To sygnał, że rynek zmierza w kierunku otwartych standardów i bardziej przewidywalnych kosztowo rozwiązań.
Może to być dobry moment na poszerzenie testerskich kompetencji o znajomość alternatywnych implementacji JDK. Warto szczególnie przyjrzeć się różnicom w działaniu narzędzi testowych na różnych dystrybucjach Javy oraz potencjalnym pułapkom przy migracji środowisk testowych.
Czy można zrobić coś jeszcze? Zmiany w ekosystemie Java to dobry moment na zrewidowanie procesów testowych i zaktualizowanie dokumentacji środowiskowej. Warto też rozważyć dodanie do test planów scenariuszy weryfikujących działanie aplikacji na różnych implementacjach JDK, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa i wydajności.